...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşatlılar HES’ler için “Herşey Geç Olmadan”Dedi

10 Temmuz 2019 - 235 kez okunmuş
Ana Sayfa » Karadeniz»Şavşatlılar HES’ler için “Herşey Geç Olmadan”Dedi
Şavşatlılar HES’ler için “Herşey Geç Olmadan”Dedi

Şavşatlılar HES’ler için “Herşey Geç Olmadan”Dedi

Şavşat’ta Yapımı Düşünülen Veliköy Bölgesindeki HES için Mahkemenin İptal Kararı Vermesinden Sonra Yeniden Mahkemenin Keşif Kararı ile Bölgeye Çıkmasına Bölge Halkı Bir Araya Gelerek Ellerinde Dövizler Çeşitli Afiş ve Pankartlar ile Protesto Ettiler

Veliköy köy merkezinde toplanan vatandaşlara mahkeme heyetini bekleyerek mahkeme heyeti geleceği sırada yol kenarına yaklaşık 1 km mesafede sıralı dizilerek ellerindeki afiş ve dövizleri göstererek tepkilerini sessiz bir şekilde dile getirdiler.

Keşif heyetinin bölgeden gitmesi sonrası çeşitli konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda HES lerin bölgeye veren zararı ve bu bölgedeki HES’ler ile ilgili mahkeme süreçleri anlatıldı.

Yapılan açıklamalarda her ne pahasına olursa olsun bu bölgede HES yaptırmayacağız şeklinde ifadelerde bulundular.

HES Eylemine katılan CHP İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu’da konuşmasında; “Önceden doğayı ormanı ağacı önce devlet vatandaştan korurdu şimdi ise tam tersi vatandaş Devletten koruyor.” dedi.

Davanın Avukatı Halis Yıldırım, “Bildiğiniz gibi, Deriner baraj inşaatı ile başlayan, taş ocakları, maden sahaları ve HES’ler gibi projelerle devam eden, Artvin’imizin milyonlarca yılda oluşmuş doğal yaşam alanlarını yok eden faaliyetler, bütün Hukuki ve değişik mücadele çabalarına rağmen artarak devam etmektedir. Birçoklarında davaları kazanmış olmamıza rağmen çeşitli şekillerde yeniden süreçler başlatılarak devam ettirilmeye çalışılmaktadır. Çok azı tamamlanmış olan bu projelerin işletmeye alınmasıyla, çevrede yarattığı olumsuz etkilerin görülmeye başlanması, bu konudaki kaygılarımızın ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Planları tamamlanmış ama henüz inşaatına başlanmamış projelerinde yapılarak devreye girmesiyle; havası, suyu ve doğal güzellikleriyle övündüğümüz memleketimizden geriye sadece yıllar önce çekilmiş resimler kalacaktır. Murgul’a ve Çoruh havzasına baktığımız da bu hazin tabloyu görmekteyiz.” Dedi.

Yıldırım, “Bu gidişe dur diyemezsek; doğal yaşamla birlikte, yüzyıllar öncesinde günümüze kadar varlığını sürdüren tarihi ve kültürel varlıklarımızı da yok edecektir. Bu tehlike artık daha da büyüyerek, görmezden gelemeyeceğimiz bir boyut kazanmıştır. Çünkü; hukuki ve bilimsel verileri yok sayan, bu ‘’Şanlı Girişimciler’’ önceki projelerde kendilerine sağlanan ayrıcalıklardan aldıkları cesaretle, yapılan idari ve hukuki itirazları yok saymak suretiyle özellikle Şavşat üzerindeki yıkım faaliyetlerini arttırarak sürdürmektedirler.

Doğduğumuz topraklara ve varisi olduğumuz değerlerimize sahip çıkmak, geçmişimize karşı vefa borcumuz, çocuklarımıza karşı ertelenemez sorumluluğumuzdur. Bu tahribat girişimlerinin durdurulması ve giderek engellenmesi için uzun zamandır hukuki ve fiili mücadele veren duyarlı komşularımıza destek olarak hem doğal varlıklarımıza hem de her fırsatta hayırla andığımız geçmişimize sahip çıkmış olacağız.

Bu kez daha kaygılarımızı dile getirmek tehlikenin boyutlarını gösteren dosyaları kentimizin karar alıcılarına sunmak ve kural tanımaz bu projeleri yürütenlerin faaliyetlerini durdurma konusundaki talebimizi her fırsatta ilettik.

Hatta bu konuları Artvinlilerin yoğun bir şekilde yaşadığı Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa’da da çeşitli toplantı ve etkinlikler yaparak konunun önemini ve tepkimizi dile getirdik.

Şavşat’ımızın çok sayıda köy halkının temyiz istemi üzerine açılan davalarda mahkeme halkın ve tüm canlılar lehine bozma kararı verildi. Bazı yerlerde biten HES’e rağmen bitmeyen bir dava süreci yaşadık bu durum yaşanan büyük hukuksuzluk örneğini de gözler önüne sermiştir. Şimdi bu kararın gereğini yerine getirilmesini istiyoruz. Mücadeleyi hep kararlılıkla sürdüren davacılara ve Şavşat halkına hayırlı olsun” dedi.

Av. Halis Yıldırım, Artvin ve ilçeleri köylülerinin, HES’ lere karşı vermiş olduğu mücadelenin temsilcileri olduklarını ifade ederek, “Doğaya ve topluma ait olan derelerimizi özgür kılıncaya dek birlikte mücadele edeceğiz. Bütün köylülerimizle birlikte, dostlarımızla birlikte öncelikle Artvin ve ilçelerinde yapımı devam eden ve yapılması düşünülen HES projeleri iptal edilene kadar direneceğiz” dedi.

Şavşat Veliköy Köy Merkezinde yapılan HES eylemine; Şavşat CHP İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu, ÖDP İlçe Başkanı Erkan Evbaşı, bazı sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek