...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞAVŞAT YAVUZKOYÜ YAŞLILAR HUZUREVİ

21 Mayıs 2016 - 1.899 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»ŞAVŞAT YAVUZKOYÜ YAŞLILAR HUZUREVİ
ŞAVŞAT YAVUZKOYÜ YAŞLILAR HUZUREVİ

ŞAVŞAT YAVUZKOYÜ YAŞLILAR HUZUREVİ

Türkiye’nin bazı yerlerinde ve özellikle de büyük şehirlerde kimsesiz yaşlıların barınmaları, bakılıp gözetilmeleri için –yaşlılar ve düşkünler için- “Yaşlılar ve Düşkünler Bakımevleri” açılmıştır. Sosyal Devletin bir anlamı da budur. Yaşlanıp, düşkün hale gelen kadın ve erkeklerin bakıp gözetecek müsait kimseleri yoksa, böyle insanlar terk edilip kendi haline bırakılamazlar. Devlet, Sosyal devlet ise yaşlısına, düşkününe, hastasına, engellisine sahip çıkacaktır.

Şavşat’tan göç hareketi, Şavşat-Artvin, Şavşat-Ardahan arası kara yolunun 1940’lı yıllarda hizmete giresi ve bu yollarda motorlu taşıt araçlarının hizmete girmesi ile göç hareketi peyder peydi, hızlı değildi.

1980 askeri darbesinden sonra özellikle de Şavşat’tan göç hızını artırdı. Genç kuşaklar Şavşat’tan kaçmaya başladılar. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Ruslar buraları işgal edince Şavşat halkı Anadolu içlerine kaçmışlardı. Tarihimizde bunun adına “Kaçakaçlık” demişler. 12 Eylül 1980 Askeri Darbenin korku e azamati de 20-40 yaş arası gençliği Şavşat’tan kaçırmıştır.

Kaçıp giden İstanbul, Bursa, Samsun, Ankara, İzmir, İzmit, Adana ve Antalya gibi şehirlerde kendilerine iş aradılar. Buldukları işlerin icabına göre oralara yerleştiler. Geriye dönmediler.

Yaşlı ana-babalar Şavşat’ta köylerinde yalnızlığa terk edildiler. İşte böylece Seksenli yıllardan başlayarak zamanımıza kadar Şavşat’ın gündemine “Huzurevi” sıkıntısı girmiştir.

Hem müsait bir yer aranıyordu. Hem de kısmen de olsa parasını finanse edecek bir hami aranıyordu.

Çavdarlı Köyü’nden İlköğretim Müfettişi Hisabalı Turan’ın kız kardeşi Ardanuç Bağcılar Köyü’de bir öğretmenle evliyken çocukları olmamış. Para biriktirmişler Naime Hanım bacımız eşi rahmetlik olmuş, ellerindeki birikmiş parayı bir hayır işine kullanmak istediğini yeğeni olan Hisabalı Beyin oğlu İlter Turan’a söylüyor. İlter Turan Bey de halasını ikna ederek Şavşat’a bir “Huzurevi” yaptıralım diyer. Ve bu güzel hayırda mutabık kalınıyor. Bu mutabkatı da o dönemin Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklü’ye iletiliyor.

Sayın kaymakam Abdullah Köklü, bu güzel fırsatı kaçırmayıp değerlendirmeye çalışıyor.

Şavşat Yavuzköy köy ihtiyar heyetini ve sıcak ilgi gösteren Yavuzköy köyü halkını bu güzel hayıra müsaade ederek hemen Yavuzköy eski köy okulu binası sökülerek okulun arsası ve okulun arazisi bu işe tahsis ediliyor. Ve inşaat olanca hızı ile devam ederek bugün ki haline getirilmiştir.

Şavşat, Yavuzköy Köyündeki “Yaşlılar huzurevinin müsebbipleri şunlardır;

1-Hamiyetperver Naime Yılmaz

2- Yavuzköy Köyü halkı ve o dönemin Yavuzköy muhtarı Fahrettin Topcu ve ihtiyar heyeti üyeleri

3- İlter Turan Naime Hanımın yeğeni Hisabalı Beyin oğlu

4- Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklü

5- Şavşatlı mimar mühendis Erol Şalikoğlu projeyi parasız çizen, hazırlayan fen elemanı

Bu beş müsebbi tüm Şavşat halkının sevgilerini, saygılarını şükrani duygularını iletmek istiyorum.

Şavşat’ın adını her yerde söyletecek olan bu şaheserin Şavşat var oldukça hem bu eser ve hemde müsebbileri anılmaya devam edecektir.

Hizmete açılma aşamasına gelen bu tesis ve her türlü mefruşatı, mutfağı, yemekhanesi, yatak odaları ile her şeyin en iyisi ile donatılmış.

Bu güzelim tesisin yönetim kadrosu da atandırılmış. Müdürü, Müdür yardımcısı ve diğer hizmet erbabı vazifesinin başında verilecek hizmeti heyecanla beklemektedirler. Onlara da başarı dileklerimi iletiyorum.

Abdullah Köklü’den sonra gelen kaymakamlarımız Cemil Sarıoğlu ve halen görevi başındaki Şavşat Kaymakamımız Mesut Gazi Ambarcı’da gayret ve çabaları ile “Şavşat Yaşlılar Huzurevi” son şeklini almış oldu. Şavşat’ımıza hayırlı olsun.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek