...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Darbe Girişimi Protestoları Devam Ediyor

26 Temmuz 2016 - 1.216 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Darbe Girişimi Protestoları Devam Ediyor
Şavşat’ta Darbe Girişimi Protestoları Devam Ediyor

Şavşat’ta Darbe Girişimi Protestoları Devam Ediyor

 

Milletvekili İsrafil Kışla Sert Konuştu

Demokrasiye sahip çıkma adına Şavşatlı vatandaşlar darbe girişimini protesto etti.

Şavşat Merkez Kemalpaşa Camii önünde toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla ve attıkları sloganlarla 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi ülkemizde yaşanan darbe girişimini protesto ettiler.

Demokrasiye ve milli idareye sahip çıkmak için İlçemiz Hükümet Konağı önünde yapılan mitinge AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, siyasi parti başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz 2016 Cuma gecesi ülkemizde meydana gelen darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerimiz için Şavşat Merkez Kemal Paşa Camii müezzini Fahri Yeralmaz tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Ardından ilçemiz Müftüsü İdris Yavuzyiğit tarafından dua ettirildi.

Yapılan duanın ardından Şavşat Hükümet Konağı önünde toplanan vatandaşlara Milletvekili Kışla bir konuşma yaptı. Kışla, Fetullahçı Terör Örgütünün Darbe girişimini sert bir dille protesto etti. Vekil Kışla “Bu aziz millet 16 Temmuz sabahı bir destan yazdı. Gece başlayan ve sabah biten bir demokrasi destanı yazdı. Milli birlik beraberlik ve milli irade duruş destanı yazdı. 15 Temmuz’u kara bir leke olarak Türk tarihine geçiren o alçaklar bu milletin milli iradesini ayaklar altına çiğnemek isteyen vatan hainleri kendilerine göre çok planlar yaptılar, çok ince hesaplar yaptılar fakat hesapları tutmadı. Ne kadar korkak olduklarını gördük. Kaçacak yer aradılar ve hala kaçıyorlar. Nereye giderseniz gidin Türk adaletine teslim olacaksınız ve Pennsylvania da ki başları çete başı gelip bu millete, Türk adaletine hesap verecek ve hak ettikleri cezaya müstahak olacaklar. Bundan zerre kadar şüpheniz olmasın. Otuz yıldır yetiştirdikleri masum insanları Polisine askerine silah çevirsin diye mi yetiştirdiniz böyle bir nesil yetiştirmek olur mu?”

Kışla, “Siz Hangi Amaca Hizmet Ediyorsunuz?”

Milletvekili Kışla konuşmasının devamında “Cumhurbaşkanımızın başyaveri bunun gibi en güvendiğin insanlar bunu yaptık diyor neydi emeliniz? Böyle bir örgütün lideri Amerika’da himaye görüyorsa, onun mensupları talimatları oradan alıyorsa bu uyguladıkları sistem Türkiye’nin lehine olabilir mi? Kendilerini müthiş bir şekilde gizliyorlar. 15 Temmuz darbe girişimine birçoğu inanmadı.  Orda yolsuzlukla suçlandı birileri. İktidara karşı yargı eliyle darbe teşebbüsü olduğunu söylüyoruz fakat yine inandırmakta zorlandık. Türk milleti bu zor günde çok önemli bir sınav verdi. Birlik, beraberlik ve kardeşlik sınavında bütün siyasi partiler bir olmayı becerdi. Farklı düşüncelerde bile olsak farklı meslek gruplarında da olsak bu vatan, bayrak, devlet, Türkiye bizim. Buradan başka bizim gideceğimiz bir yerimiz yok. Milletin birlik ve beraberliğine vesile oldu. Bu vesileyle darbe teşebbüsüne dik duran ve tavır koyan ilk açıklamaları yapan Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızdan sonra Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi tebrik ediyoruz kendilerine teşekkür ediyoruz. Ve böyle bir birliği sağladıkları için millet olarak şükran borçluyuz. Türkiye’nin büyümesini istemeyen, Balkanlarda, Kafkaslarda, Afrika’da ve tarihi geçmişiyle bu hinterlantda dünya devletleri arasında söz sahibi bir ülke olmasından rahatsız olanların yapacakları bir şeydi. İç karışıklık çıkartarak Suriye gibi Türkiye’yi de iç savaşın eşiğine getireceklerdi. Komutanların kendi emir subaylarının ne yaptıklarını görüyoruz. Meclisi nasıl bombaladıklarını, özel harekâtı nasıl bombaladıklarını genelkurmayda yaptıklarını Beştepe’de, boğaz köprüsünde, Çengelköy’de yaptıklarını ve masum insanlara karşı acımasızca nasıl silah kullandıklarını gördük. Büyük bir felaketten korudu. Sağcısıyla, solcusuyla, ülkücüsüyle kim olursa olsun milletimiz bugünde kendi iradesine, Hükümetine, Cumhurbaşkanına, devletine, bayrağına sahip çıktı. Bu mücadelede ilimizden iki şehidimiz var. Erol İnce ve Dursun Acar Özel Harekât polislerinin mekânları cennet olsun. Şehitlerimize, gazilerimize ve onların ailelerine yakınlarına sahip çıkmak görevimizdir. Ülkeye hizmet etmek boynumuzun borcudur. Rabbim bu millete bir daha acı günler göstermesin.” dedi.

İlçemiz Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı burada yaptığı konuşmada; demokrasi nöbeti tutan Şavşatlı vatandaşlara teşekkür ederek, “Başarısızlığa mahkûm menfur darbe girişiminin onuncu gecesinde, yine burada sizlerle birlikte Demokrasi nöbetindeyiz. Bizleri burada yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum sağ olun var olun aziz vatandaşlarım. Bu günler milli birlik beraberlik günleridir.  Bu günler siyasi parti ayrımı gözetmeksizin darbelere karşı dur deme günleridir. Kıymetli vatandaşlarım tarihin hiç bir döneminde bu topraklar işgal altında olduğu dönemlerde bile meclis i bombalanmamıştır, meclisine ateş edilmemiştir, milletin kalbi vurulmamıştır. Çok şükür milletimiz basiretiyle engin ferasetiyle bu badireyi atlatmıştır. Burada devlet olarak bize düşen görev, devlet içerisindeki malum FETÖ unsurlarıyla tabii hukuki zeminde sonuna kadar mücadele etmek olacaktır. Aziz vatandaşlarım başından beri söylediğimi bir kez daha tekrar etmek istiyorum; biz demokrasiye karşı yapılan her türlü müdahalenin karşısındayız. Biz devletimizin yanındayız. Biz milleti erayesiyle seçilmiş görev başına getirilmiş hükümetimizin ve cumhurbaşkanımızın yanındayız, sonuna kadar yanında olmaya devam edeceğiz. Kıymetli vatandaşlarım sizlere burada yaptığım son hitapta demiştim ki burada devletinize vermiş olduğunuz destekten dolayı her birinize tek tek birer madalya takdim etmek isterdim. Bugün madalya takdim edemeyeceğiz ama burada bulunan bütün vatandaşlarımız için bir ikramımız olacak. Hepinizi tekrar saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Bizleri, devletinizi burada sahipsiz bırakmadığınız için çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.” dedi.

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı’nın konuşmasının ardından ilçemiz Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk de konuşma yaptı. Öztürk konuşmasında hiç kimse millet iradesini hiçe sayamaz ve millet iradesinin karşısında duramaz diyerek “Huzurumuzu ve bütünlüğümüzü bozmayı hedefleyen bu olaylar, sonuçsuz kalmaya mahkûmdur. Türk milletinin devletine ve milli iradeye verdiği destek tarih boyunca unutulmayacaktır. Milletimiz hür olmadan yaşayamaz, yaşamamıştır yaşamayacaktır. Türkiye cumhuriyeti ve kurumlarını canı pahasına koruyan güvenlik güçleri ve bu aziz millet, her türlü övgü ve takdiri hak etmektedir. Milletimizin gösterdiği kararlılığın, dünya demokrasi tarihinin şanlı bir tablosu olarak kaydedilmiş olduğu da açık bir gerçektir. Bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, milli iradeye ve devletimize karşı her türlü girişim, karşısında milletimizin çelikten iradesi duracaktır. Türkiye büyük millet meclisimizdeki tüm siyasi partilerimiz ve milletimiz ve onun bağrından çıkan sivil toplum kuruluşları gibi belediyemiz de darbe girişimine ortak bir tavır ve ortak bir dille, kesin olarak karşı durmaktadır. Milletimizin bir özeti olan ve ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın temsilcisi olan bizler, tüm halkımız ve kurumlarımızla milli iradenin ve demokrasinin yanındayız.

Başkan Öztürk Şavşatlı Hemşerilerine Teşekkür Etti

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, konuşmasının devamında ise “Geceler boyu demokrasi nöbeti tutarak, milli iradeye, geleceğimize ve demokrasimize sahip çıkan hemşerilerime sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Milli iradeye hep birlikte sahip çıkıyoruz ve ebediyen de sahip çıkacağız. Milletimiz müsterih olsun. Darbe girişimine karşı gösterilen şanlı direniş sırasında güvenlik güçlerimiz ve milletimizin aziz fertlerinden pek çok vatandaşımız şehit olmuştur. Tüm şehit kardeşlerimizi rahmetle anıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyor ve milletimizin başı sağ olsun diyorum. Sözlerimi Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle bitirmek istiyorum. Tükürün milleti alçakça vuran darbelere, Tükürün onlara alkış dağıtan kahpelere Allah’ım hiç bir zaman ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Cenab-ı hakk milletimize bir daha böyle karanlık günler yaşatmasın” dedi.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi ile ilgili vatandaşların milli iradeye sahip çıkma mücadelesi sinevizyon gösterisi ile izlendi.

Şavşat Kızılay Şubesi Kavurma ve Pilav İkramında Bulundu

Sinevizyon gösterisinin ardından demokrasiye ve milli idareye sahip çıkmak için yapılan mitinge katılan vatandaşlara Şavşat Kızılay’ı kavurma ve pilav ikramında bulundu. Yenilen yemeğin ardından miting sona erdi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek