...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Cumhuriyet  Coşkusu

09 Kasım 2018 - 763 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Cumhuriyet  Coşkusu
Şavşat’ta Cumhuriyet  Coşkusu

Şavşat’ta Cumhuriyet  Coşkusu

Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Kuruluş Yıldönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde ilk tören 28 Ekim 2018 Pazar günü Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıl dönümü etkinlikleri 29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat: 10:00’da Belediye parkı üzerinde devam etti. Burada yapılan kutlama programına Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Cengiz, İlçe Jandarma Komutanı

j.Bnb. Aytunç Ünsay, Şavşat Emniyet Amir Vekili Servet Orhan, Şavşat Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, STK Temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı ve Saygı duruşu sonrası Kaymakam Musa Göktaş, Belediye Baş-kanı Ahmet Sinan Öztürk ve Şavşat Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Cengiz halkın, öğrencilerin, öğretmenlerin, ve protokol mensuplarının bayramını kutladılar. Daha sonra Kaymakam Musa Göktaş günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı.

Kaymakam Musa Göktaş konuşmasında; “Bugün ülkemizin her köşesinde olduğu gibi güzel ve şirin ilçemiz Şavşat’ta da Cumhuriyetim izin 95. Yıl dönümünü millet olarak coşkuyla kutlamanın gururu ve sevincini yaşıyoruz. Bu güzel günde, yeşil doğanın ve gök kubbenin şahitliğinde, bir-çok yıkılışa ve dirilişe tanıklık etmiş ceddimizin; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, bayrağımıza kanlarıyla hayat veren tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda; şükran ve minnet hislerimizi ifade etmek için Cumhuriyeti m izin 95. Yılını kutluyoruz. Cumhuriyetin ilanının iki önemli anlamı vardır. Birincisi, her taraftan düşman işgaline uğramış Anadolu’nun işgalcilerden kurtarılması, ikincisi de demokratik ve laik bir Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesidir.” dedi.

Kaymakam Göktaş; “Bugün,Her Zamankinden Daha Çok Çalışmaya ve Milli Dayanışmaya İhtiyacımız Vardır”

Göktaş konuşmasının devamında; “19 Mayıs l919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Samsun’a çıkarak Mili Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletin in karakterine ve adetlerine en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Bu değerler için bugün, her zamankinden daha çok çalış-maya ve milli dayanışmaya ihtiyacımız vardır.” dedi. Cumhuriyetin en büyük erdemlerinden biri de, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin; onurlu, özgür düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Kıymetli Şavşatlılar, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman içeriden ve dışarıdan düşmanları olmuştur ve bundan sonrada olacaktır. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “top bile sindiremez” dediği toplu vuran yürekler sayesinde bundan önceki oyunlar boşa çıkan im ıştır. Bu birlik ve beraberlik sayesinde bundan sonra yapılacak düşman planlan da boşa çıkarılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamak için vatan uğruna çok çalışmalı ve mücadele etmeliyiz. Dün olduğu gibi bugün de hepimize düşen görev; iç ve dış düşmanların vatanımız, milletimiz ve bayrağımıza yönelik saldırılarına karşı; birlik ve beraberlik içerisinde mücadele etmek ve Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmaktır. Değerli Gençler, Gençliğe Hitabesinde Mustafa Kemal Atatürk,”Ey Türk Gençliği!.. Birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegana temeli budur. diyerek, Cumhuriyetin korunmasını Türk Gençliğine ilk görev olarak vermiştir. Bu görevi her Türk gencinin layıkıyla yerine getireceğinden hiç şüphemiz yoktur.”dedi.

Kaymakam Musa Göktaş, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sonsuza Kadar Yaşayacaktır”

Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş; “Sayın Protokol, Kıy-metli Şavşatlılar;Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Bu ilerleyişe hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşları ve Cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ile gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Kaymakam Musa Göktaş’ın konuşmasının ardından Cumhur-başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili mesajı okundu.

Yapılan konuşmaların ardın dan, Halk ozanı Aşık İbrahim Kara Cumhuriyet Bayramı ile ilgi şiirlerini okudu.

Daha sonra Şavşat Atatürk Ortaokulu Müzik Öğretmeni Zeynep Ataş’ın hazırlamış olduğu Cumhuriyet konulu şarkılar öğrenciler tarafından seslendirildi.

Kutlama programında Atatürk Ortaokulu Özel Eğitim öğrencilerinden Burcu Altunel, “Ekün” adlı şiirini Atatürk İlkokulu öğrencisi Emirhan Büyüktepe, Şavşat İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi” Elif Su Temiz ise “Cumhuriyet” ve Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yudum Demir ise “Vatan Destanı” adlı şiirlerini okudular.

Programda Usta Öğretici Birol Dursun ‘un hazırlamış olduğu halk oyunları gösterileri yer aldı.

Tören Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni İlker Oktav yönetiminde hazırlanan Bando takımı eşliğinde resmi geçitle son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek