...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşatlı Gençlerin Kültür Gezisi

07 Temmuz 2017 - 1.636 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşatlı Gençlerin Kültür Gezisi
Şavşatlı Gençlerin Kültür Gezisi

Şavşatlı Gençlerin Kültür Gezisi

Şavşatlı Gençler Gurbetten Sılaya, Sıladan Gurbete Kültür Gezisi Yapıyor

Şavşatlı gençler kendi kültürlerini diğer kültürler ile karşılaştırmak, bu kültürleri yaşamak ve yaşatmak adına kültür gezileri düzenliyor.

Gurbetçi Şavşatlı gençler ve sılada yaşayan gençler yaptıkları ve yapacakları bu gezilerle, gittikleri yerlerin tarihini yansıtan her unsurunu araştırmak ve öğrenmek, yemeklerini, geleneklerini yerinde görmek ve tatmak, yerin geçmişle ve bugünle bağlantısını kuran her eserini gezip görme şansı elde ettiler. Ayrıca bunların yanı sıra doğayı ve bölgeyi de tanıma fırsatını ele geçirdiler.

Bu gezilerin birinci ayağı sıladan gurbete yapıldı. İstanbul Beykoz İmam-Hatip Lisesi müdürü Osman Altan ve  Beykoz Artvinliler  Dernek Başkanı Mehmet Uzun’un girişimleriyle; Şavşat Kaymakamı  Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran ’ın destekleriyle, İstanbul, Çanakkale ve Bursa’yı kapsayan kültür gezisi yapıldı.

Bu gezilerin ikinci ayağı ise Bursa’dan Şavşat’a yapılacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bursa Şavşatlılar Dernek Başkanı Murat Aydın ve Yönetim Kurulu üyesi Ersin Yeni; “Bursa Şavsatlılar Derneği olarak, Şavşat’tan gelen yavrularımızı ve öğretmenlerimizi  elimizden geldiğince ağırlamaya çalıştık. Bu bağlamda bize destek olan Yıldırım Belediye Başkanımız  Sayın İsmail Hakkı Edebali, Osmangazi Millî Eğitim Şube Müdürü hemşerimiz Sayın Metin Levent, Bursa  Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü hemşerimiz Sayın Şenol Karahancı, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı hemşerimiz Sayın Düşünsel Şentürk ve A gazete Genel Müdürü hemşerimiz Sayın Erdal Şimşek beyefendilere çok teşekkür ediyoruz.

8-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve lise öğrencilerini kapsayacak olan bu gezi, Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Milli Eğitim Şube Müdürlüğü  tarafından güzergahları belirlenmiş olup, Şavşat’ın  tarihi ve turistik yerleri kapsayacak ve 5 gün sürecek. Öğrencilerimiz bu süre boyunca Şavşat’ta bir yurtta konaklayacaklar. Bursa Şavşatlılar Derneği olarak bu tür kültür gezilerini biz çok önemsiyoruz. Çocuklarımıza aidiyet duygusunun aşılanmasının yanında atalarının,babalarının doğup, büyüdükleri bu toprakların kültürlerini, örf ve annelerini unutmamalarını sağlamak, doydukları yer ile doğdukları yer  arasında bir kültür köprüsü kurmalarını sağlamak gayesi ve çabası içerisindeyiz. Bu bizim için  bir ilk ama bndan sonra da devamının gelmesi için elimizden gelen fedakarlığı yapacağız. Bu mevzu ile ilgili olarak emek harcayan ve destek olan bürokratlarımıza, büyüklerimize, Yöneticilerimize ve de zerre-i miskal kadar dahi olsa yardımı dokunan herkese sonsuz teşekkürler ediyor, karşılıklı olarak kurulan   bu köprünün ayaklarının daha da sağlamlaştırılarak, devamlılığının sağlanmasını diliyor, saygılar sunuyoruz.” Dediler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek