...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Cumhuriyet Coşkusu

31 Ekim 2017 - 915 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Cumhuriyet Coşkusu
Şavşat’ta Cumhuriyet Coşkusu

Şavşat’ta Cumhuriyet Coşkusu

İlçemizde Cumhuriyet Bayramının 94. Kuruluş Yıldönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bay-ramı kutlama programı çerçevesinde ilk tören 28 Ekim 2016 Cuma günü Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Cumhuriyet Bayramının 94. yıl dönümü etkinlikleri Atatürk Ortaokulu bahçesin  de düzenlenen kutlama etkinlikleri ile devam etti.

Burada yapılan kutlama programına Kaymakam Emre Yalçın, İlçe J. Komutanı Yzb. Aytunç Ünsay, Belediye Baş-kanı Vekili Mithat Altun, Şavşat Emniyet Amiri Vekili Başkomser Fırat Aydın, Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı ve Saygı duruşu sonrası Kaymakam Emre Yalçın ve Belediye Başkan Vekili Mithat Altun, öğrencilerin, öğretmenlerin, halkın ve protokol mensuplarının bayramını kutladılar.  Daha sonra Kaymakam Emre Yalçın gü-nün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı.

Konuşmasına Cumhuri-yetimizin 94. yıl dönümünü kutlayarak başlayan Kaymakam Emre Yalçın yapmış olduğu konuşmada; “Bugün, ülkemizin her köşesinde, Büyük Türk milletinin tarih boyunca en parlak en anlamlı başarılarından birisi olan Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü, Millet olarak hep birlikte coşkuyla kutlamanın haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz.

Cumhuriyetimiz, Türk milletinin Büyük Atatürk önderliğinde verdiği mücadelenin, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin, egemenlik ve bağımsızlık iradesinin ortaya çıkardığı çok kıymetli bir eserdir. Bu eser, “çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” vizyonuyla geleceğe özgüvenle, heyecan ve şevkle bakan bir neslin bugünkü nesillere armağanıdır. Bu armağanın değerini bilmek ve korumak en az sahip olmak kadar önemlidir.

Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkmak yeri geldiğinde bir kitap okuyarak, yeri geldiğinde helal yollardan çalışarak üreterek alın teri olarak, yeri geldiğinde aynı 15 Tem-muz gecesinde olduğu gibi sokağa çıkarak egemenliğine darbe vurmaya çalışanlara fırsat vermeyerek milli iradeye olan inancı korumak şeklinde ortaya çıkabilir.

Unutulmamalıdır ki bizim Cumhuriyetimiz mana ve gücünü, milletimizin ortak iradesiyle ve büyük bir imanla gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinden almaktadır. İnsanlık tarihi, milletlerin böylesine sarsılmaz bir iradeyle, kendi kaderlerini, kendi elleriyle yazdıklarına çok nadir şahit olmuştur. Bu niteliği ile Cumhuriyetimiz, geçmişten geleceğe uzanan, aziz milletimizin gönüllü bir birlikteliği olmuş ve bu birliktelik milletimizin geçmişinden gelen asaleti ve kudreti ile içerde ve dışarıdaki tüm şer odaklarına fırsat vermeyerek ebediyete kadar sürecektir.

Saygıdeğer Şavşatlılar,

Ülkemizin medeni dünyadaki yerini pekiştirmek ve daha da müreffeh yarınlar için hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Memleketimizi ilgilendiren her meseleyi, şahsî davamız kadar heyecanla ve ısrarla sahiplenmek ve elbette ki durmaksızın ve sabırla çalışmak hepimizin asli vazifesi olmalıdır.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi; “Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.”

Üç kıtaya, yüzyıllarca yıl, adaletle hükmetmiş bir milletin çocukları olarak, geçmişimizle yarınlarımız arasındaki en önemli köprünün Demokratik Cumhuriyetimiz olduğunun, bu medeniyet yarışında daha çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. İşte bu bilincin ve kalplerimizdeki imanın, bizi hep bir adım daha öteye taşıyacağına emin olabilirsiniz.

Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile onun kahraman dava arkadaşlarını, ülkemizin bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü uğrunda canlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi, istiklal ve egemenliğimiz için her şeylerini ortaya koyan kahraman gazilerimizi, 94 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin yücelmesine katkı sağlamış tüm vatan sevdalılarını derin bir minnet ve şükranla anıyoruz. Hepinizin Cumhuriyet Bayramını en iç-ten duygularla kutluyor, Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum’’ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Halk ozanı Aşık İbrahim Kara Cumhuriyet Bayramı ile ilgi şiirlerini okudu. Daha sonra Çiçek Nene Anaokulu Öğrencilerinden “Cumhuriyet”, Atatürk İlkokulu öğrencilerinden Elif Su Temiz ve Beyzanur Temiz, “Cumhuriyetin 50. yılı”, Atatürk Ortaokulu öğrencilerin den Beyza Subaşı “Cumhuriyet Şiiri”, Şavşat Anadolu Lisesi Öğrencisi Kübra Gökçe ise “Bir resim yap çocuğum” adlı şiirlerini okudular.

29 Ekim Cumhuriyet Bay-ramı konulu kompozisyon yarışmasında, resim yarışmasın da, şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Program Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Kader Temiz ve CİBA Müzik Grubu eşliğin de Ceren Altun, Mert Altun, Ceylan Kılıç, Doğukan Bağır tarafından solo türküler söylendi.

Solo türkülerin ardından Usta Öğretici Figen Yalanuz ’un hazırlamış olduğu halk oyunları gösterileri yer aldı.

Törende Atatürk Ortaokulu Müzik öğretmeni Zeynep Ataş’ın hazırlamış olduğu “Atam Sen Rahat Uyu”, “Cumhuriyet Hürriyet Demek”, “Emanetine Sahibim Atam” adlı marşlar öğrenciler tarafından seslendirildi.

Program Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni İlker Oktav yönetiminde hazırlanan Bando takımı eşliğinde resmi geçitle son buldu.

 

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek