...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞAVŞAT’A BİR ÖDÜL DAHA AKILCI İLAÇ KULLANIMI

28 Ekim 2015 - 1.425 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»ŞAVŞAT’A BİR ÖDÜL DAHA AKILCI İLAÇ KULLANIMI
ŞAVŞAT’A BİR ÖDÜL DAHA AKILCI İLAÇ KULLANIMI

HEP ÖNDESİN HEP GÖZDESİN ŞAVŞAT

CİTTASLOW (SAKİN ŞEHİR) ŞAVŞAT BU DEFADA AKILLI İLAÇ KULLANIMINDA BİRİNCİ OLDU ŞAVŞAT BELEDİYE BAŞKANI SAĞLIK ÇALIŞANLARI ONURUNA BİR  KAHVALTI YEMEĞİ VERDİ.

Akıllı ilaç kullanımında Şavşat’ta çalışan hekimler Türkiye birincisi oldu. 2015 Yılında İtalya’nın Milano kentinde Türkiye’de tek Citaslow (Sakin Şehir) seçilen Şavşat bu defada akıllı ilaç kullanımı konusunda Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye birincisi seçildi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçemize çok önemli bir konuda birinciliği almasını sağlayan Şavşat’taki sağlık çalışanları  onuruna bir kahvaltı yemeği verdi.

Akılcı ilaç kullanımında Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, ilçemizde görev yapan sağlık çalışanları ve eczacılar onuruna kahvaltı yemeği vererek sağlık çalışanlarını  onur belgesi ile taltif ederek Şavşat tanıtım setleri hediye etti.

Şavşat Belediyesi Gençlik Merkezinde düzenlenen kahvaltı programına Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk, Başkan Yardımcımız Özcan Arslan, Şavşat Devlet Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli sağlık çalışanları ve İlçemizdeki Eczacılar katıldı.

Kahvaltı sonrası yapılan konuşmalarda şu anlık kesin olmamakla birlikte  Akılcı İlaç Kullanımı’nın resmi olmayan sonuçlarına göre Şavşat Türkiye’nin en akılcı ilaç kullanan yerleşim yeri oldu. Kazanılan bu başarıda emeği olan tüm sağlık çalışanları ile kahvaltıda bir araya gelen Başkan Ahmet Sinan Öztürk yaptığı konuşmada: “Akılcı ilaç kullanımı ile ilgili Artvin’de bir toplantıya katıldım. Toplantıda anlatılanlar ve bilinçsiz ilaç kullanımının sonuçlarını duyduğumda gerçekten büyük endişe duydum. Ancak Şavşat, Akılcı İlaç Kullanımı’nda Türkiye’de en başarılı ilçe oldu. Arzu ederim ki hem bu başarıyı hem de bilinçsiz ilaç tüketiminin zararlarını halkımıza anlatmak için yapılacak her türlü çalışmaya Belediye olarak her türlü desteği vermekten mutluluk duyarız. Akılcı İlaç Kullanımının önemini halkımıza mutlaka iyice anlatmamız gerekiyor. Böylesine önemli bir konuda ilçemizin adını ön plana çıkarttığınız için sizlere çok teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmanın ardından tüm sağlık çalışanlarına Belediyemiz tarafından Onu Belgesi verildi. Sohbet ortamında gerçekleşen kahvaltı programı çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Akıllı İlaç Kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir insanlık hakkı olarak sağlık ve sağlığa erişmekte eşitlik ilkesinden hareketle, ilaca erişebilirliğin uzun vadeli ilaç politikalarının ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi gerektiği sonucuna varmıştır. Daha geniş bir çerçeveden bakıldığında bu konu tüm sağlık politikasının bir parçası  olarak değerlendirilmiştir.

Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması,  ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır.

1985 yılında Nairobi’de yapılan DSÖ toplantısı AİK çalışmaları için başlangıç sayılmaktadır. AİK, DSÖ tarafından; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların % 50′sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur.

Bir endikasyon için uygun ilaç, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa akılcı olarak seçilebilir.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı,  hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir.

İlaçlar günümüzde uygulanmakta olan tedavi seçeneklerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kişiler aldıkları sağlık hizmetini daha başarılı almayı sürdürmek için öncelikle bilinçli olmak zorundadırlar. Ancak, yapılan araştırmalar, dünya genelinde “ilaç kullanımı” konusunda halkın yeterince bilinçli davranmadığına işaret etmektedir.

Toplam sağlık harcamaları içerisinde ilaca ayrılan pay giderek büyümekte ve politikacılar kaliteli sağlık hizmetlerinden ödün vermeden ilaç harcamalarını kontrol altına almak amacıyla yeni çözüm arayışlarını sürdürmektedirler1. Ülkeler için sağlık politikasının önemli bileşenlerinden biri olan akılcı ilaç kullanımı hastaların klinik ihtiyaçlarına uygun, bireysel gereksinimlerini karşılayacak dozda, yeterli süre boyunca, kendileri ve yaşadıkları toplum için karşılanabilir fiyatta ilaçları almalarını gerektirir. Akılcı olmayan ilaç kullanımı dünya genelinde önemli halk sağlığı problemlerinden biridir. Polifarmasi, antibiyotiklerin yetersiz dozda veya nonbakteriyel enfeksiyonlarda kullanımı, ilaçların oral formları daha uygun olabilecekken enjektabl formlarının kullanımı, klinik tanı ve tedavi rehberlerine uygun olmayan ilaç reçete edilmesi, hastaların muayene olmadan ilaç alıp kullanmaları veya ilaçlarını hekim tarafından tavsiye edildiği şekilde kullanmamaları akılcı olmayan ilaç kullanımına örnek olarak verilebilir3. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün tahminlerine göre ilaçların yarısından fazlası uygunsuz biçimde reçete edilmekte, satılmakta ve hastaların yarısı ilaçlarını tedavilerine uygun şekilde almamaktadır. İlaçların gerektiği miktarın altında, üzerinde veya yanlış kullanımı insan sağlığına zarar vermesinin yanı sıra kısıtlı kaynakların da boşa harcanmasına neden olmaktadır. Öte yandan ilaçların akılcı kullanımı düzenleyici, finansal, yönetimsel ve eğitimsel girişimlerle geliştirilebilir

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek