...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Yatılı Kur’an Kursu Öğrencilerine Sağlıklı Yaşam Konulu Seminer Verildi

27 Aralık 2018 - 396 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Yatılı Kur’an Kursu Öğrencilerine Sağlıklı Yaşam Konulu Seminer Verildi
Şavşat Yatılı Kur’an Kursu Öğrencilerine Sağlıklı Yaşam Konulu Seminer Verildi

Şavşat Yatılı Kur’an Kursu Öğrencilerine Sağlıklı Yaşam Konulu Seminer Verildi

 

 

Şavşat Müderris Süleyman Özbek Yatılı Erkek Kur’an Kursu Öğrencilerine

“Sağlıklı Yaşam” Konulu Eğitiminde Bulaşıcı Hastalıklar ile ilgili Sunum Yapıldı 

 

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Hekimliğince İlçe Müftülüğünün “Her Ay Bir Konu Bir Konuk” adlı etkinliği kapsamında “Sağlıklı Yaşam” konulu eğitiminde Bulaşıcı Hastalıklar ile ilgili sunum yapıldı. Şavşat Müderris Süleyman Özbek Yatılı Erkek Kur’an Kursu hizmet binasında yapılan seminere Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Fatma Karsavurdan, Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi personeli Semra Altun Demir, Keziban Aydemir, Aysun Ak, Bahar Arslan, Şavşat Müfütlüğü personeli Halim Pehlivan, Erol Kara ve ilçemiz merkez Kemalpaşa İmam Hatibi Kenan Aksakal ve Şavşat Müderris Süleyman Özbek Yatılı Erkek Kur’an Kursu Öğrencileri katıldı. Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Fatma Karsavurdan tarafından öğrencilere “Sağlıklı Yaşam” konulu eğitiminde Bulaşıcı Hastalıklar ile ilgili konular anlatıldı. Dr. Fatma Karsavurdan yapmış olduğu sunumda;

“Özellikle toplu yaşanan yerlerde ortak kullanım alanlarının olması sebebi ile Bulaşıcı Hastalıklarla karşılaşma riski artmaktadır. Eşyaların (çamaşır, giysi, terlik, havlu gibi.) ortak kullanımı , el hijyeninin yeterince sağlanmaması, mutfak lavabo gibi yerlerin ortak kullanımı ve hayvanlarla temas halinde bulaşma riski oluşmaktadır. Bu bağlamda toplu yaşam alanlarında en çok karşılaştığımız Mantar Enfeksiyonu ve Paraziter hastalıklardır. Mantar hastalığı en çok ayakta görülür ve sebebi ise ayakların uzun süre kapalı ve nemli kalmasıdır. Ayaklarda oluşan mantar hastalığını  önüne geçmek için ayaklar yıkandıktan sonra parmak araları iyi ce kurulanmalı, her gün çorap değiştirilmeli ,pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Mantar hastalığı ciltte, ayakta, parmak aralarında kaşıntı ,beyazlaşma ve akıntı oluşumu şeklinde be lirti göstermektedir. Kişiden kişiye bulaş oluşabildiği için de mutlaka tedavi edilmelidir. Toplu yaşanan yerlerde karşımıza çıkan bir başka sorunda paraziter bir hastalık etkeni olan Bit’dir. Saç biti ,kasık biti, vücut biti gibi çeşitleri vardır. En çok bilinen türü saç bitidir. Saç biti insan saçında yaşar, kan emerek beslenir ve ürer. İnsandan insana Lekeli humma ve Tifüs gibi hastalıkları taşır. Çamaşırların ortak kullanımı, aynı yatakta uyuma, aynı tara ğı kullanma ,aynı şapkayı kullanma durumlarında bulaşmaya sebep olur. Korunmak için; giysiler sık yıkanmalı, saçlar sık yıkanmalı ve kısa kesim saç tercih edilmeli ve başkasına ait eşyalar kullanılmamalıdır. Bunların dışında bir de uyuz paraziti vardır .İnsan derisine yerleşip, ciltte tüneller kazar ve oraya yumurtalarını bırakarak ürerler. Çok bulaşıcıdır. Tokalaşma anında bile bulaşır. Mutlaka tedavi gerekmektedir. Sonuç olarak; mikroplardan ve parazitlerden korunmak için Sonuç olarak; mikroplardan ve parazitlerden korunmak için giysiler düzenli olarak yıkanmalı, el hijyenine dikkat edilmeli, kişisel eşyalar ortaklaşa kullanılmamalıdır. Sağlığımıza önem verelim, hijyenimize dikkat edelim.” dedi.

Şavşat Müderris Süleyman Özbek Yatılı Erkek Kur’an Kursu Öğrencileri ise yapılan sunumla ilgili olarak Şavşat Toplum Sağlığı Sorumlu hekimine ve sağlık personeline teşekkür ettiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek