...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta istiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Kutlandı

24 Mart 2023 - 12 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta istiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Kutlandı
Şavşat’ta istiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Kutlandı

İlçemizde “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 102. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” Dolayısıyla Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarafından Program Düzenlendi 

Kaymakam Yusuf Akın günün anlamı ile ilgili olarak, “Yüce milletimizin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştırarak milletimizin sembolü olan İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 102. yıldönümünü kutluyoruz. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınarak milletimize ve kahraman ordumuza ithaf edilen, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde büyük bir coşkuyla ve oy birliğiyle milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşımız, milletimizin yurt ve bayrak sevgisinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin simgesi olmuştur” dedi. 

Şavşat Belediye Başkan Yardımcısı Ümit Coşkunoğlu da, İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yılına ulaşmanın gurur ve mutluluğunu taşıdıklarını söyledi.

İstiklal Marşı’nın sadece uyak ve kafiyenin ötesinde olduğunu belirten Ümit Coşkunoğlu, “Her kelimesi önemli anlamlar ifade eden, yaşanmış ve yaşanacakları ihtiva eden, atalarımızın bize miraslarını ve manevi ruhunu gelecek nesillere aktarmamıza vesile olan ve gençleri cesaretlendiren İstiklal Marşı’mızı yıllarca hep birlikte okuyacağız” dedi.

Yapılan etkinlikte günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mustafa Adıyaman yaptı. 

Mustafa Adıyaman, “İstiklal Marşı’nın sözleri oldukça etkileyicidir ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine verdiği mücadele ve fedakarlığı vurgular. Şiirin her dizesinde Türk milletinin vatan sevgisi, kahramanlığı ve inançlarına yer verilir. Bu nedenle, İstiklal Marşı, Türk tarihinde ve kültüründe önemli bir yere sahiptir” dedi. 

Yapılan etkinlikte okulun öğrencileri çeşitli gösteriler ile günün anlamı ve önemine vurgu yaptılar. 

Etkinlik bitiminde Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Bayram Karakuş, bütün idarecilere ve katılımcılara teşekkür etti.

Bayram Karakuş, “Günün anlamı ile ilgili böylesine önemli bir program ortaya koydukları için okulun öğretmen ve öğrencilerine bütün çalışanlarına teşekkür ederek, “Bu büyük özel ve anlamı gün bizlere bırakıldığı şekilde yüzlerce yıl devam ederek kutlanacaktır” dedi. 

Okulun Edebiyat ve Türkçe öğretmenlerinden Mustafa Adıyaman, Şükran Yıldırım ve Gülcan Yavaş’ın hazırlamış olduğu etkinlik katılımcılar tarafından çok beğenildi.

Yapılan gösterilerin ardından Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri günün anısına fotoğraf çekindiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika
Teknik Destek