...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yılı Kutlandı

15 Mart 2018 - 782 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yılı Kutlandı
Şavşat’ta İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yılı Kutlandı

Şavşat’ta İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yılı Kutlandı

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy, Ölümünün 82. Yıldönümünde Anılırken, İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yıldönümü Şavşat’ta Düzenlenen Törenle Kutlandı.

Şavşat Belediye Düğün Salomında yapı lan anma programına Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Arslan İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb.Aytunç Ünsay, Cumhuriyet Savcısı Yavuz Cengiz, Şavşat Devlet Hastanesi Baş-hekimi Gürol Köroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Siyasi Parti Temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Yaşar Devrim Akar günün anlam ve önemi ile ilgili “Mehmet Akif Ersoy’un hayatı’nı anlatan bir konuşma yaptı.

“ALLAH, BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN”

İstiklal Marşı’nın Türk milletinin imkansızlıklar içerisin de gösterdiği büyük kahraman lığın bir simgesi olduğunu ak-taran Öğretmen Yaşar Devrim Akar; Mehmet Akif’ in bu durumu milli marşın dizelerinde güçlü bir şekilde ifade ettiğini belirtti. Akar; “Mehmet Akif büyük bir şair olduğu kadar büyük bir fikir adamıdır da. Büyük bir coğrafyanın, büyük acıların, ümitlerin ideallerin, mücadelelerin, çöküş ve çalkantıların yıkılışın şairidir Akif. Büyük insanlar içinde yaşadıkları zamana sığmayan, yıllar öncesine de yıllar sonrasına da seslenebilen insanlardır. İşte Mehmet Akif bir milletin bağımsızlık özlemini anlatırken, bağımsızlığın sadece topla tüfekle kazanılmayacağını, bedelinin can ile ödendiği bağımsızlığın bir milletin fikir dünyasında gerçek anlamını bulacağı düşüncesini yıllar öncesinden bize emanet etmiştir.

Milli şairimiz bu manada fikirlerini ortaya koyarken en büyük değeri gençliğe verdi. Çünkü gençlik sadece geleceği yaşayacak bir nesil değil aynı zamanda geçmişini de içinde yaşatacak olan bir kültür taşıyıcısıdır.” dedi. Öğretmen Yaşar Devrim Akar, Mehmet Akif Ersoy’un hafızalara kazınan “Allah, bu millete bir daha istiklal Marşı yazdırma-sın” sözüyle konuşması tamamladı.

Öğrencilerin Tiyatro ve Oratoryo Gösterisi Büyük Beğeni Aldı

Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “İstiklal Marşı’nın Kabulü” ile ilgili tiyatro ve oratoryo gösterisi sunuldu. Tiyatro ve oratoryo gösterisi katılımcılar tarafından büyük beğeni kazandı.

Anma Programı Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Tayyip Kaya, Özlem Yazıcı, Zeynep Altun’un okuduğu şiirlerin ardından son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek