...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta 19 Mayıs Coşkusu

22 Mayıs 2017 - 1.110 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta 19 Mayıs Coşkusu
Şavşat’ta 19 Mayıs Coşkusu

Şavşat’ta 19 Mayıs Coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İlçemizde Törenlerle Kutlandı

Hükümet Konağı Önündeki Kutlamalar Sabah 09:30’da Atatürk Anıtı’na Çelenk Konulmasıyla Başladı.

Törenlere Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Garnizon Komutanı J.Yzb.  Aytunç Ünsay, İlçe Emniyet Amir Vekili İsmail Katı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Zeki Uzun, İl Genel Meclisi Üyeleri Hasan Temiz ve Ertan Turan, Daire amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Zeki Uzun günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 19 Mayıs’ın bir milletin kendi kaderine sahip çıkma günü olduğunu belirten Uzun “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının 98. Yıldönümünü kutluyoruz. Cumhuriyet tarihimizde önemli bir kilometre taşı olan 19 Mayıs 1919 tarihi, bir milletin kendi kaderine sahip çıkma azim ve kararlılığını ortaya koyduğu ve ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı tarihtir. Sevgili gençler, unut-mayınız ki sizler, Türk ulusuna istiklal aşkını veren, Kara Fatma’ların Nene Hatun’ların, Yalnız Efe’lerin; sizler, Sivas Kongresinde “Ya İstiklal, Ya Ölüm!” diyen Mustafa Kemal’lerin, Kazım Karabekir’lerin; sizler, Antepli Şahin’lerin, Sütçü İmam’ların, Seyit Onbaşı’ların torunlarısınız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içerisinde büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve korumak, gelecek kuşaklara aktarmak en başta gelen vazifenizdir. Bu bayram, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliğine verdiği değerin ve duyduğu güvenin ifadesidir. Bu günü Türk gençliğine bayram olarak hediye etmiş ve muhtaç olduğu kudretin damarlarında ki asil kanda mevcut olduğunu söyleyerek Türk gençliğinin gücünü nereden alması gerektiğini işaret etmiştir. Ülkemizi bölmek ve yıkmak isteyenlerin bütün çaba ve girişimleri, bu hitabın oluşturduğu çelikleşmiş irade önünde yol olmaya mahkumdur. Türk gençliği kendisine bırakılan emaneti canı pahasına da olsa koruyacak ve şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklar, bu necip milletin yurdu olmaya ilelebet devam edecektir. Bu duygularla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, bayramınızı tebrik ediyorum.” dedi.

Törenlerde öğrenciler tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılarak, şiirler okundu.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, Türk Gençliğinin Ataya Cevabı ve Gençlik Marşı Öğrenciler Tarafından Coşkuyla Okundu

Konuşmanın ardından Atatürk’ün gençliğe hitabesini öğrencilerden Süleyman Çağatay Gül okudu. Türk Gençliğinin Ata’ya Cevabını öğrencilerden Mehmet Ali Dursun okurken törene katılan bütün öğrenciler tarafından tekrar edildi.

Tören 2016-2017 eğitim öğretim yılı içersinde yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

Hükümet konağı önünde yapılan törenler halk oyunları ve güreş gösterileri ile son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek