...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Cittaslow Pazarı Büyük İlgi Görüyor

03 Mayıs 2018 - 1.855 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Cittaslow Pazarı Büyük İlgi Görüyor
Şavşat’ta Cittaslow Pazarı Büyük İlgi Görüyor

Şavşat’ta Cittaslow Pazarı Büyük İlgi Görüyor

Dünya Cıttaslow Günü Nedeniyle Bir Yıl Önce Kurulan Cıttaslow Pazarı Büyük İlgi Görüyor

Cittaslow kriterleri doğrultusunda köy, mezra ve yaylalarda üretilen organik ürünler ve vatandaşların kendi üretmiş oldukları el emeği göz nuru ürünlerden oluşan Şavşat Kaymakam lığı ve Şavşat Belediyesi taraf111dan kurulan pazar her hafta Perşembe Belediye Düğün Salonu önünde kuruluyor.

Ülkemizde ise 10. Sırada giren Cittaslow markalı Şavşat ilçesinde Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediyesi tarafından açılan Cittaslow Pazar’ı “Cittaslow Sundey” hem üreticilerden hem de tüketicilerden büyük ilgi görüyor.

İlçemiz köylerinde köylülerin üretmiş olduğu meyve sebze ve yöresel yağ peynir vs. ürünler satıcıları memnun ederken alıcılarda hepsini organik olarak bir arada bulmaktan oldukça memnun oluyorlar. Kurulan bu Pazar da ayrıca i içenin yöresel kültürünün ve yöresel ürünlerinin tanıtılarak hem ilçenin tanıtılması hem de bu tanıtım sonucunda yerel kalkınmanın sağlanması amaç edinilmektedir.Şavşat ilçe merkezinde oluşturulan Cittaslow pazarından satıcılarda alıcılar da oldukça memnun oldu.

Şavşat ilçesinin Cittaslow Unvanı alması ilçeye çok büyük kazanım olduğuna dikkat çeken Kaymakam Emre Yalçın, “Citatslow kapsam111-da dünyada hızlı yaşam kültürünün dışında alternatif bir yaşam tarzı olan özümüze dönme olarak kabul edeceğimiz yavaş yaşam, sakin yaşam şeklinde bir hareket 1999 yılın da ortaya çıktı. 2015 yılında da Şavşat ilçemiz bu harekete dahil oldu.

Turizm de alternatif bir bakış, sakin bir yaşam ve hayat kalitesinin bu şekilde doğayla iç içe bir hayat içinde devam edebileceğini bu vesile ile de sürdürülebilir bir kalkınmanın da devam edeceğini bizlere göstermeye çalıştılar. Umudumuz Türkiye de doğal güzellikleri öne çıkmış ilçelerimizin Şavşat’ımızı örnek alarak yerelde yaşayan kendi köyünden ayrılmak istemeyenleri bu şekilde bölgesin de tutarak kalkınmayı yerelde sağlamak için güzel çabalar yapmalarını istiyoruz. İnşallah Şavşat’ımızın hem kişisel gelişiminde turistik gelirinde bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Yalçın da konuşmasında; “Bu Pazar açıldığı günden beri köylü vatandaşlarımızın ürettikleri ürünleri artık elerlinde kalkınıyor. Vatandaşlarımız para kazandıkça daha çok üretime yöneliyorlar.Buda ilçemiz ve ülkemiz açısından çok önemlidir. Ayrıca bölge halkı organik besleniyor. Ürünler hem lezzetli hem sağlıklı hem de doğal olması çok önemli bir unsurdur.”dedi

Kaymakam Emre Yalçın;

“Cittaslow unvanı ilçemize çok önemli değerler katmıştır. Artık ilçemiz kadını ile erkeği ile üretime yönelmiştir. Bu üretimi ya-parken de ürünlerin tamamının organik oluşu insan sağlığı için de büyük fayda sağlamaktadır. Şavşat’ın en güzel şekilde tanıtılması ve var olan bu değerlerinin anlatılması çok önemli hale gelmiştir. Bizler Devlet olarak elimizden geleni yapacağız.” Dedi.

Konuyla ilgili olarak Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, de “Modernleşen dünyada insanların kalabalık şehirlerde büyük büyük binalarda ve hızlı bir yaşam şekli hastalık oldu. Bundan kurtulmak isteyen insanlar güzel bir şeyi keşfetti Cittaslow, yavaş şehir, sakin şehir. İnsanlar huzur aradı, otantik yaşam aradı, sağ çıktı. Şükürler olsun ki ilçemiz böyle bir unvanı alabildi. Bunun mücadelesini bizler çok önemli ölçüde verdik. Sonunda ilçemize bu unvanı almayı başardı. Kurmuş olduğumuz Cittaslow pazarı da özelde Şavşat’ımızın ama genelde Artvin’imizin doğal tabi yiyecekleri kültürü, geçmişi tarihi, bu etkinlikle bir kez daha orada yaşanıyor ve yaşatılıyor oluşu beni çok mutlu eti. Burada turizm kenti olma yolunda olan Şavşat’ımızın bu ürünler ile da-ha da önem kazandığını gördük. Bu ürünlerimiz ülke insanına turistlere tanıtırsak bizim önümüze geçecek başka bir şehirde olmaz başka bir ülkede olmaz. Şavşat burada pazarladığı ürünleri adeta dünyaya hediye ediyor.” Dedi.

Öztürk “Artık Şavşat’ımız özüne dönerek sağlıklı beslenmenin yolunu buldu. Köylerimiz de ve ilçemizin çeşitli yerlerinde özellikle bayanların üretmiş oldukları yöresel organik ürünler ve el sanatları artık şimdi sadece kendi ihtiyaçlarını veya bir hobi olarak yapılmaktan çıkarak bu ürünler ticaret amacı gütmektedir. Bu vesile ile yerel kalkınmayı sağlayacağız. Burada gördüğümüz en önemli şeylerden biri de bir Caddemizi veya bir sokağımızı Cittaslow kriterlerine uygun giydireceğiz. Ayrıca bir caddemizi de yerel ürünlerin her gün satışının yapılacağı yerlerimizde olacak. Cittaslow Şavşatlının en üst düzeyde sahiplendiği bir değer haline gelmiştir. Zaten bizlerin amacı da bu önemli unvanı yaşatmaktır. Bu konuda toplumun her kesimine sorumluluk düşmektedir. Bizler Belediye olarak elimizden geleni yaptığımız gibi kurmuş olduğumuz Çocuk Belediyesi ve kadın derneklerimiz ve daha değişik sivil toplum kuruluşlarımız Şavşat esnafımız be halkımızla ilçemizi geleceğe hazırlıyoruz. Bu önemli günü ilçemizde çok başarılı bir şekilde kutlamanın mutluluğu içerisindeyim.” Dedi.

Öztürk; “Bazı ürünlerimize coğrafi işaret aldık. Buda çok ama çok önemlidir. Bugün Cittaslow kriterlerine uygun olarak yöresel el sanatlarının, gelenek göreneklerimizin, kültürel değerlerimizin yaşatıldığı bir pazar ortamındayız. Cittaslow felsefesindeki şey hayattan tat almak, büyük kalabalık şehirlerimizde bunalan insanlarımızın bir araya gelmesi, kültürel değerlerimizin geçmişten geleceğe aktarılması, yöresel mimarimizin yaşatılmasıdır. Dünya’nın her yerinde bugün Cittaslow pazarları kuruluyor. Biz de burada Cittasow pazarı kurduk. İlginin gün geçtikçe artması da bizi oldukça memnun etmektedir.” dedi.

Cittaslow pazarında ürünlerini satışa sunan vatandaşlar, yıllarca evlerinde sadece ihtiyaçları için ürettikleri şimdi daha çok üreterek bunları satmanın ve aile ekonomilerine katkı sağladıklarını ifade ettiler. Vatandaşlar “Biz üretmiş olduğumuz ve satışını yaptığımız bu ürünlerle çocuklarımızı okutuyoruz. Kaymakamlığımızdan Belediyemizden Allah razı olsun.”dediler

Üretilen doğal ve organik ürünleri alan vatandaşlar ise doğal ve organik ürünleri yemekten oldukça mutlu olduklarını ifade ettiler.

Alıcı vatandaşlar “Marketler de satılan sağlıksız ve birçoğu kanserojen madde taşıyan birçok ürünleri almaktan sağlığımızı bozmaktan buradaki doğal organik ürünleri alarak kurtulduk. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. İlçemiz için çok önemli bir hizmet olmuştur.” dediler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek