...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97.Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

15 Mart 2018 - 768 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97.Yıldönümü Törenlerle Kutlandı
Şavşat’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97.Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

Şavşat’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97.Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yıl Dönümü Düzenlenen Törenlerle Kutlanırken Daha Önce 27 Şubat’ta Kutlanan Şavşat’ın Kurtuluşu Bu Yıl 9. Kez  7 Mart’ta Kutlanarak Eski Günler Yaşatılmaya Çalışıldı

Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yıl Dönümü Düzenlenen Törenlerle Kutlanırken Daha Önce 27 Şubat’ta Kutlanan Şavşat’ın Kurtuluşu Bu Yıl 9. Kez  7 Mart’ta Kutlanarak Eski Günler Yaşatılmaya Çalışıldı.

Şavşat’taki kutlamalar Kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardın-dan Kaymakam Emre Yalçın, tebrikleri kabul etti.

Kurtuluş coşkusu Hükümet konağı önünde yapılan etkinliklerle başladı. Törene  Kaymakam Emre Yalçın,    Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Cengiz, Garnizon komutanı Jandarma Yüzbaşı Aytunç Ünsay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Siyasi parti temsilcileri daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra Belediye Baş-kanı Ahmet Sinan Öztürk, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yaptı. Öztürk,  konuşmasında Şavşat’ın düşman işgalinden kurtulması sürecini anlattı.

Öztürk konuşmasında; “Bugün serhat ilçemiz Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünü kutlamaktayız bütün Şavşat halkının Kurtuluş bayramını tebrik ederken hepinizi saygıyla selamlıyor ve hoş geldiniz diyorum. Şavşat, dört  tarafı sıra dağlarla çevrili, yemyeşil tepelerinin yıldızlarla buluştuğu, buz gibi pınarlarının çağladığı coştuğu, üzerinde kültürlü insanların yaşadığı  görülmeye değer bir serhat ilçemizdir.

Yöremizde  93 Harbi olarakta bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ki  bu savaş-ta Rus kuvvetleri İstanbul’u işgale hazırlanırken sırf İstanbul işgal edilmesin diye Rusların diğer bütün istekleri Berlin antlaşması ile kabul edilmiştir ve Ruslar Osmanlıdan 1 milyar 400 milyon ruble tazminat istemiş bu parayı ödeyemeyen dönemin yöneticileri maalesef Artvin, Kars, Batum ve Arda-han Ruslara verilmiştir.

Yaklaşık 40 yıl bölgemiz Rus işgali altında kalmıştır ve bu yıllar çok çetin geçmiştir bağımsızlık vaadiyle Ermeniler ayaklandırılmış yöremiz halkını göçe zorlamıştır. Yöremiz-den göç edenler olduğu gibi göç etmeyenler Rus askerlerinin koruması altındaki ermeni çetelerinin zulmüne uğramıştır neticede 1917 Rusya’da ki Bolşevik İhtilali sonucu Ruslar bölgeden çekilirken Mondros Ateşkes Antlaşması ile bölge Ermenilere bırakılmak istenmiş TBMM Başkanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün emriyle 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Ermeni çetelerini işgal edilmiş doğu şehirlerimizden çıkarmış ve 7 Mart  1921’de Sahara mevkiinde gerçekleşen çatışmalar da da düşman komutanı Alaca Kamandar esir düşmüş ve düşman çeteleri ortadan kaldırılarak yöremiz kurtarılmıştır

13 Ekim 1921’de TBMM ile Ermenistan arasında yapılan Kars antlaşmasıyla da bugünkü sınırlarımız çizilmiş ve o gün bugündür sınırımız değişmemiştir.

Bizler Şavşat halkı olarak Vatanımızı Devletimizi ve Cumhuriyetimizi savaşarak kazandık ne günümüzde ne de gelecekte bağımsızlığımızdan, Cumhuriyetimizden, taviz vermemizi hiç kimse beklemesin.

Ülkemiz üzerinde bizi birbirimize düşürmek için dış güçlerin çeşitli planlarını görmekteyiz bu planlara gelmemek için yeniden birlik ve beraberlik içinde hareket edecek ülkemize sahip çıkacağız.

Burada bulunun 7’den 70’e bütün Türk Gençleri, Büyük Önderimiz Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizlere emanet edilmiştir onu koruyacak, yüceltecek ve sürdürecek bizleriz bu bilinçle hareket etmeli ve sorumluluğumuzu bilmeliyiz. Konuşma-mı bu güzel günümüzü anlatan bir dörtlükle noktalamak istiyorum.

Vatanın bağrına hançer dayandı

Bu Millette milli şuur uyandı

Esarete boyun eğmek ziyandı

Esareti kıran yiğit Şavşatlım Dedi.

Program öğrencilerin günün anlam ve önemi ilgili şiirlerini okumalarının ardından Şavşat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Şavşat  Spor Kulübünün kurtuluş günü ile ilgili düzenlediği halı saha futbol takımında dereceye giren Sanayi, Esnaf ve Hastane futbol takımlarına madalya ve kupaları protokol tarafından verildi.

Törenler sonunda Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve Şavşat halkı tarafından Artvin’ den Afrin’e selam sloganı ile ilçede araç konvoyu düzenlendi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek