...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Cumhuriyet Coşkusu

31 Ekim 2016 - 1.506 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Cumhuriyet Coşkusu
Şavşat’ta Cumhuriyet Coşkusu

Şavşat’ta Cumhuriyet Coşkusu

İlçemizde Cumhuriyet Bayramının 92. Kuruluş Yıldönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde ilk tören 28 Ekim 2016 Cuma günü Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Cumhuriyet Bayramının 93. yıl dönümü etkinlikleri Atatürk Ortaokulu bahçesinde düzenlenen kutlama etkinlikleri ile devam etti.

Burada yapılan kutlama programına Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, İlçe J. Komutanı Yzb. Aytunç Ünsay, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Hasan Turkut, Şavşat Emniyet Amiri Vekili Komiser Samet Türköz, Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı ve Saygı duruşu sonrası Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, öğrencilerin, öğretmenlerin, halkın ve protokol mensuplarının bayramını kutladılar.  Daha sonra Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı.

Konuşmasına Cumhuriyetimizin 93. yıl dönümünü kutlayarak başlayan Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı yapmış olduğu konuşmada; “Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin ardından,  29 Ekim 1923’te, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında el-de edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar saye-sinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir. Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir il-ham kaynağı olmayı günümüz de de sürdürüyor.

En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir.

Kaymakam Ambarcı; En Son 15 Temmuz 2016 Gecesi Yaşananlar, Milletin Devletiyle Ne Kadar Bütünleştiğini Tartışmasız Şekilde Bir Kez Daha Teyit Etmiştir

Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir. FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir.

Bu büyük devlete ve bu kahraman millete Kaymakam olarak hizmet etmekten şeref duyuyorum. Tüm vatandaşlarımızın da, milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destandan gurur duyduklarına inanıyorum. Hem bir darbe girişimi, hem bir terör saldırısı, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlatmamızın ardından, Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümüne ulaşmış bulunuyoruz. Şundan tüm vatandaşlarımız, tüm dostlarımız emin olsunlar: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahına kıyasla, daha güçlü, daha dirayetli, daha kararlı bir ülkedir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir saldırı başarılı olamayacaktır. Terör örgütleri de, onları kullananlar da, hedeflerimize ulaşmamızı engelleyemeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarım Cumhuriyet Bayramı’m gönülden tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakârlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi minnetle yâd ediyor; bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ecdadımızın emanetine sahip çıkan kahraman milletimize en kalbi şükranlarımı sunuyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.” dedi. Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okudular. Ardından Usta Öğretici Figen Yalanuz’un hazırlamış olduğu halk oyunları gösterileri yer aldı.

Tören Atatürk Ortaokulu Müzik öğretmeni Zeynep Ataş ve Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni İlker Oktav yönetiminde hazırlanan Bando takımı eşliğinde resmi geçitle son buldu.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek