...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ın Kurtuluşunda Cerattepe Protestosu

03 Mart 2016 - 1.149 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Şavşat’ın Kurtuluşunda Cerattepe Protestosu
Şavşat’ın Kurtuluşunda Cerattepe Protestosu

Şavşat’ın Kurtuluşunda Cerattepe Protestosu

Şavşat’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıldönümü Nedeniyle İstanbul’da Bir  Gece Düzenlendi.

Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıl dönümü nedeniyle İstanbul  Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği, Şavşat Köy Dernekleri ve Şavşat Köylerinin katkılarıyla İstanbul  Küçükçekmece Halkalı Spor Salonunda bir gece düzenlendi. Geceye Şavşat Kültür Turizm Derneği Başkanı İsamettin Turan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Şavşat Köy Dernekleri Temsilcileri, sanatçılar Gökhan Birben, Pınar Yıldız, Erol Temel, Nahit Akdemir, ve çok sayıda Şavşatlı katıldı.

 

Deniz Biber ile Kayhan Altun’un sunuculuğunu yaptığı gecede Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı İsamettin Turan açılış konuşması yaptı. Turan yaptığı konuşmada geceye katılan Şavşatlılara hoş geldiniz diyerek, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yapan  Emekli Öğretmen Mükrim Bahçeci Şavşat’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunu anlattı. Bahçeci; “Şavşat; dört tarafı sıra dağlarla çevrili yemyeşil tepelerin yıldızlarla buluştuğu, buz gibi pınarların çağladığı, coştuğu üzerinde kültürlü, mert insanların yaşadığı görülmeye değer bir Serhat ilçemizdir. Güzel Artvin’imizin şirin ilçesi Şavşat, uzun yıllar düşman işgali altında kalmıştır. Kurtuluş Savaşı ve sonrasında bölge il ve ilçeleri birer birer hürriyetine kavuşmaya başlamıştır. 26 Şubat 1921 tarihinde Türk askeri yoğun kar olmasına rağmen yaya olarak Sahara’yı aşarak, ertesi günü 27 Şubat 1921 sabahı Şavşat halkının coşkulu gösterileri arasında Şavşat’a gelmiş, halkın kurtuluşunu kutlamış ve idareyi ele almıştır. Böylece 27 Şubat 1921 günü Şavşatlılar, 43 yıllık hasretten sonra anavatana ve şanlı bayraklarına kavuşmuşlardır” dedi.

 

Gecede söz alan Derelerin Kardeşliği Platformu Şavşat sözcüsü Alimerdan Aymelek’te kısa bir konuşma yaptı. Aymelek; “Suları ve doğayı talan eden herşeyin karşısında olacağız, mücadelelemiz durmadan devam edecek ve Artvin halkının yanında olacağız.”dedi. Aymelek’in konuşması katılımcıların yüksek alkış sesleriyle zaman zaman kesilirken Artvin Cerattepe’de de yaşanan kanun dışı olaylar ıslık ve sloganlarla dakikalarca protesto edildi.

 

Gecede Şavşatlı Sanatçılar Sahne Aldı

Şavşat aşığı, Şavşat’ı katıldığı her konser ve platformda başarıyla temsil eden usta sanatçı Nedret Ural bağlamasıyla sahne aldı. Şavşat’a mal olmuş türkülerle izleyicileri coşturan usta sanatçı halaylar eşliğinde programını bitirdi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise konuk sanatçı Gökhan Birben ve Şavşat Halk türkülerini icra eden Pınar Yıldız, Erol Temel ile Nahit Akdemir sahne alarak geceye katılanlara keyifli anlar yaşattılar.

Gecede Tepeköy Veteran Halk Oyunları Sahne Aldı

Geceye keyif veren anlardan biri ise tamamı Tepeköy’lü olan Veteran Halkoyunları ekibi sahne alarak gelen davetlilere hoş görüntüler sundular. Yaşları ilerlemiş ekibin enerjik oyunları katılımcılar tarafından ayakta alkışladı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek