...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Bilim Şenliği Başladı

16 Mayıs 2016 - 1.570 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Şavşat’ta Bilim Şenliği Başladı
Şavşat’ta Bilim Şenliği Başladı

Şavşat’ta Bilim Şenliği Başladı

Şavşat İmam Hatip Ortaokulu Tübitak 4006 Bilim Fuarı Sergisi Büyüledi

TÜBİTAK’ın desteklediği ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik hayata dair yeni icatların gerçekleştirilmesi, bilimi sevdirme, yeni bilim insanları yetiştirmeyi hedefleyen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı için ilçemizde 3 lise, 2 ortaokul olmak üzere toplamda 5 sergi düzenlenecek.

Bunlardan ilki 13 Mayıs Cuma günü Şavşat İmam Hatip Lisesi Salonu’nda yapıldı.

Şavşat İmam Hatip Ortaokulu tarafından düzenlenen Bilim Fuarı açılışına Ak Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Emniyet Amiri Eray Çınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Soner Gögerçin ve Fatih Bilici, Şavşat İmam Hatip Lisesi Müdürü Akif Yalduz, Ak Parti İlçe Başkanı Sedat Demir, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Fen Bilgisi dalında 45 projenin tamamı hakkında Proje Kordinatörü Fen ve Teknoloji öğret-meni Ahmet Bülbül’den bilgi alan Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve beraberindekiler projeleri hazırlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik ettiler.

Öğrencilerin Başarıları Göz Doldurdu

Açılışın ardından 45 projenin sergilenip sunulduğu fuar alanı, davetliler tarafından büyük bir ilgi ile gezildi. Proje sahibi öğrenciler, davetlilere projelerini tanıtan sunumlar gerçekleştirdiler.

Şavşat İmam Hatip Ortaokulu proje koordinatörü öğretmen Ahmet Bülbül’ün danışmanlığın da öğrencilerin çeşitli alanlarda hazırlamış olduğu 45 proje eseri katılımcılardan tam not alırken, öğrencilerde üretebilmenin heyecanı, ürettiğini başkaları ile paylaşmanın coşkusu ve bunların kendilerinde oluşturduğu öz güven duygusunu yaşadıkları görüldü.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, öğrencilerin çalışmalarını değerlendirdi. Kışla; “İnsanlık tarihi boyunca merak ederek, araştırarak ve elde ettiği bilgileri etrafıyla paylaşarak yeni icatlar ortaya çıkarmıştır. Şavşat’ ta böyle bir bilim fuarı etkinliğini gerçekleşmesinden mutluluk duyuyoruz” dedi. Milletvekili Kışla’nın konuşmasının ardından Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı’da bir konuşma yaptı.

Öğrencilerin hazırlamış oldukları projeleri değerlendiren Ambarcı; Özellikle son yıllarda bilim fuarlarına olan yönelme, ilçemizdeki okullarda gerçekleştirilmesi, bizler için mutluluk verici. Milli Eğitim Müdürlüğü-nün desteğiyle öğrencilerimiz ve gençlerimiz de faydalanmaya çalışıyor. Bugün de görüyoruz ki, öğrencilerimizin çok güzel projeleri var. Öncelikle etkinlik-te emeği geçen herkese, öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, okul müdürlerini tebrik ediyorum. İleri ki yıllar için birer örnek teşkil etmektedir. Hayata geçirilebilecek projeler var.” dedi.

Programın sonunda Şavşat İmam Hatip Lisesi Müdürü Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Caner Altunkaya’ya öğrencilerin hazırlamış olduğu 45 proje hakkında açıklamalarda bulundu.

Yalduz; “Milli Eğitim Bakan-lığı ile TÜBİTAK işbirliği kap-samında gerçekleşen bu tür et-kinliklerin temel amacı, öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Öğrencilerimizin problem çözme becerilerini geliştirme, yeteneklerinin farkına varma ve kendini daha kolay ifade edebilme imkânı sağlaması nedeniyle bilim fuarları son derece önemlidir. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile icat yeteneğinin birleşimidir. Fuarda, okulumuzun en temel hedefi de öğrencilerimizin kendi yeteneklerinin farkına vararak ortaya çıkmasına zenim hazırlamaktır. Amacımız öğrencilerimizin bilimsel bilgilerini en üst düzeye çıkarmaktır. Umuyorum ki bu vesile okulumuzdan geleceğin bilim insanları çıkar.” dedi.

Fuar sayesinde problem becerilerini geliştirme, kabiliyetlerinin farkına varma ve teknolojiyi aktif kullanma hakkında bilgi sahibi olan Şavşat İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında kendilerine eşlik eden okul idareci ve öğretmenlerine de teşekkür ettiler.

 

Haber: Caner Altunkaya

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek