...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta, “19 Ekim Muhtarlar Günü” Düzenlenen Törenle Kutlandı

09 Kasım 2018 - 627 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta, “19 Ekim Muhtarlar Günü” Düzenlenen Törenle Kutlandı
Şavşat’ta, “19 Ekim Muhtarlar Günü” Düzenlenen Törenle Kutlandı

Şavşat’ta, “19 Ekim Muhtarlar Günü” Düzenlenen Törenle Kutlandı

İlçemize Bağlı Köy Muhtarları ile Merkez Mahalle Muhtarlarının Hazır Bulunduğu Tören, Şavşat Muhtarlar Derneği Başkanı Bayram Dursun’un Kaymakamlık Önündeki Atatürk Anıtına Çelenk  Sunumuyla Başladı

İlçemize bağlı köy muhtarları ile merkez mahalle muhtarlarının hazır bulunduğu tören, Şavşat Muhtarlar Derneği Başkanı Bayram Dursun’un Kaymakamlık Önündeki Atatürk Anıtına Çelenk sunumuyla başladı. Daha sonra tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Programa Şavşat İlçe Jandarma Komutanı J.Bnb. Ayrunç Ünsay, İlçe Emniyet Amir Vekili Servet Orhan, Askerlik Şubesi Başkanı Per.Ütğm. Dilruba Karabaş, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, köy muhtarları ile merkez mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Veliköy Muhtarı İrfan Avcı Muhtarlık kurumu, ülkemizde yerel demokrasimizin en eski müessesi olup 1829′ dan beri faaliyettedir. Resmi olarak 19 Ekim 2015’ten beri kutlanmaktadır.

Özellikle son yıllarda muhtarlanmızın özlük haklarında iyileştirmeler yapışmış, ancak yaptıkları zorlu görevler bakımından yeterli mi, tabi ki değil. Birlikte çalıştığımız azaların da huzur hakkı şeklinde belli bir ücret ödenmesi halinde daha etkili çalışmaları sağlanmış olacaktır. Türkiyemizde 36.000 köy, 17.000 mahallede 53.000 muhtarımız görev almakta özveri ile kısıtlı imkanlara rağmen vatanını ve devletini severek vazifelerini aksatmadan yapmaktadırlar. Son zamanlarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bizi biz yapan değerlerimizi saygısızca davranışlar sergilenmekte, bazı basın yayın kuruluşları da normal bir durummuş gibi Türk halkına karşı küçük düşürücü şekilde empoze etmeye çalışmaktadırlar. Şunu herkes bilmeli ki ve anlamalıdır ki bizi bir arada tutan maddi manevi gücümüzü dünyanın kabul edip saygı gösterdiği Atatürk ve silah arkadaşlarıyla ülkü birliğimizdir.

30 yıldan beri Artvin, Ardanuç ve Şavşat yolunda insanlarımız çeşitli zorluklar yaşamakta bazen ölümle sonuçlanan ciddi kazalar meydana gelmektedir. Biz muhtarların isteği en kısa zamanda uçan yerlere özellikle tüneller yapılarak ulaşımın daha rahat ve güvenli sağlanmasıdır. Sevgili muhtar arkadaşlarım 10 yıla yakın kamu hizmeti vermekteyiz. 2019 yerel seçimlerinde aday olacaklara başarılar diliyorum. 10 gün sonra kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramınızı yürekten kutlu-yor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.” dedi.

Kaymakam Musta Göktaş “Muhtarlar Yerel Demokrasinin Örneğidir”

Kaymakam Musa Göktaş Muhtarların Onuruna Yemek Verdi

Muhtarlar günü kutlamaları çerçevesinde Kaymakam Musa Göktaş, köy ve mahalle muhtarlarına Şavşat evinde bir yemek verdi. Çeşitli konuşmalarında yapıldığı yemekte Kay makam Musa Göktaş mahalle ve köy muhtarlarının sorunlarını da dinledi.

Kaymakam Göktaş; Muhtarlık teşkilatının J 9 Ekim 1829 yılında kurulduğunu, bu günün yıl dönümü olan 2015’te Muhtarlar Günü olarak ilan edildiğini söyledi.

Bu günün Muhtarlar Günü ilan edilmesinde emeği geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümete teşekkür ettiğini kaydeden Göktaş, şöyle konuştu: “Muhtarlar vatandaşlarımızın oylarıyla seçilen ve Cumhuriyet tarihi boyunca köy ve mahallelerimizin en önemli temsilcisi olmuşlar ve olmaya davam edecekler. Vatandaşların 12111 dertlerine, tasalarına, sevinçlerine ve mutluluklarına ortak olan, beklentilerini ve ihtiyaçlarını devletimize iletme noktasında etkili rol oynayan muhtarlarımız devletle milletin bütünleşmesinin temel harcını oluşturmaktadır. Muhtarlık müessesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden devletimizin her noktasındaki kurumsal temsilciliğini yapıyor. Muhtarlarımız zor şartlarda ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri hizmetlerin manevi hazzı olsa da, son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi, devletimizin bizle-re verdiği önemin bir gösterge sidir. Ülkemizde en uç noktalarda, mahallelerde, köylerde, vatandaşla irtibat noktasında temsil eden muhtarlarımızın huzurlu bir ortamda, konfor içerisinde vatandaşlara çok da-ha iyi hizmet edebilmesi için biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Muhtarlık müessesi, kültürümüzün ve toplum-sal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden devletimizin her noktasındaki kurumsal temsilciliğini yapıyor. Muhtarlarımız zor şartlarda ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri hizmetlerin manevi hazzı olsa da, son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi, devletimizin bizlere verdiği önemin bir göstergesidir” dedi.

İlçe idarecileri ve muhtarlar hep beraber yedikleri yemek sonrası hatıra fotoğraf çektirdiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek