...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşatlı Yazar Faruk ALBAY’ın, Tamara (Gürcü Kraliçesi) Kitabı Üzerine Düşüncelerim:

19 Haziran 2017 - 1.027 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Şavşatlı Yazar Faruk ALBAY’ın, Tamara (Gürcü Kraliçesi) Kitabı Üzerine Düşüncelerim:
Şavşatlı Yazar Faruk ALBAY’ın, Tamara (Gürcü Kraliçesi) Kitabı Üzerine Düşüncelerim:

Şavşatlı Yazar Faruk ALBAY’ın, Tamara (Gürcü Kraliçesi) Kitabı Üzerine Düşüncelerim:
Faruk ALBAY memuriyet görevinden emekli olduktan sonra ya-zarlık tutkusu başladı.Önce REŞAT , ALOT ve CİN DAĞI EFSA-NESİ’ni yazdı.Bu 2017 yılında da TAMARA (Gürcü Kraliçesi) kita-bını yazdı. Biz okurlarada yazılan kitaplara ilgi duyup onları okumak düşer.
Faruk ALBAY’ın kaleme alıp bin bir emekle yazdığı TAMARA (Gürcü Kraliçesi) kitabını okudum.Kitap daha ziyade tarihi özellik taşımaktadır.Tarihlerde güzellik ve akıllılıkları ile ün yapmış bu de-nli kadınlar nice komutan ve kahramanları , güzelliklerini psikolojik bir silah gibi kullanarak ülkelerini korumuşlardır.
Bu kadınlardan KLEOPETRA Mısır Fravununun karısıdır. Çok üstün güzelliğini ünlü hükümdar Büyük İskendere karşı kullanarak fravunlar diyarı Mısır’ı Büyük İskender ordusunun istilasından ko-rumuştur.
1711 yılında Baltacı Mehmet Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu Rus Ordusunu olağan üstü bir hezimete düşürmüşken Rus Çarı Petronun karısı Katerinanın güzellik oyunu kaderi değiştirmiştir.
Siyumbüke hatun; güzelliği ,akıllılığı ile tanınmış olan karatalihli bu türk kadını Kazan Türklerinden Yusuf Mirza’nın kızıdır.Güzelliliği ve akıllılığı sayesinde Rus Tahakkümüne karşı ne dinini nede milliyetini değiştirmiştir.
İşte Gürcü Kraliçesi TAMARA’da hem güzelliği hemde aklı selimi ile kendini tarihe mal etmiş ünlü güzel kadınlardandır. İşte yaza-rımız Faruk ALBAY kitabında bu kadını tanıtmaktadır.
TAMARA hiristiyandır.Ortodoks Mezhebindendir.Ama yaşam hayatı Türk-İslam diyarlarında geçmiş,11.yy Selçuklular döneminde yaşamıştır.Selçuklular Döneminde yaşamakla beraber ,yaşam coğrafyasının Gürcistan ve Doğu Anadolu taraflarında olduğunu yazarı araştırmalarından sezinlemekteyiz.
Bir akademik yada arkeolojik araştırmaya dayandırılamamakla beraber Şavşat Aşağı Koyunlu Köyü mülki sınırları içinde yolu izi olmayan çetin bir coğrafyadaki manastırın TAMARA ya aidiyeti halk arasında söylenir.
Faruk ALBAY kariyeri itibariyle bir akademisyen değildir.Ancak TAMARA yı kaleme alıp kitabını yazmakla akademik bir görevi üstlenmiştir.Belliki büyük bir zaman harcamıştır.Belliki büyük bir emek harcamıştır.Belliki yeter miktarda parada harcamıştır.Belliki önemli ölçüde göz nuru dökmüştür.
Zaten böyle yoğun bir çalışma ve çabalama yapmasaydı böyle bir eseri meydana çıkaramazdı.Faruk ALBAY’ın TAMARA isimli eserini okudum.Beğendim.Böyle bir esere imza koyduğu için kendisini kutluyorum.Başarılarının devamını diliyorum.Başta idari mekanizma olmak üzere bütün kitap severlerin ilgilerine ve bilgile-rine odak olmasını diliyorum .

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek