...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Veliköy Köyü “Karüstü Karakucak Güreşleri” Üzerine Düşüncelerim

28 Mart 2016 - 691 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Şavşat Veliköy Köyü “Karüstü Karakucak Güreşleri” Üzerine Düşüncelerim
Şavşat Veliköy Köyü “Karüstü Karakucak Güreşleri” Üzerine Düşüncelerim

Şavşat Veliköy Köyü “Karüstü Karakucak Güreşleri” Üzerine Düşüncelerim

Güreş: iki kişinin çeşitli oyunlarla birbirinin sırtını yere getirmek için yaptıkları sportif mücadeledir. Spor türlerinden en ağır olan bir spor türüdür. Ve özellikle de tarihler boyu yaşamış olan Türk boylarının geleneksel sporudur. Güreş için soyunup meydana çıkanlara pehlivan sıfatı verilir.

Güreşçiler, belden aşağısına olan, şalvar ya da kısbet giyinirler. Belden yukarısı çıplak olur. Düzgün bir çayırda güreş tutarlar. Moğol türü olan bu güreşlere “KaraKucak Güreşleri” adı verilir. Aynı güreş türü kar üzerinde de yapılır. Buna da “Karüstü Karakucak Güreşleri” adı verilmektedir. 21 yıldan beri Şavşat Veliköy’de yapılan geleneksel güreşlerde “Karüstü Karakucak Güreşleri”dir.

Yine güreş çeşitlerinden biri de “Grekoromen (Serbest Güreş)”. Bu güreş minder üzerinde yapılır. Güreşçiler ayrı ayrı renklerde mayolar giyinerek mindere çıkarlar. Bu güreşte rakibinin sırtını mindere getiremezse bile, güreş dalışlarında en çok puan alan güreşçisini yenmiş kabul edilir.

Her tür güreşlerde yenen ve yenileni değerlendiren hakem heyeti vardır. Hakem heyeti tarafsız değerlendirmesini yapar. İtiraz kabul edilmez.

Yrıca bu iki güreş türünden başka biri de “Yağlı güreş” türü vardır. Anadolunun çoğunlukla başta Kırkpınar olmak üzere yağlı güreşler önemsenmektedir. Yağlı güreşler Bizans kanalı ile Eski Yunandan gelmiştir.

Ayrı ayrı yıllarda ve ayrı ayrı ülkelerde düzenlenen olimpiyat oyunlarında altın, gümüş ve bronz madalyanın sahibi olmuş Türk güreşçilerimiz olmuştur.

Güreşler tarihi ata-dede sporlarımızdandır. Asırlar boyu halen özelliğini korumaktadır.

Neredeyse güreşlerin izleri Şavşattan da kaybolmak üzere iken Veliköy Köyümüz buna sahip çıktı. 21 yıldan beri Veliköy muhtarlığı ve Veliköy Derneği tüm Şavşat ve hatta Artvin adına bu işin zahmetine, külfetine ve de masrafına katlanmaktadır.

Bu geleneksel sporumuzun yaşatılması, nesilden nesile aktarılması için tüm Şavşat köyleri, tüm Şavşat halkı ve bu geleneğe sahip çıkmalı, Veliköy Köyü halkı, İhtiyat Heyeti ve Derneği ile dayanışma içinde olmalıdır. Çünkü bu güreşler nedeniyle Türkiye geneline sadece Veliköy Köyü değil, tüm Şavşat ve hatta tüm Artvin tanıtılmaktadır.

İşte bir yerin tanıtılması da bu türlü etkinliklerle olmaktadır. Ben bu yazının yazarı olarak yazı yazdığım “Şavşat’ın Sesi Gazetesi” adına Veliköy halkına köy yöneticileri muhtar ve azalarına, köy derneğine şükrani duygularımı sunuyorum.

Geçmiş yıllarda bu meydanlarda peşrev yapmış güreş tutmuş pehlivanlarımızın ölmüşlerine rahmet ve şükranla anarken, hayatta onlara da sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek