...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ın Cittaslow Unvanı Tehlikede

25 Eylül 2019 - 74 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ın Cittaslow Unvanı Tehlikede
Şavşat’ın Cittaslow Unvanı Tehlikede

Şavşat’ın Cittaslow Unvanı Tehlikede

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği (ÇOKAB) Olağanüstü Meclis Toplantısı Artvin’de yapıldı.

Artvin de yapılan Çoruh Havzası Kalkınma Birliği (ÇOKAP) toplantında konuşan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “Şavşat’ın Cittaslow Üyeliği Tehlikede” dedi.

Atatepe’de ki belediye sosyal tesislerinde ÇOKAB mensubu 18 belediye başkanı ve meclis üyelerinin katılımıyla yapılan toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

ÇOKAB Başkanı Necmettin Taşçı’nın Divan Başkanlığında yapılan toplantıda belediyelerin mevcut sorunları ve bu sorunları ele alınarak çözüm yolları konuşuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇOKAB Başkanı Taşçı, burada bulunan 18 belediyenin tek bir tek bir belediye olduğunu ifade etti.

Taşçı, belediyelerin öncül sorunlarının biran önce çözüme kavuşturulması için bütün Belediyelerin el birliği ile hareket etmeleri gerektiğini ifade etti.

ÇOKAB’ın Bakanlar Kurulu karalıyla yıllar önce kurulmuş bir birlik olduğunu kaydeden Taşçı, Oltu bölgesinde 271 dönümlük arazide yapılması planlanan katı atık dönüşüm tesisinin bugüne kadar değişik nedenlerden dolayı yapılamadığını belirterek, bu tesisin biran önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Çoruh Havzası Kalkınma Birliğinin ve toplantının amacının geçmişi eleştirmek olmadığını kaydeden Taşçı, “Bugünümüzü ve geleceğimizi konuşmak için buradayız. Toplantı ve birliğimizin asıl amacı dayanışma, kaynaşma, paylaşma ve yardımlaşmadır. Birlik olarak bunları aktif hale getirerek 18 belediyenin çatısı altında bir birimize yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Bu toplantıda her belediyenin öncelikli sorunlarını belirleyip bu sorunların çözülmesi için 9-11 Eylül tarihlerinde Ankara’da bakanlar ve siyasi parti temsilcileriyle görüşeceklerini kaydeden Taşçı, “Hangi belediyenin ne sorunu varsa doğrudan muhataplarıyla ve siyasilerle Ankara’da çözeceğiz. Biz 18 belediye olarak bir belediye olarak hareket edeceğiz, etmeliyiz” dedi.

Toplantıda söz alan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “Haziran ayı içerisinde İtalya’da Cittaslow genel kuruluna katıldım. Sayın Genel Sekreter Şavşat’ta yanlış uygulamalar yapıldığını ve önümüzdeki günlerde uyarı mektubunun belediyemize gönderileceğini söyledi. Türkiye’ye döndükten birkaç gün sonra uyarı mektubu elimize ulaştı. Mektubu gerek Artvin Valiliği gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na üst yazılarla gönderdik.

Uyarı mektubunda Şavşat’ta merkezi hükümet eliyle taş ocakları ve HES’ler gibi yanlış uygulamalar yapıldığını ve bu uygulamaların devam etmesi halinde Cittaslow unvanının geri alınacağı uyarısı bulunuyordu.

Şavşat’ta talan devlet tarafından yapılıyor. Maden ocakları devlet tarafından ihale ediliyor ve vatandaşa HES’ler dayatılıyor. Ben bu konuyla ilgili daha geniş bir kamuoyu oluşturulması için özellikle ÇOKAB’ın da konuya müdahil olmasını istiyorum. Aksi takdirde 30 ülkeden 262 şehirden oluşan bir ağın parçası olan Şavşat’ın unvanını kaybetme durumu var. Konuyla ilgili özellikle Sayın başkandan destek bekliyorum” dedi.

Başkan Acar konuşmasının devamında: “İlçemizdeki için ikinci büyük sıkıntı kanalizasyon ve yağmur suları arıtma tesisi olmadığı için ilçe merkezinden toplanıyor ve ne yazık ki yanı başımızdan geçen Tigrat deresine akıyor. Kısıtlı bütçemizle arıtma tesisi kurmamız imkânsız. Sayın başkanım, Ankara’daki görüşmelerinizde bu konuya da acil önlem alınması noktasında taleplerimizi merkezi hükümete iletmenizi istirham ediyorum” dedi.

Toplantı hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek