...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Başıboş Sokak Köpekleri Kısırlaştırıldı

21 Kasım 2016 - 1.613 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Şavşat’ta Başıboş Sokak Köpekleri Kısırlaştırıldı
Şavşat’ta Başıboş Sokak Köpekleri Kısırlaştırıldı

Şavşat’ta Başıboş Sokak Köpekleri Kısırlaştırıldı

Şavşat Belediyesi, Şavşat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Birlikte, Başıboş Sokak Hayvanlarının Kısırlaştırılması İçin Ortak Çalışma Başlattı

Şavşat’ta insan ve çevre sağlığını korumak amacıyla Şavşat Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Şavşat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner İşleri Birimine bağlı ekipler kısırlaştırma çalışması yaptı. İki kurumun ortak başlat-tığı çalışma kapsamında, bele-diye ekipleri Şavşat’ta sokaklarda başıboş gezen hayvanları toplayarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü hizmet binası önünde oluşturmuş olduğu özel yere yerleştirdiler.

Şavşat Belediyesinin garajında Sevgi Veteriner tarafından gönderilen mobil kısırlaştırma aracı kuruldu. Ekipler daha sonra başıboş sokak hayvanlarının yakalanıp toplatılması için mobil araçlar ile kent merkezinin genelinde operasyon başlattı.

Çalışmalara ilişkin bilgi ve-ren Şavşat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Katık ve Şavşat Belediyesi Veteriner Hekimi Alper Özcan; “Şavşat Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Birimi olarak Sevgi Veterinerlik özel gezici ekibi ve Şavşat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner İşleri ekipleri olarak ortak çalışmayı yapıyoruz. Hayvanlara karşı uyguladığımız bu çalışmalar tamamen insancıl yöntemlerle yapılmaktadır. Amacımız halk ve çevre sağlığını korumak amacıyla bölgedeki belediyelerimize destek olmaya çalışıyoruz. Bu konuda ilçemiz de başıboş dolaşan sokak hayvanlarını toplayarak burada kısırlaştırma çalışması yapıyoruz.  Şavşat ve köylerinde popülasyonun yüzde 70’e yakınında hem kısırlaştırma hem kuduz aşısı hem de parazit aşıları ile küpeleme sistemini yaptık. Kısırlaştırma yapılan hayvanlar belirli bir zaman bizim kontrolümüzde olacak. Daha sonra sağlıklı birer hayvan olarak tekrar eski doğal yaşamlarına bırakılacak.” Dedi.

Sokak hayvanlarını yakalamada uyuşturucu taşıyıcı enjektörler (xylazine, ketamine), tuzak sistemli kapan kafes, çift kabin kamyonet ve minibüs kullanıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Hizmet Binasında oluşturulan Hayvan Ameliyat-hanesinde yapılan operasyonlarda toplanan hayvanlar veteriner hekimlerince kısırlaştırıp aşılanıp küpeleme yapıldıktan sonra yeniden doğal yaşamlarına bırakıldılar.

Yetkililer bu çalışmaların daha sonraki yıllarda da çeşitli zamanlarda devam edeceğini belirttiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek