...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta 2. Çalıştay Başarılı Bir Şekilde Gerçekleşti

15 Temmuz 2016 - 1.156 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta 2. Çalıştay Başarılı Bir Şekilde Gerçekleşti
Şavşat’ta 2. Çalıştay Başarılı Bir Şekilde Gerçekleşti

Şavşat’ta 2. Çalıştay Başarılı Bir Şekilde Gerçekleşti

26. Şavşat Sahara Kültür Ve Sanat Festivali Etkinlikleri Çerçevesinde 2. Şavşat Kadınları Sanatsal Etkinlikleri Çalıştayı İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlilerinin Katılımıyla Gerçekleşti.

Şavşat Belediyesi Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Eğitim Merkezi’nde yapılan çalıştaya, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı,  Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk,  İlçe Emniyet Amiri Eray Çınar, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Ütğm.  Kayhan Sercan Haklı, İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erdoğan Köse, Yrd. Doç. Dr. Süreyya Oskay,  Öğretim Görevlisi Özlem Özer Tuğal,  Öğretim Görevlisi Kifayet Özkul ve Öğretim Görevlisi Aydın Birdevrim, ALE Enerji İnşaat, Madencilik A.Ş. Genel Müdürü İrfan İçöz, daire amirleri ve Şavşat halkı katıldı.

Çalıştayda bir konuşma yapan İlçemiz Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Şavşat’ın Cıttaslow markalı bir ilçe olduğunu belirterek; “Şavşat yerel yönetimi olarak kentimizin kendine has özelliklerini koruması, sürdürülebilir bir gelişmeyle daha ileri seviyelere ulaştırılabilmesi yolundaki çabalarımızın meyvesi olarak cittaslow markalı bir ilçe olduk. Şavşat, yöresel mimari özellikleri, korunabilmiş bakir doğası, çok bilinmeyen yemekleri, el sanatları, doğal enerji kaynaklarıyla dünyanın ender şanslı kentlerinden biri.üstüne bir de eşsiz doğal güzelliğini koyunca gerçekten evladı olarak gurur duyacağımız bir yer. Biz bu güzelliklerle elbette gururluyuz ama bunun bize yüklediği büyük sorumluluğun da farkındayız. Dünya oldukça hızlı gelişmekte ve değişmekte. Ancak bu gelişim ve değişimin sağlıklı olmaması insanların başını döndürmekte. Birçok büyük kentte insanlar adeta gönüllü bir sürgün ya da mahkûm hayatı yaşamakta. İnsanlar hep acele etse de durmadan geç kalmakta ve mutlu olması için hızını azaltmaya gerek duymaktadır. Dolayısıyla hız hazzı yok etmektedir. İnsanlık. Zamanın, hayatın her anının tadını çıkararak yaşamak istiyor. Giderek uzaklaştığı doğaya, doğallığa, toprağa tekrar dönmek istiyor. Şavşat bu isteklere en üst düzeyde karşılık verebilecek bir kent artık. .çünkü yaptıklarımızın yanında el birliği ile yapmak zorunda olduğumuz çok şey var.

Bundan sonra yalnız türkiye’nin değil dünyanın gözü üzerimizde olacak.” Dedi.

Öztürk, “Mimari Dokumuza Sahip Çıkacağız”

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk konuşmasının devamında, “Mimari dokumuza, çevremize, yöresel kültürümüze bizi biz yapan tüm değerlere ve elbetteki bu belgeyi almamızı sağlayan özelliklerimize daha özenle sahip çıkacak, doğal akışına uygun biçimde geliştirmek için çalışacağız. Bu nedenledir ki bugün burada 2. Şavşat Çalıştayını gerçekleştiriyoruz.

Başkan Ahmet Sinan Öztürk; “Ülkü Ulusoy Teyzemize Şükranlarımı Sunuyorum”

Başkan Öztürk; “Belediyemiz imkânları ile yapmamız mümkün olmayan Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Eğitim Merkezinin ilçemize kazandırılmasına vesile olan Dr. Yavuz Akaltun’a,-Karakoçan Kaymakamı Cemil Sarıoğlu’na ve şu anda içinde bulunduğumuz binayı kapısını bizlere açarak,  ilçemizi ve ilçemizin kadınlarını böyle bir merkeze kavuşturan Hayırsever Ülkü Ulusoy Teyzemize ve diğer emeği geçen herkese huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Kadın sosyal eğitim merkezinde yöremiz kültürüne uygun kurslar açarak eğitimler vererek üretim yapacağız. Yaptığımız üretim sonucunda bir pazar oluşturma arzusundayız. Hem ilçemize hem de eğitimlere ve kurslara katılacak kadınların ev ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlayacağız. Bu bina kadınların kendisini yetiştireceği, üretim yapacağı, ekonomik ve sosyal topluma adapte olacağı bir merkez olacak.” dedi.

 

Prof. Dr. Erdoğan Köse Çalıştayı Değerlendirdi

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi hemşerimiz Prof. Dr. Erdoğan Köse,  2’ncisi gerçekleştirilen Şavşat Kadınları Sanatsal Etkinlikleri Çalıştay hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Erdoğan Köse, “Gecen sene 1. Şavşat çalıştayının gerçekleştirmiş olmanın huzuru içerisinde bu senede buraya toplanarak 2. Savsat çalıştayını organize ederek huzurlarınıza geldik. Başkanımızın da ifade ettiği gibi ülkü  teyzemizin inşaatını tamamlayarak Şavşat’ımıza hibe ettiği bu binanın açılışında bulunmaktan mutluyum. Başkanımızın Yöneticilerimizin mülki amirlerimizin burada hizmet etmek adına İstanbul Üniversitemizin de talepleri doğrultusunda saygıdeğer rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Ak hocamızın olurları ile bu çalıştaya destek vermek üzere  geldik.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuzun el sanatları bölümü seramik, cam, çinicilik programı öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz ile kadın sanat ve yasam merkezinde oluşturulan atölyelerde ebru,, seramik,, kalıp tekniği, oyma, cam, vitray, tahta baskı, konulu tas, dikiş ve keçe uygulamaları yaparak savsat kadınlarına hem sunum hem de uygula mali olarak 3 gün boyunca anlatılacaktır. Bugün yapılan sunumlarda kıymetli hocalarımızın sözlü sunumlarını 2 oturum halinde gerçekleştireceğiz, sabah 10 gece 10 arası atölye çalışmaları uygulamalı olarak devam edecektir. Bu çalıştayın hem savsat kadınlarına hem de değerli idarecilerimizin anlatılan uygulamaları sürekli hale getirmelerini beklemekteyiz. Şavsat’ın Cittaslow yani Sakın Şehir olmasından bu yana yaptığımız  ikinci çalıştayın devamlı hale getirilmesini temenni etmekteyiz. Bütün katılımcılara ve yöneticilere hocalarıma ve öğrencelerime çok teşekkür ederim ve saygılarımı sunarım.” Dedi.

Konuşmaların ardından İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim görevlileri sunumlarını yaptı. Yard. Doç. Dr. Süreyya  Öskay, Mozaik  ve iki cam arası vitray adli seminerde, mozaikten yapılan eserler, engelli çocuklarımızla ve ilkokul  çocuklarımızla  yapılan çalışmalardan örnekler  ve  uluslararası programlarda yapılan  vitray çalışmaları anlattı. Öğretim Görevlisi Aydan Birdevrim, Unutulmaya yüz  tutan Şavsat çömlekçiliğe genel bakış adi altında, tekrar çömlekçiliği yasatmak adına su an müzelerde bulunan kap kacak küpler ve pilaki kaplarının tekrar ortaya çıkarılması ve yeni nesile tanıtılması için atılacak adımları anlattı. Öğretim Görevlisi Nejat Birdevrim, Seramik sanatına genel bakış adi altında verilen seminerde, çeşitli çamur, seramik yapım teknikleri, pişirim teknikleri ve fırın yapımını anlattı. Öğretim Görevlisi Kifayet Özkul Ebru sanatının insan psikolojisine etkileri  adli sunumunda ebruda kullanılan malzemeler, yapımı, örnekleri ve insan üzerindeki psikolojik etkisi anlatılmıştır ve bu konunun en  belirgin pozitif etkilerinin görüldüğü  Emniyet  teşkilatı ve Askeri personel ile yapılan çalışmalardan fotoğraflarla örneklendirdi. Öğretim Görevlisi Oya Avunca ise Kumaş dikim ve tasarım sunumunda, ilçede üretilen  kuru meyve ve hamur ürünlerinin paketlenmesi ve doğal yollarla satışa sunulması  için keçe, tül, çuval ve kumaştan torbalar tasarlaması anlattı.

ALE Enerji İnşaat, Madencilik A.Ş. Genel Müdürü İrfan İçöz, Güneş enerjili yaş sebze-meyve ve endemik bitki kurutma sistemini anlattı. İçöz; “Türkiye’deki yaş sebze ve meyvelerin çok ciddi oranda çöpe atılması, Türk ekonomisi açısından ciddi bir israf olup, hem bu israfı önlemek hem de satılamayan ürünlerin kurutularak, toplumumuzun ve gençliğimizin doğal ve sağlıklı besinlerle beslenmesini temin etmek amacıyla kurutma sektörüne girmiş bulunmaktayız. Kurutma sektöründe kendi imalatımız olan güneş enerjisi ve jeotermal enerji kaynaklı makinalarımız ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, yaş sebze ve meyvelerimizin sağlıklı kurutulmasını sağlamaktayız.” dedi.

Sunumların ardından Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve Prof. Dr. Erdoğan Köse tarafından çalıştaya katılan öğretim üyelerine katılım belgeleri verildi.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek