...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Toplum Sağlık Merkezinden Topluma Yararlı Etkinlikler

02 Şubat 2019 - 176 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Toplum Sağlık Merkezinden Topluma Yararlı Etkinlikler
Şavşat Toplum Sağlık Merkezinden Topluma Yararlı Etkinlikler

Şavşat Toplum Sağlığı merkezi tarafından Şavşat’ta Serviks Kanseri konusunda farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikleri yapıldı.

Ocak ayı Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Şavşat Toplum Sağlığı Merkezince Toplum Sağlığı Merkezi hekimlerinden Dr. Fatma Karsavurdan tarafından Halk Eğitim kursiyerlerine eğitim verildi. Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Fatma Karsavurdan; Serviks Kanseri hakkında,

 Rahim ağzı kanseri; Rahim ağzındaki hücrelerden gelişen bir kanser türüdür. Bu hücrelerin çoğalmalarını düzenleyen mekanizmadaki bozulma hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla yani kanserle sonuçlanır. Kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olup, kansere % 98 oranında HPV (İnsan Papilloma Virüsü) neden olmaktadır.  Her 100 kadından en az 2’sinin hayatının bir döneminde rahim ağzı kanseri yakalandığı bilinmektedir. Bununla birlikte rahim ağzı kanserine karşı alınan önlemlerle ile kadınların hayatları boyunca kanserle karşılaşmama oranı çok yüksektir.

SERVİKS KANSERİ TOPLUMA ANLATILDI

Hastalıkla ilgili olarak, Dr. Fatma Karsavurdan; “Serviks Kanseri Belirtileri; Vajinal kanama, Beklenmeyen anormal vajinal akıntı, Pelvik (Alt karın bölgesinde) ağrı, Cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenme, Bu belirti ve bulgular serviks kanseri dışında başka hastalıklarında belirtisi olabilir.” dedi

 

Risk Faktörleri;

Serviks Kanseri için bilinen en önemli risk faktörü HPV(Human Papilloma Virus) enfeksiyonudur. Bunun dışındaki diğer risk faktörleri şunlardır;

 Sigara içme

HIV(AIDS) enfeksiyonu gibi bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar

Clamidya Enfeksiyonu

Rahim Ağzı Kanserine dair aile öyküsünün bulunması

Tarama;

 Serviks de ki değişiklikler, Pap-smear /HPV DNA testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir. Bu nedenle 30-65 yaş aralığındaki kadınların tarama testlerini yaptırmak üzere 1. Basamak sağlık kuruluşlarına veya hastanelere başvurmaları önerilmektedir. Düzenli Pap-smear testi/ HPV-DNA testi yaptırmayan kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır. 

Tanı; 

Serviks Kanserinde temel tanı aracı kolposkopidir. Kolposkopide , bir kolposkop kullanarak serviksin içindeki değişiklikleri doğrudan ve çok yakından görmek mümkündür.

Kolposkopi esnasında,  kolposkop denilen ışıklandırılmış bir mikroskop kullanarak serviks dokusu incelenmekte ve gerekli görüldüğü takdirde biyopsi alınmaktadır.

Tanı konulduktan sonra hastalığın evresini belirlemek amacıyla farklı tetiklerin yapılması gerekebilir (Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi veya MR gibi).

Tedavi

Her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup, tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkilidir. Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler; radyoterapi, kemoterapi gibi, cerrahi farklı seçenekleri içermektedir.” Şeklinde açıklamalar yaptı.

Ayrıca Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sağlık Personelince; Pınarlı, Meydancık, Meşeli ve Dutlu köylerinde, merkezde kurulan Perşembe pazarında serviks kanseri hakkında bilgilendirme yapılarak broşürler dağıtıldı. Aile sağlığı merkezinde de stant açılarak bayanlara eğitim verildi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika
Teknik Destek