...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ın Yaylalarında Hayat Hem Zor Hem Keyifli

23 Temmuz 2021 - 71 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ın Yaylalarında Hayat Hem Zor Hem Keyifli
Şavşat’ın Yaylalarında Hayat Hem Zor Hem Keyifli

Havaların Isınmasıyla Şavşat’ta Yaylalarının Serinliğini Tercih Eden Vatandaşlar, Şehrin Gürültüsünden Kaçıp Yüksek Rakımlarda Hayatlarını Devam Ettiriyor

İlçemizde hayvanlarını otlatmak için Vaket yaylasına çıkan vatandaşlar, ahşap evler ve doğal ortamda yaşamlarını sürdürüyor. Yaylalarda büyük bir özenle hayvanlarının bakımlarını yapan vatandaşlar, aynı zamanda kışlık yiyeceklerinin de hazırlıyor. Doğal ortamda beslenen hayvanların sütünden yapılan peynir ve yağları kışlık yiyecek olarak hazırlarken, aynı zamanda süt, peynir, yağ satarak aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Geleneksel köy hayatlarını devam ettiği 2 bin 100 rakımındaki Vaket yaylası, ahşap evlerden oluşurken, gelenekleri asırlara dayanıyor. Zorluklarının yanı sıra yaylanın en neşeli bireyleri ise çocuklar. Anne ve babalarına yardım etmelerinin yanı sıra, teknolojiden uzak bir çok farklı oyunlarla zaman geçiriyorlar.

Yağlı Köyü Muhtarı İsa Aytekin, Vaket yaylasında yazları göç eden insanların yanı sıra buranın güzelliğini görmek isteyenlerinde geldiğini ifade ederek “Buraya yeşilin farklı tonlarını, bitki örtüsünü havasını görmeye geliyorlar. Özellikle yazları sıcak havalardan bunalanlar serinlemek için buraya gelir. Burası ayrıca Artvin ‘e özgü çift jandarma türküsü başlangıç yeridir. ‘Dağlarda kar sesi var, tavlada zar sesi var. Türkünün bu anlamları burada yazılmıştır” ifadelerini kullandı.

Haber: Zafer Aydınlı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek