...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta İstihdam Konulu İstişare Toplantısı Yapıldı

07 Mart 2017 - 964 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta İstihdam Konulu İstişare Toplantısı Yapıldı
Şavşat’ta İstihdam Konulu İstişare Toplantısı Yapıldı

Şavşat’ta İstihdam Konulu İstişare Toplantısı Yapıldı

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kapsamında Artı İstihdam Konulu İstişare Toplantısı İlçemizde Gerçekleşti

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çalışma Hayatın da Milli Seferberlik” ilan etmesinin ardından Artvin SGK İl Müdürlüğü ve Artvin İŞKUR Müdürlüğü tarafından Şavşat’ta Artı İstihdam konulu istişare toplantısı yapıldı.

Şavşat Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Yaşam Eğitim Merkezi’nde yapılan toplantıya Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Sosyal Güvenlik Kurumu Artvin il Müdürü Kahraman Derece, İŞKUR Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk, meslek odası temsilcileri, daire amirleri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Devletimiz Gerek İŞKUR, Gerekse SGK Aracılığı ile Esnafımıza Destekte Bulunuyor

Toplantıda bir konuşma yapan Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı İşsizlik konuşa değindi; Ambarcı, “Türkiye’de olduğu gibi Şavşat’ta da ne yazık ki işsizlik var. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda tüm iş dünyasına Milli Seferberlik çağrısı yaptı. Bizlerde burada sizlere bu çağrıyı yenilemek için toplandık. Kış şartlarında işlerinizi zor çevirdiğinizi biliyoruz. Ancak sizlerden fazladan fedakârlık bekliyoruz. Devletimizde gerek İŞKUR gerekse SGK aracılığı ile esnafımıza destekte bulunuyor. Gördüğüm kadarıyla Şavşat esnafımızın toplantıya katılımı oldukça fazla. Bir kısmını devletimizin karşıladığı bir kısmını da sizlerin karşılayacağı bu desteklere esnafımızın destek vereceğine inanıyorum. Katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Artvin’de İstihdam Sorununun İki Temel Nedeni Var: “Mesleksizlik ve İş Beğenmeme”

İŞKUR Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk ise yaptığı konuşmada; “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı Sayın Bakanımızın devam ettirdiği Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kampanyası doğrultusun da işsizliğin azaltılması istihdamın artırılması programı ile ilgili olarak aranıza gelmiş bulunuyoruz. Bizim bir hedefimiz var; işsizliği azaltmak, istihdamı artırmak. Tabii bunun için de sizlere ihtiyacımız var. Bugün buraya hem sizlere devletin teşviklerini anlatmaya geldik hem de sizden destek istemeye geldik.

2016 yılında istihdamın artırılması noktasında iş ve meslek danışmanlarımız aracılığıyla geçtiğimiz aylarda işyerlerini ziyaret ettik. Sizlerin ne tür personele ihtiyacınız olduğunu sorduk ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde 2000 kadar ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Ancak ne yazık ki bu ihtiyacın 1400’ünü karşıladık, 600’ünü ise karşılayamadık. İşte burada bazı sıkıntılar var. Bu ihtiyacın karşılanamamasının iki temel nedeni var: birincisi mesleksizlik, ikincisi ise iş beğenmeme. İŞ-KUR olarak biz bu sorunların çözümü için çalışmalara devam ediyoruz. İnanıyorum ki bu sorunun da üstesinden geleceğiz. Katılımlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Her Alanda Daha Fazla Söz Sahibi Olan Bir Türkiye için Çok Çalışmamız Gerekiyor”

Toplantıda SGK Artvin İl Müdürü Kahraman Derece’de bir konuşma yaptı. Derece; “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında bugün burada ikincisini düzenlemiş olduğumuz istişare toplantısına katılımlarınızdan dolayı herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Hepimizin de bildiği gibi bazı şeylere zahmetsizce ulaşamayız. Değerli olan her şey için, cennet vatanımız için, çocuklarımızın geleceği için, artık hiçbir tehdit karşısında diz çökmeyen bir Türkiye için ve ülkemizin 2023 hedeflerine istikrarlı bir şekilde ulaşması için, her alanda daha fazla söz sahibi olan bir Türkiye için çok çalışmamız gerekiyor. Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın başlatmış olduğu seferberlik için sahalara inmiş olduk. Yaklaşık 1 aydır ev ziyaretleri ve iş yeri ziyaretleri yaptık. Artvin’de yaklaşık 46 işyeri 26 ev ziyaretinde bulunduk. Bu çalışmaların sonuçlarını 15 günde bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na telekonferans aracılığı ile aktardık.

Aslında işin özü şu Şavşatlı hemşerilerim. Ülkemize yapılan bunca saldırılara artık savunma dönemi kapanmıştır. Bizde güçlü bir ülke olarak artık taarruz dönemine geçtik. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan bu proje milli bir projedir. Her türlü zorluğa karşı birlik içinde mücadele eden ve başarılı olan milletimiz inanıyorum ki bu seferberlik ilanı ile yine tek vücut olacak ve işsizlik düşecek istihdam ise artacak.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İŞKUR Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk ve SGK Artvin İl Müdürü Kahraman Derece “Artı İstihdam” konusunda devlet tarafından verilen destekler hakkında bilgilendirmelerde bulundular. İstişare toplantısı soru ve cevaplarla son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek