...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Anayasa Değişikliği ile İlgili Panel Yapıldı

07 Mart 2017 - 1.234 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Anayasa Değişikliği ile İlgili Panel Yapıldı
Şavşat’ta Anayasa Değişikliği ile İlgili Panel Yapıldı

Şavşat’ta Anayasa Değişikliği ile İlgili Panel Yapıldı

Artvin Faal Gazeteciler Derneği’nin Düzenlediği “Anayasa Değişikliği” ile ilgili Panele YARSAV Eski Başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Bir Şey Yapmalı Platformu Sözcüsü Dr. Ali Mutlu Köylüoğlu Konuşmacı Olarak Katıldı

Artvin Faal Gazeteciler Derneği’nin Düzenlediği “Anayasa Değişikliği” ile ilgili Panel ilçemiz Bacım Kafede yapıldı. Panele YARSAV Eski Başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Bir Şey Yapmalı Platformu Sözcüsü Dr. Ali Mutlu Köylüoğlu, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başar, CHP Şavşat İlçe Başkanı Nihat Acar, MHP Şavşat İlçe Başkanı Naci Balcı, ÖDP Şavşat İlçe Başkanı Erkan Evbaşı, CHP İl Genel Meclis Üyesi Ertan Turan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Sami Özçelik ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu Yangın AKP, CHP, MHP Demeden Hepimizi Yakar

Sunuculuğunu Sami Özçelik’in yaptığı panelde konuşmacı olarak katılan Bir şey Yapmalı Platformu Sözcüsü Dr. Ali Mutlu Köylüoğlu Anayasa’da yapılan değişikliklerle ilgili konuştu. Köylüoğlu konuşmasında; “Şimdi Efendim ben bir ufak hikâye anlatmak istiyorum sonra da Geleceğe yönelik düşüncelerimizi paylaşmak istiyorum.  Benim dedem derdi ki Beşer bencildir, ben siz hepimiz benciliz, Biz birlikte yaşayacaksak bir düzenimiz olması lazım bir hukukumuzun olması lazım sürekliliği olmaması lazım derdi. Kuvvetler ayrılığı çok önemli olan bir konu, kuvvetler ayrılığı kadar çok ama çok önemli olan bir konu var,  kuvvetlerin bireysel bir konumda mı olduğu, kurumsal bir konumda mı olduğudur. Kurumsal bir konumda olmak gerekiyor.

Bundan Sonraki Seçimlerin Kıymeti Kalmayacak!

Düşüncemiz o ki bu anayasa değişikliği teklifi, rejim değişikliğine yol açarak, demokrasimiz, hukuk düzenimiz ve iş ve sosyal hayatımız açısından siyasi darbe niteliğindedir, bunu kabul etmek bir anlamda kendimizi inkâr etmek gibi bir şeydir.  Bir başka özelliği daha var bunun o da şu bu değişiklik çıkarsa bir yangın gibi siyasi tercih ayırt etmeden başka farklılıkları gözetmeden önüne geleni yakıp geçecek niteliktedir.

Bundan Sonraki Seçimlerin Kıymeti Kalmayacak!

Düşüncemiz o ki bu anayasa değişikliği teklifi, rejim değişikliğine yol açarak, demokrasimiz, hukuk düzenimiz ve iş ve sosyal hayatımız açısından siyasi darbe niteliğindedir, bunu kabul etmek bir anlamda kendimizi inkâr etmek gibi bir şeydir.  Bir başka özelliği daha var bunun o da şu bu değişiklik çıkarsa bir yangın gibi siyasi tercih ayırt etmeden başka farklılıkları gözetmeden önüne geleni yakıp geçecek niteliktedir. Bu çok önemlidir, sağcılar ve Solcularda hatta ak partililerde bir eve çıktığı takdirde Ak pli seçmeninin bir kıymeti kalmayacak. Evet çıktığı halde bundan sonraki seçimlerinin bir kıymeti kalmayacak, Evet çıktığı halde mevcut siyasi partilerin çalışmasına yürütmesinin bir amacı kalmayacak,  Evet çıktığı takdirde yeni bir siyasi partinin tercihi geçerliliği orta-mı kalmayacak, Ak partili belediye başkanları iş adamları hepsi düşünsün, düşünmesi gerekir.

18 Yaşında Milletvekili Olur Mu?

Mesela bu 18 yaş niye geldi? Oraya gen. Çocuklar neden yerleştirildi.  Şu aşamada sanki orada çok düşünmeyen askerlik yapacak gençlere oraya geldiler ne yapacak neyi tartışacak ne düşünecek burada ciddi sıkıntılar var. Dedik ya bu bir yangın Bu yangın siyasi tercih veya siyasi parti gözetmeden ya-kıp geçer o zaman hep beraber bu yangın söndürmemiz lazım. Bu konuda da Saadet Partisi Olur Büyük Birlik Partisi olur hangi parti olursa olsun birlikte olmamız lazım.

Cumhuriyetin Temeli Sivas’ta Atıldı

Peki Cumhuriyet nasıl kuruldu,  Sivas kongresinde Mustafa Atatürk diyor ki biz cumhuriyetin temelini Sivas’ta Attık diyor,  Neden Çünkü Sivas’taki toplandı ilk Ulus ulusal Meclis, ulusal toplantıdır. Bir takım kararlar almışlardır ve cumhuriyetin şeklini almıştır. Bunun bilincinde olarak Kuvveyi Milliye ruhuyla çalışmamız lazım mücadele etmemiz lazım. Hacılar, Hocalar, esnaflar hepsi bir arada cumhuriyetin temelini attılar Şimdi Hani risklerle karşı karşıya da aynı şekilde yaklaşmamız lazım Kuvayi Milliye ruhu oluşturmamız lazım.

Bu çerçevede çok toplantıları yaptık bir tanesini Sivas’ta yaptık,  Yaklaşık 40 a yakın temsilciler geldi çok değişik görüşler paylaşıldı, 3 meclis başkanımız vardı.3 ‘de ayrı siyasi partilerden gelen liderler üçü de birlikte bu toplantıda Hayır noktasın da birleşen ve ortak demeçler verdiler. Hatta bir tanesini okumak isterim; ’’ yurttaşlarım Sivas Kongresi 1919 yılında cumhuriyetimizin kurumsal ve anayasal kimliğini çizmiştir. Ulusal egemenliğin mimarıdır, bugüne kadar ki kararları yürürlüktedir, yeni anayasa teklifi devletimizin kökünü değiştiriyor. Sivas kongresinde,  Kuvayi Milliye de, İstiklal Savaşında tümü anayasalarda Kahraman millet meclisidir, cumhuriyetin temeli ve yapısı da saldırıya uğruyor, bu büyük kıyımlar bir devlet sorunudur, bir kişinin dayatmasıdır, Türkiye bir kişiden büyüktür,  millet cumhuriyetin kurucu iadesine demokrasinin kapısına sahip çıkmalıdır aslında bu gerici teklif, Kenan Evren gibi bir zorbalık benzeridir, o dönemi hatırlatıyor.

Yüce meclisimize Bir danışma Meclisi haline dönüştürüyor. Güçleri yok ediyor, durdurulmalıdır. Cumhuriyetimize sahip çıkalım, haksız,  nedensiz, gereksiz,  gerekçesiz, yersiz ve ön görgüsüz, kişilerin işgal girişimine Hayır diyelim karar verelim.

Bu üç kişinin bu yangını söndürmek için birlikte katkı vermiş olduklarını görüyoruz bu noktada bir şey daha paylaşmak istiyorum özellikle bir toplantı yaptık ve bu toplantı da 3 maddeden oluşan bir karar alındı şöyle k; Kuvayi milliye temalı 18 Şubat 2017 Sivas toplantısında alınan kararlar 1. Rejim değişikliğine yol açarak siyasal darbe niteliğinde olan anayasal değişikliği ile karşı karşıyayız. Anayasa değişikliğine Hayır çıkması denilmesine karar verilmiştir.

  1. Söz konusu rejim değişikliği bir büyük yangın gibi herhangi bir tercih veya farklı tanımadan herkes yakabilecek niteliktedir, bu büyük yangını ancak Kuvayı Milliye ruhu ile söndürebiliriz bu konudaki mücadelemizi siyasi tercihlerimizi ve her türlü farklılıklarımıza bir kenara bırakarak insani değerler ve ahlaki Erdemler ortak payda buluşarak,
  2. madde Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkarak bu Tarihi Sorumluluğu hep beraber atlatmalıyız.

Bu 3 madde de Kuvayİ Milliye ile mücadele yapmamız gerektiği ruhen size de yankı uyandırmıyor mu Bununla ilgili çok büyük kapsamlı çalışmalar yapılacak Edirne’de İstanbul’da Ankara’da şu noktada Ben bir şey söylemek istiyorum birincisi bu konu da en büyük mağdurlar AKP’liler olacak onları düşünmeye sevk ediyorum, düşününce bir AKP’li belediye başkanının bir iş adamının bir milletvekili düşün-dükleri takdirde bunun en büyük mağdurları onlar olacaklar ortada biz zaten mağduruz bizim çocuklarımız kendi insanlarımız iş kurmakta zorlanıyor zaten. İkincisi de şu anda çok sık kullanıyoruz şu andaki cumhurbaşkanımızı biz çok seviyoruz O yüzden Evet diyoruz,  gün gelir başka biri seçilirse o zaman ne yapıyoruz yani bu isteği anlamsız, haksız, nedensiz,  gereksiz,  yersiz, Öngörüsüz, Bunun bir amacı yok Ak partilere de düşünmeye sevk edersek Onların da hayır diyeceklerine inanıyorum.

Ben 16 Nisan’da Hayır çıkacağına inanıyorum onun için de çalışıyorum.  Ama şu da çok önemli 16 Nisan son değil bir başlangıç olacak çünkü Bundan daha çok korkunç olan bir sahne var çok daha tehlikeli, Birisi düşünüyor, birisi kâğıda yazıyor birisi komisyona gönderiyor birisi görmeden imzalıyor nasıl orada birisi bunu yazar nasıl olur da bunu bir komisyon kabul ederim nasıl olur da bunu meclisten geçirirler.

Bu patronlu başkan dediğimiz olay toplumun kültürel sosyal maalesef Silmeye çalışı-yorum şu anda siyasi partilerden tutun Dernek yönetimleri ne kadar her yerde patronlu başkanlık resimleri uygulamalarını görüyorsunuz apartman yönetimi ne kadar,  asıl 16 Nisan’dan sonra onunla mücadele başlıyor. Son olarak birincisi lütfen sağ seçmeni ve AKP seçmeni düşünmeye sevk edelim ikincisi de 6 gün önce çok yoğun bir şekilde Artvin ilçelerin de olacağız Hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Eminağaoğlu; Bilmediğiniz Bir Şeye “Evet” der misiniz?

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Değerlerinden Uzaklaştırılan Cumhuriyet Öncesi Döneme Çevrilen Bir Anlayıştır

Panele konuşmacı olarak katılan hemşerimiz YARSAV Eski Başkanı Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa Değişikliğini Maddeler Halinde Anlattı. Eminağaoğlu; “Şimdi anayasa değişikliği adı altında bizim önümüze getirilen aslında bir anayasa değişikliği değil anayasal değişikliğiyle adı altında getirilen Cumhuriyet ve değerlerini yönelen kurtuluşa, bağımsızlığa, yönelen en büyük saldırıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerinden uzaklaştırılan cumhuriyet öncesi döne-me çevrilen bir anlayıştır. Bunu anayasa değişikliği adı altın da dayatmaktır. 90 yıllık bütün Cumhuriyet basamaklarının anayasa değişikliği adı altında ortadan kaldırmaktır. Bakın bağımsızlığımızı, Kurtuluşumuzu kurtuluşumuzun kazanmak için bu coğrafyada bu topraklar üzerinde yaşayan herkes ama herkes her türlü farklılıklarıyla bir araya gelerek Kurtuluş mücadelesi verdi amaç nedir, amaç bağımsızlıktır, amaç kurtuluştur, amaç Cumhuriyeti ortaya koymakta. İşte bu şekilde egemenliğinden alan halk, tek adama Hayır diyerek halkın egemenliğine verilen mücadele bu, Kurtuluş mücadelesi Türkiye’yi Doğurdu. Nasıl halk kendi egemenliğini bizzat farklı bir yolla bizzat kullanarak bizzat Bu mücadele vererek Bugün ne yapılıyor Halkın egemenliği halktan alınarak bir kişiye verilmek isteniyor. böyle bir tablo böyle bir 1920 öncesi Tek Adam egemenliği döneminin getirilmesi demektir.

Bu Anayasa Değişikliğini Kim Nerede Nasıl Hazırlandı Ve Bunu Anayasal Değişikliğini Hazırlayan Parti Bile Bilmiyor,  Parti Milletvekilleri Bilmiyor 

O zaman bu bağımsızlık mücadelesi neden verildi, Bu Kurtuluş mücadelesi neden verildi, Türkiye Cumhuriyeti nasıl ortaya çıktı Bunları çok net bir şekilde görmek irdelemek düşünmek gerekiyor işte hepimiz Elbette hayır diyoruz Dünyada yaşayan hiçbir ülke olmadı anayasalar her zaman vatandaşlardan o coğrafya da yaşayan insanların bütün hak ve özgürlüklerini güvence altına aldı devletinin siyasal rejimini güvence altına alır onun için o coğrafyada yaşayan herkesin her türlü hakkını güvence altına aldığı için, iktidarı sınırlandırır, aksi halde sınırlandırmaya hiçbir anayasanın hakkı yoktur. Çünkü iktidar sınırlandırılmazsa baskısı her yerde kendini hissettireceği için anayasalarla iktidarı saldırılarımı ihtiyacı ortaya çıkar. Bugün hazırlanan anayasa değişikliğine baktığımızda bu anayasa değişikliğini kim nerede nasıl hazırlandı ve bunu anayasal değişikliğini hazırlayan parti bile bilmiyor,  Parti Milletvekilleri bilmiyor.

 316 Milletvekili Boş Kâğıda İmza Attı!

Türkiye’de darbeler zamanında dahi böyle bir anayasal, böyle bir anayasa değişikliği hazırlanmadı 316 tane milletvekili imzası olan anayasa değişikliği teklifine bakıyoruz 10 Aralık, hafızamızı yokluyoruz 10 Aralık öncesinde 316 tane milletvekili nerede nasıl hangi toplantıda bir araya geldi ve o 316 kişinin imzası toplandı, bunun o imzayı atanlara soruyoruz.

Milletvekilleri o tarafa sürüklenirsin tekrardan bugün böyle bir yapı ortaya çıkarırsa Yarın Hangi yapılar bizi bekliyor bunları çok net bir biçim de görmek gerekiyor Bu anayasal değişiklik Türkiye’nin ufku-nu açacaksa neden herkesin görüşü alınmadan böyle bir değişiklik yapılıyor. Amaç herkesin görüşünü almak değil, herkesin görüşünü dayatılması böyle bir anayasal Dünyada hiçbir ülkede görülmedi duyulmadı yaşanmadı. Cumhuriyet derken Türkiye’den Cumhuriyeti’nin en büyük Kazancı Türkiye’nin kurucu organları adı altında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin egemenliği doğrudan kullanan organdır. Bakalım bugün bu anayasa değişikliğine ne yapılıyor bu anayasa değişikliği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yani halkın temsil eden Bu organın yetkileri yine bir kişiyle toplanıyor, bunu Türki-ye Büyük Millet Meclisi bu ülkeyi Kuran kurucu önderi Mustafa Kemal’e dahi vermedi. Neden vermedi tek adamlık Her kim olursa olsun tekrar adama Hayır dendiği için verilmedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Yasa Çıkarırken Yarın Ne Olacak Çıkarılan O Yasaları Doğrudan Her Kim Cumhurbaşkanı Olursa Olsun O Cumhurbaşkanı Aynı Yasaları Çıkaracak Ve Deniyor Ki Meclisin Çıkardığı Yasalar Cumhurbaşkanının Çıkardı Kararname İle Çakışırsa Meclisin Dediği Geçerli. Peki Soruyorum Bu Çatışmaya Kim Karar Verecek?

Çatışmaya karar verene kadar Ülkenin doğusunda Cumhurbaşkanının kata nağmesi, ülkenin batısında Meclisi’nin çıkardığı yasa doğuya gidersin başka bir uygulama batıya gidersin başka bir uygulama, böyle bir ülke olabilir mi. Ve Millet Meclisi’nin bütün yetkileri dönüp dolaşılır bir kişiye Cumhurbaşkanın elinde toplanır ve Şura son derece önemli bakın partilerinin seçimleri yapılıyor, partilerde kurultaylar Yapılıyor,  genel kurullar yapılıyor, partilerde yapılan seçimlerde partilerin Başkanı kim seçilirse Parti’nin organları da Parti başkanının listesindeki aynı kişi oluyor Yani Parti’nin karar organı ile partinin başkanı farklı olmuyor,  şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimi ile meclis başkanı seçimi aynı gün.

Listeleri Cumhurbaşkanı Hazırlayacak!

Bunun anlamını Cumhurbaşkanlığı yüzde 50 ile Cumhurbaşkanı seçimi meclis seçimi aynı gün olunca Cumhur-başkanı da Partili olunca Cumhurbaşkanı yapacağı liste aynı gün Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi seçilecek yani Cumhurbaşkanı kimse Onun yaptığı liste mecliste çoğunluk olacak Bunun anlamı bir tane Parti Bugünkü Sayısal çoğunlukla çok çok ilerisinde mecliste yer alacak diğer partilerin bugünkü yetkileri dahi söz konusu olmayacak yani Türkiye’deki diğer partiler bugünkü güçlerinden daha da aşağıya çekilecek demokrasi demesine rağmen tek bir parti bir tek bir iktidar partisi oda cumhurbaşkanının Partisi Cumhurbaşkanı her kimse cumhurbaşkanının Partisi mecliste olacak.

O zaman meclise ne gerek var böyle bir sistem istiyor muyuz ve Artvin’de hepimiz iliklerimize kadar Cerattepe olayı yaşıyoruz iliklerimize kadar birçok sorunu yaşıyoruz bakın olağanüstü hal sürecinde anayasa diyor ki cumhurbaşkanı anayasa ya hak ve özgürlükle-re ilişkin güvenceleri her konuda aykırı kararname çıkarabilir. O Cumhurbaşkanı Her kim olursa olsun bir olağanüstü hal sürecinde her sabah uyandığın da  çevre hakkı değil hangi konu gelirse  gelsin istediği her konuda her şeyi kararname konusu edilebilir dünyanın hangi ülkesinde böyle bir şey söz konusu.. Böyle bir ülke yok.

Bakın Amerika’da başkanlık diyor ama Amerika’da başkanı ne yaptın Müslüman ülke vatandaşlarının Amerika’ya girişini engelledi Amerika da yargı Hayır dedim şimdi böyle bir yargı getiriliyor ki şu anki kaymaları hayır diyen bir yargı çıkabildi mi  Türkiye’de Elbette çıkamadı böyle bir tablodan Cumhurbaşkanlığı yapacağı düzenlemeye Hayır diyebilen bir yargı olmayacak ki Amerika’da başkanlık denilmiyor Amerika da hiçbir yetkisi yoktur Türkiye’de yargıyı Cumhurbaşkanı belirliyor böyle bir başkanlık olur mu ve dönüyor ki Türk tipi başkanlık, tarihte Türk tipi böyle bir başkanlık nerede var Cumhuriyet kurulmuş Cumhuriyet kurulduğundan bu yana başbakanlık var niye Başbakanın bütün yetkileri Cumhurbaşkanına yükleniyor Türk tipi başkanlık deniyor Osmanlı’ya Selçuklu’ya dönelim sadrazamlık vezirlik var böyle bir kavram padişahtan sonra 2. adam varmış getirilen sistemi ikinci adam diye bir şey yok sadece ve sadece tek adam  Nerede Bunun tarihteki yeri.

Türkiye Cumhuriyeti 90 yıllık bütün mirasımız bir tür kazanımlarımız yok ediliyor hükümet yetkisi yürütme yetkisi sadece bir kişiye veriliyor bir kişinin iki dudağı arasına veriliyor. Bir ülkenin bütün kaderini Her kim olursa olsun bir kişinin iki dudağının arasına abisi ediyoruz Böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

Panelin sonunda ise YARSAV Eski Başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Bir Şey Yapmalı Platformu Sözcüsü Dr. Ali Mutlu Köylü oğlu katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek