...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşatlılar Söyleşide Buluştu……

15 Şubat 2016 - 1.107 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşatlılar Söyleşide Buluştu……
Şavşatlılar Söyleşide Buluştu……

Şavşatlılar Söyleşide Buluştu……

İstanbul’da Yaşayan Şavşatlılar, Memleketlerinde Yaşanan Doğa Katliamını ve Verdikleri Mücadeleyi Konuştu.

Şavşat’a bağlı Pınarlı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’ nin çağrısıyla düzenlenen Doğa ve Yaşam Paneline çok sayıda Şavşatlı katıldı.

Derneğin İstanbul Şirinevler’de bulunan lokalinde düzenlenen ve moderatörlüğünü Dernek Baş-kanı Yücel Özcan’ın yaptığı pa-nele konuşmacı olarak, Derelerin Kardeşliği Sözcüsü Alimerdan Aymelek, Avukat Halis Yıldırım ve Gazeteci Bülent Falakoğlu katıldı.

Köylerini bırakıp İstanbul’a göç etmek zorunda kaldıklarını belirten Pınarlı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yücel Özcan, “Bizler işimiz dolayısıyla memleketimizden ayrıldık. Ancak oraları rant alanına çevirmek isteyenler orada. Atalarımızın yaşadığı yerleri sahipsiz bırakmayacağız” diye konuştu.

Artvin’de son zamanlarda yaşanan sel felaketlerine dikkat çeken Özcan, “Bu yaşanılanlar doğal süreçler değildi. Şavşat deresinde bentlerin yıkılmasından dolayı ölümler yaşandı. Hopa’da Borçka’da büyük bir sel felaketleri yaşandı. Maden arama başlarsa Artvin’de yaşam bitecek” uyarısında bulundu.

SUYUN VE DOĞA NIN ALTERNATİFİ YOK

Derelerin Kardeşliği Sözcüsü Alimerdan Aymelek, HES’lere, termik santrale, taş ocaklarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Aymelek; “Sular ve doğa şirketlerin ellerine bırakılmıştır. Her şeyin alternatifi olur ama suyun ve doğanın alternatifi olmaz. Bütün dere, vadilerimiz ivedilikle koruma altına alınmalıdır” dedi.

‘SUYA SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Dünyadaki bütün değerleri rant alanı olarak gören bir vahşi kapitalizm ile karşı karşıya ol-duklarını söyleyen Avukat Halis Yıldırım ise, ”Doğadaki her alan ticarete dönüştürülüyor. Kentsel dönüşüm adı altında büyük paralar elde ediliyor. Maden, taş ocağı dediğiniz bizim için vatan. Orada, insanlar, anılar var, yaşanacak ha-yatlar var. Birileri kendi hukuklarını dayatıyor” dedi. Yeni su kanunundan bahseden Yıldırım, “Sadece içme suları değil sulama sularına da sayaç takılacak uygu-lama ile karşı karşıyız. Bunun nedeni oradaki suları bize kullandırmamak. Büyük HES şirketleri lehine bir durum. Suya sahip çıkmalıyız“ şeklinde konuştu.

SULARIMIZA GÖZ DİKTİLER

Bülent Falakaoğlu ise, Karadenizliler olarak muazzam bir doğaya sahip olduklarını belirterek, “Doğayı ranta çevirerek, rant alanına dönüştürerek doğal yaşam alanlarının üzerine inşaatlar yaptırılıyor. Su tükeniyor, kaliteli su bulunmuyor. Dünya sermayesi sularımıza göz dikti. Enerjiye hakim olmak istiyorlar. Egemenler enerji politikalarını belirlemek istiyor. Doğa ve yaşam iç içedir. Doğayı paraya çevirirseniz sel felaketleri ve doğal felaketler ile karşı karşıya kalırız“ diyerek sözlerini tamamladı. Yapılan konuşmaların ardından panel son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek