Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin24°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1494 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Çiftçiler İsyan Etti

14 Ekim 2017 - 2.334 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Çiftçiler İsyan Etti
Şavşat’ta Çiftçiler İsyan Etti

Şavşat’ta Çiftçiler İsyan Etti

Şavşat’ta “Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi” Kapsamında 16 Genç Çiftçiye 96 Damızlık Düve Hibe Edildi. Bazı Çiftçiler Düveleri Beğenmeyince Yetkililere Tepki Gösterdiler

Şavşat’ta “Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi” Kapsamında 16 Genç Çiftçiye 96 Damızlık Düve Hibe Edildi. Bazı Çiftçiler Düveleri Beğenmeyince Yetkililere Tepki Gösterdiler.

Proje Kapsamında Hibe Edilen Düveler 10 Genç Çiftçi Tarafından Teslim Alınırken 6 Genç Çiftçi’de Düveleri Kabul Etmeyerek Teslim Almadı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlükleri aracılığıyla Artvin merkez ve ilçelerinde genç çiftçi projesi kapsamında hak kazanan çiftçilere hibe düvelerini teslim etmeye başlandı.

Düveleri Gören Hak Sahipleri Şok Oldu

Ülkemizin farklı bölgelerin den gelen TIR dolu düvelerin bir kısmı ilçemizde dağıtıldı.  Gelen hayvanların kalitesine yönelik eleştirilerde beraberine geldi. Bazı ilçelerde çiftçiler, hayvanların sözleşmede yazan yaşlarından cinslerinden farklı olduğu gerekçesiyle düveleri kabul etmedi. Şavşat’ta ise Hın-zat köprüsü mevkiinde düvelerin dağıtımı yapıldı. TIR’ın kasaları açılmasıyla hayvanları gören genç çiftçiler adeta şok oldu.

Hak Sahiplerinin Bir Kısmı Düveleri Almayınca Yedeklere Şans Doğdu

Çiftçiler hibe kapsamında Montofon, Simental yada bunların melezleri olması gerekirken yerli hayvanın geldiği iddia ettiler. Şavşat’ta 6 genç çiftçi hayvanların kalitesi düşük yada yaşları küçük olduğu gerekçesiyle kabul etmedi.

Alınan bilgilere göre başvuru yapan ve yedekte bulunan 6 çiftçiye ise şans doğdu.

Yaşanan bu kiriz halen daha devam ederken “Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi” kapsamında uzun süre düvelerini bekleyen genç çiftçiler bekledikleri düvelere kavuşamamanın üzüntüsünü yaşadılar.

Bazı çiftçiler ise gazetemize yaptıkları açıklamada; “Daha önce dağıtılan hayvanlar simental, montof cinsi düvelerdi. Bize de aynısı verileceği söylendi. Ancak gördük ki gelen hayvanlar bize vaat edilen, söylenen, daha önce dağıtılan hayvanlar değil. Bu bizi çok üzdü. Devlet baba birine yaz birine kış yapmaz. Nasıl ki bundan önce cins hayvanlar dağıtıldı, bize de aynısı vermeleri gerekirdi. Bundan dolayı şartlara uymadığı için hayvanları almıyoruz.” diyerek sitemde bulundular.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika