...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ın Evi ve Şavşat Ketesi Tescillendi

25 Ekim 2021 - 111 kez okunmuş
Ana Sayfa » Türkiye»Şavşat’ın Evi ve Şavşat Ketesi Tescillendi
Şavşat’ın Evi ve Şavşat Ketesi Tescillendi

Şavşat Evi ve Şavşat Ketesi Coğrafi İşaret Alarak Tescillendi

Şavşat ilçemizin Şavşat evi ve Şavşat ketesi coğrafi işaret alarak tescillendi. Şavşat ilçesi, 2015 yılında ‘Sakin Şehir’ (Cittaslow) unvanı alınmasından sonra bazı zamanlarda kurulan ‘Cittaslow Pazarı’nda bu yıl renkli görüntüler ile etkinlik yapıldı. “Cittaslow Sunday” etkinliğinde köy, mahalle ve yaylalarda üretilen doğal ve organik ürünlerin sergilendiği pazar kuruldu. Köylerde kendi bağ ve bahçelerinde ve hayvanlarından üretmiş oldukları ürünleri Cittaslow pazarına indiren vatandaşlar satış gerçekleştirdi, gelir elde etti.

Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, köylerden getirilen yöresel ürünlerin sergilendiğini belirterek, “Hem lezzetli, hem sağlıklı doğal organik ürünlerimizi ayrıca yöre halkımızın el emeği göz nuru ile yapmış olduğu yöre kültürünü, yöre yaşamını anlatan el sanatlarını görmeye herkesi davet ediyoruz. Cittaslow unvanı kazanmak oldukça uzun ve zorlu bir süreç. Ama onu korumak daha da zorlu bir süreçtir. Yakalanan bu çıtayı daha ileriye götürerek ilçemizin tanıtımı ve üretime kat kısını en üst seviyeye çıkaracağız. Biz de elimizden geldiği kadar bunu yapıyoruz ve buradan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi. Akın, “Cittaslow unvanı ilçemize çok önemli değerler katmıştır. Artık ilçemiz kadını ile erkeği ile üretime yönelmiş-tir. Burada kadınlarımızın da üretime katılmış olmalarını görmek bizleri oldukça mutlu etmiştir. Kadın ve erkek üreticilerimizin sayısını artırmamız gerekir. Bu üretimi yaparken de ürünlerin tamamının doğal oluşu insan sağlığı içinde büyük fayda sağlamaktadır. Bu üretim sayesinde beslenmenin çok önemli olduğu pandemi sürecinde yöre halkımıza doğal ürünler yedirmemiz insan sağlığı için çok önemlidir. Bakanlıklarımız üreticilerimize birçok kalemler de destekler vermektedir. Buda bölge halkının hem üretime yönelmesini sağlıyor hem de doğal ürünler elde ederek halk sağlığına önemli katkılar sunuyor. İlçemizin özellik bal, tereyağı, peynir, bakliyat ve kuruyemişler konusunda çok önemli doğal ürünleri olması bizleri de memnun etmektedir. Halkımızın üretime ve yöresel ürünlere yönelmeleri konusunda elimizden gelen desteği vereceğiz. Yerel kalkınma vatandaşımızın ekonomisine de katkı sağlayacak” diye konuştu.

“Şavşat’ımız özüne dönerek sağlıklı beslenmenin yolunu buldu”

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar ise “Bu pazar ve Cittaslow unvanı ilçemiz için çık önemlidir. Herkese güzel bir müjde veriyorum. Artık Şavşat evi ve Şavşat ketesi coğrafi işaret almış marka tescili yapılmıştır. Şavşat’ımız özüne dönerek sağlıklı beslenmenin yolunu buldu. Köylerimizde ve ilçemizin çeşitli yerlerinde özellikle bayanların üretmiş oldukları yöresel organik ürünler ve el sanatları, artık şimdi sadece kendi ihtiyaçlarını veya bir hobi olarak yapılmaktan çıkarak bu ürünler ticaret amacı gütmektedir. Bu vesile ile yerel kalkınmayı sağlayacağız” İfadelerini kullandı. Belediye Pasajı üzerinde gerçekleştirilen ‘Cittaslow pazarı’ kutlamalarına, Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Şavşat Meslek Yüksek Okulu müdürü Şennan Arslan, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Yöresel pililerin piştiği tamamen yöresel ürünlerin sergilendiği pazarda Kaymakam Yusuf Akın, Belediye Başkanı Nihat Acar ve bütün protokol üyeleri vatandaşlar ile halaylar çekerek yöresel oyun olan Atabarı oynadı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek