...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Çanakkale Ruhuna Yakışır Kutlama

21 Mart 2016 - 1.606 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Şavşat’ta Çanakkale Ruhuna Yakışır Kutlama
Şavşat’ta Çanakkale Ruhuna Yakışır Kutlama

Şavşat’ta Çanakkale Ruhuna Yakışır Kutlama

18 Mart şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yıl dönümü İlçemizde de ve gururla kutlandı.

18 Mart Şehitleri Anma Programı ilk önce, Merkez Kemal Paşa Camiinde Sabah Namazından sonra İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen ve Şehitlerimiz için okunan 290 Hatimin duası İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit tarafından yapıldı. Hatim Merasimine genç, yaşlı birçok vatandaş katıldı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü töreni Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Törene Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutanı Cüneyt Yüksel, Belediye Başkan Vekili Oktay Yılmaz, Emniyet Amiri Vekili Bünyamin Şeker, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş, Şavşat Müftüsü İdris Yavuzyiğit, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Murat Kaya, Halk Eğitim Merkezi ve (ASO) Müdürü İsa Yılmaz, Malmüdürü Cengiz Alper, İlçe Nufüs Müdürü Nuran Subaşı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, siyasi parti Başkanları, il genel meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, şehit aileri, gaziler, daire amirleri, askeri peronel, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Buradaki törenin ardından kutlamalara Şavşat Anadolu Lisesi konferans salonunda devam edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Atatürk Ortaokulu Edebiyat Öğretmeni Ali Yavaş yaptı. Yavaş yaptığı konuşmada özetle “Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenleri karşılayan o asil ruhtur! O öyle bir ruhtur ki çelik ve barut inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki esir yaşamaktansa özgür ölmeyi yeylerim diyen insanların ruhudur. Şuan ben özgür bir şekilde bu bayrağın altında, kulağımda ezan sesiyle konuşuyorsam ve hepiniz ciğerlerinize bu nefesi çekiyorsanız bir bir unutmayın. Birileri zamanında nefesini kaybettiği içindir. Tarihte birbirine benzeyen iki savaş vardır. Bunlar Çanakkale ile Bedir Savaşı’dır. Çanakkale ve Bedir hak ile batılın, şirk ve küfürün tefhit ile savaşıdır. Her iki savaşta da üç nesil beraber savaşmıştır. Dede, oğul, torun beraber savaşıp beraber şahadet şerbetini içmişlerdir.

“Ben Size Savaşmayı Değil, Ölmeyi Emrediyorum”

Öğretmen Yavaş konuşmasının devamında “Çanakkale Savaşında Askerlerine “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk hatıralarında Çanakkale Savaşı’yla ilgili şöyle demiştir. “Savaşın en şiddetli olduğu o anlarda okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor, bilmeyenler ise Kelime-i Şahadet getirerek ve ezan okuyarak savaşıyorlardı. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebelerini bize kazandıran o yüce ruhtur.” Diyerek Çanakkale Zaferinin önemini anlattı.

Koro ve Oratoryo Gösterisi Oldukça Büyük Beğeni Kazandı

Atatürk Ortaokulu öğrencileri günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okuyarak konuşmalar yaptılar. Öğrencilerin sergilediği oratorya gösterisi oldukça büyük beğeni kazandı. Programın son bölümüne doğru Atatürk ortaokulu Müzik Öğretmeni Zeynep Ataş’ın hazırladığı öğrencilerden oluşan koro kahramanlık ve askerlik türküleri seslendirdiler. Yapılan sinevizyon gösterisinin ardından programda Aşık İbrahim Kara’da kendine ait şiirlerini okudu.

Oldukça duygulu anların yaşandığı törenin sonunda Gazi ve Şehit ailelerine madalyaları takdim edildi.

Törenden sonra Şavşat Kaymakamlığı tarafından Şehit ve Gazi ailelerine Şavşat Evinde yemek verildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek