...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta DOKAP Tarafından Verilen 750 Adet Ceviz Fidanı Toprakla Buluşturuldu

17 Kasım 2020 - 101 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta DOKAP Tarafından Verilen 750 Adet Ceviz Fidanı Toprakla Buluşturuldu
Şavşat’ta DOKAP Tarafından Verilen 750 Adet Ceviz Fidanı Toprakla Buluşturuldu

Şavşat’ta 80 Yaşındaki Çiftçiler Hazırlanan Projenin Onaylanması Sonrası İlçe Kaymakamı Onur Özaydın ile Birlikte 100 Adet Ceviz Fidanı Dikti

Şavşat’ta DOKAP kapsamında hazırlanan uygun arazisi olanlara proje doğrultusunda verilen 750 adet ceviz fidanı toprakla buluşturuldu.

İlçeye bağlı Arpalı köyünde 80 yaşında ki çiftçiler Ali Saydam Usta ve eşi Mahire Usta bu projeye müracaatta bulundu. Yapılan kontroller ve incelemelerde projede istenilen şartları yerine getiren ve uygun araziye sahip olan A. Saydam Usta ve Mahire Ustanın arazileri önce çit ile çevrildi. Yaşlı çifte verilen 100 adet ceviz fidanı dikme programına Kaymakam Onur Özaydın, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Ercan Subaşı, Tarım İlçe Müdürü Salih Serdar Kayı, Sosyal Hizmetler Vakfı Müdürü Kandemir Dede, Ziraat Mühendisi Aslı Erol, Arpalı köyü muhtarı Zeki Koşar, bahçesine ceviz fidanlığı yapan yaşlı çift Mahire Usta ve Ali Saydam Usta ile bazı köylü vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Onur Özaydın, daha önce sürülen ve yerleri hazırlanan fidanları toprakla buluşturdu.

Özaydın, “Dikilmiş fidanlarla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığımız DOKAP kapsamında çiftçilerimize yapmış olduğu bu hizmet çok önemli ve değerlidir. Köylerimizde Tarım ve Orman İl müdürlüğümüz ve ilçe müdürlüğümüz daha önce tespit ettikleri arazileri uygun olan 8 çiftçimizi belirledi ve bu çiftçilerimize toplamda 750 adet ceviz fidanı verdi. Bizlerde bugün ilçemize bağlı Arpalı köyünde yaşlı çiftimizin bahçesine gelerek fidanları toprakla buluşturduk. Hayırlı uğurlu olsun. Bu önemli projede emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Bu önemli ceviz fidanlarımız bir kaç yıl içerisinde çiftçilerimize çok önemli bir gelir kapısı olacaktır.” Dedi

Çiftçinin Kaymakam ve Yetkililere Duası

İlerlemiş yaşlarına rağmen Bahçesine 100 adet ceviz fidanı dikilmesini sağlayan Mahire Usta ve Ali Saydam Usta, dikim işinde bizzat kendilerinin yanında olan İlçe Kaymakamı Onur Özaydın’a ve diğer yetkililere dua etti.

Mahire Usta, “Bizim yaşımız 80 geldi. Biz artık ahirete doğru gidiyoruz. Giderken çocuklarımıza torunlarımıza bir şeylerle bırakmak istiyoruz. Şu an dikimini yapmış olduğumuz bu cevizleri yiyenler, toplayıp satanlar bizleri hatırlarlar. Çok çok mutluyuz. Bu mutlu günümüzde bizlerin yanında olan Kaymakamımıza, komutanımıza ve diğer yetkililerimize çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. Allah bu yetkililerimizi darda koymasın. Her şeyimizi verdiler. Bize hazır bahçe yaptılar. Allah devletimize zeval vermesin.” Dedi

Ali Saydam Usta da, “Bugün 65 yıl önceki düğün günümüz kadar mutluyuz. Kaymakamımız ve ilçemizin birçok idarecilerini yanımızda gördük. Beraber gelecek için fidan diktik. Allah devletimize milletimizi ordumuza güç kuvvet versin. Her yere yetişiyorlar. Bu cevizlerden belki biz yiyemeyeceğiz. Daha sonra yiyecek olan herkese helal olsun. Bu bahçemize ‘Kaymakam Onur Özaydın ceviz bahçesi’ adını vereceğim. Allah kendisinden razı olsun.” Dedi.

Ziraat Mühendisi Aslı Erol’da yapmış olduğu açıklamada proje hakkında bilgiler sunarken ceviz fidanlarının dikim teknikleri hakkında bilgiler vererek dikim konusunda çiftçilere yardımcı oldu. Aslı Erol çiftçilere bu fidanların sağlıklı büyümeleri konusunda neler yapılması gerektiğini anlatarak çeşitli dönemlerde bu bahçeye gelerek ceviz fidanlarının büyümesi noktasında yapılması gerekenleri yapacaklarını ifade ettiler. 

Köy Muhtarı Zeki Koşar da; “Köyümüzde yapılan bu hizmet için Kaymakam Bey ve diğer idarecilerimiz köyümüze kadar geldiler. Fidan dikim öncesinde köy Muhtarlığı olarak Kaymakamımız bizlerle ve vatandaşlarla görüşerek köyümüz sorunları hakkında bilgiler aldı. Sorunlarımızı dinledi. Kaymakam beye ve bütün idarecilerimize köyüm ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum.” Dedi. 

Haber: Caner ALTUNKAYA

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika
Teknik Destek