...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’da Ayıların Envanteri Çıkartıldı

19 Haziran 2017 - 1.006 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’da Ayıların Envanteri Çıkartıldı
Şavşat’da Ayıların Envanteri Çıkartıldı

Şavşat’da Ayıların Envanteri Çıkartıldı

İlçemize Bağlı Meydancık Beldesinde Ayıların Envanteri İçin Çalışma Yapıldı

Meydancık’ta 23 ayrı nokta  da yapılan çalışmayla, bölgedeki ayıların sayısı, yaş ve cinsiyetleri konusunda bilgi toplandı. Envanter çalışmasına DKMP Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir de eşlik etti.

Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Artvin Şube Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptığı bozayı envanteri çalışması Artvin’ in Şavşat ilçesi Meydancık kır-salında yapıldı. Envanter çalışması DKMP’den teknik personel, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi’nden öğretim görevlileri ile öğrenciler tarafından 900 ve 2 bin 500 rakım arasında gerçekleştirildi.

Önce 2’şer kişilik gruplara bölünen envanter görevlileri daha sonra 23 ayrı noktada görev aldı. Envanter çalışmasında sadece ayıların değil rastlanan diğer yaban hayvanlarının da genel durum tespiti, sayı, yaş ve cinsiyetleri, yavruların yaşama oranları gibi popülasyon bilgileri kayda alındı. Yöre halkı da çalışmalar esnasında envanterde görevli olan gruplara eşlik ederek sürekli izleme fırsatı buldukları ayıların çıkabileceği noktalar hakkında görevlilere bilgi verdi.

Envanter çalışması hakkın da bilgi veren Artvin Çoruh Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Yasin Uçarlı, “Burada AÇÜ ve DKMP ile birlikte iki kurumun ortak envanter çalışmasını gerçekleştirmiş olduk. Hedef türümüzü ayıydı fakat bunun yanın da çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, yaban tavşanı gibi diğer türlerle ilgili de gözlemler ve envanter çalışması fırsatımız oldu. Ekiplerimizi  23 farklı noktada konuşlandırdık, eş zamanlı bir şekilde başlayarak yine eş zamanlı bir şekilde bitirdik” ifadelerini kullandı.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek