...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’da Cuma Namazı Çıkışında Tartışma!..

28 Ağustos 2018 - 2.946 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’da Cuma Namazı Çıkışında Tartışma!..
Şavşat’da Cuma  Namazı Çıkışında Tartışma!..

Şavşat İlçe Müftülüğü’nün Almış Olduğu Karar ile Şavşat Yeni Caminin Ust katının Bayanlara Ayrılması Nedeniyle Yer Sıkıntısı  Yaşayan  Cuma Cemaati  Karara Tepki Gösterdi

Şavşat Yeni Camii’nin Üst Katının Bayanlara Cuma Namazını Kılınması İçin Tahsis Edilmesinin Cuma Namazına giderek yer bulamayıp sokakta namaz kılma mecburiyetinde kalmasına Cuma cemaati tarafından tepki gösterildi.

– KARARA TEPKİ –

Şavşat’ta ibadete açık yeni caminin 200 kişilik üst katının her Cuma günü Cuma namazı kılmaya gelen sadece 7-8 bayana ayrılması ve diğer erkek cemaatin namazını trafiğe açık Yeni Cadde üzerinde usulsüz olarak trafiği kapatarak namazını kılmaları tepkilere neden oldu. Ağustos aynın sıcağında trafiğe açık bir yolu trafiğe usulsüz olarak kapatarak namaz kılmalarına aşırı bir tepki gösteren vatandaşlar namaz sonrası tartışmalara neden oldu. Konuyla ilgili olarak vatandaşlar, “Kimler böyle bir kararı almışlarsa yanlış bir karar almışlar. Caminin üst katın da 7-8 bayan Cuma Namazı kılacak diye yüzlerce insan sokakla namaz kılmak zorunda kalıyor. Bizler kadınların Cuma namazını kılmasından rahatsız değiliz. Fakat bayanların ilçedeki cemaati az olan bir caminin müsait bir bölümünün tahsis edilmesinden yanayız. Sayın Müftü İrfan Şafak’ın herhalde yazın Şavşat nüfusun yaz aylarında 7-8 kat arttığından haberi yok. Bu yanlış uygulamanın derhal düzeltilmesini istiyoruz.”dediler.

Şavşat Müftüsü İrfan Şafak;
“Vatandaşların tepkileri bizi
İlgilendirmiyor. Bir, iki kişi
rahatsız olacak diye bu uygu-
lamadan vazgeçecek değiliz.”

Şavşat Müftüsü İrfan Şafak ise yaşanan bu tartışmalardan sonra Şavşat ‘ın Sesi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Kör’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Müftü İrfan Şafak yaptığı açıklamada; “Bir, iki kişi sokakta Cuma Namazı kılıyor diye bu uygulamadan vazgeçecek değiliz. Uygulamamız devam edecek. Sokakta namaz kılanlar ilçede ki veya mahallelerdeki diğer camilere gitsinler. Bu karar bizim kararımız değildir, bu karar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kararıdır. Vatandaşların tepkileri bizleri ilgilendirmiyor.”dedi.

Umuyoruz ki Şavşat Müftülüğü almış olduğu bu kararı düzeltir, ve bir çözüm noktası bularak camii cemaatinin rahat bir şekilde ibadet yapmasını sağlar. Düzelticek karar doğrultusunda da yaşanan ve daha sonra yaşanacak tartışmalarda sonlanır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek