...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1779 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞAVŞAT TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDEN ÖRNEK ÇALIŞMA

03 Şubat 2016 - 2.309 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»ŞAVŞAT TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDEN ÖRNEK ÇALIŞMA
ŞAVŞAT TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDEN ÖRNEK ÇALIŞMA

ŞAVŞAT TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDEN ÖRNEK ÇALIŞMA

İlçemiz Toplum Sağlığı Merkezi Bünyesinde Kadınlara Yönelik Kanser Taraması Yapıldı.

Ketem, Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, Şavşat Devlet Hastanesi işbirliği ile Şavşat Aile Sağlığı Merkezi’nde HPV (Rahim Ağzı Kanseri) tarama birimi açıldı.

29 Ocak 2016 Cuma günü Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi’nde HPV ( Rahim Ağzı Kanseri) hakkında bilgi verildi ve tarama yapıldı. Bilgilendirme toplantısına Artvin Ketem Birimi, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Osman Dursun, Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Özge Gökbaşı, Şavşat Toplum Sağlığı Hekimi Dr. M.Tuğra Köse, Aile Hekimleri Dr. Uğur Akyıldız, Dr. Nurullah Gül, Dr. Ali Murat Yılmaz, Dr. Tuncay Kaya, Dr. Hakan Gazioğlu, Şavşat Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Songül Kaya, Şavşat Devlet Hastanesi Sağlık Bakın Hizmetleri Müdürü Hülya Tekin  katıldı.

Dr. Özge Gökbaşı HPV İle İlgili Açıklama Yaptı

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezinde yapılan bilgilendirme toplantısında Şavsat TSM Sorumlu Hekimi Dr.Özge Gökbaşı HPV (Rahim Ağzı Kanseri) ile ilgili olarak açıklama yaptı. Dr. Gökbaşı; “Rahim ağzı kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear tarama sayesinde erken tanı ve erken tedavi mümkündür. 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanseri, kanserden ölümlerin önde gelen üçüncü nedenidir. Rahim ağzı hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında rahim ağzı kanseri oluşmaktadır. Rahim ağzı kanserinin nendi, insan papilloma virüsüdür (HPV) düzenli jinekolojik muayene ve Pap-smear testi rahim ağzı kanserinden korunmada yardımcıdır. Rahim ağzındaki değişiklikler, Pap-Smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir. Düzenli Pap-smear testi yaptırmayan kadınlarda rahim ağzı kanseri riski artmaktadır.” dedi.

Şavşat’ta 64 Kadın Smear Testi Yaptırdı

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan HPV (Rahim Ağzı Kanseri) taramasında 30-65 yaş arasındaki 64 kadına ücretsiz  Smear Testi yapıldı. Taramanın ilk gününde her sağlık çalışanı bir yakınını getirerek taramaya destek oldular. Tarama bir yıl boyunca Şavşat Aile Sağlığı Merkezinde devam edecek, ilerleyen günlerde ise Şavşat Devlet Hastanesinde ek bir tarama birimi açılacağı belirtildi. Tarama yaptırmak isteyen kadınlar için hafta içi her gün 08.00- 17.00 saatleri arası Aile Sağlığı Merkezine başvurabilir ve ücretsiz taramasını yaptırabileceği söylendi.

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğünden Açıklama:

HPV Taramaları ilk olarak Şavşat’ta başlatıldı.

Artvin Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Rahim Ağzı Kanserine Dur Diyelim projesiyle Ulusal HPV, DNA tarama projesi ilimizde 2014 yılının ikinci yılında başlanmış olup 2015 yılında devam edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği üç kanser türü olan Meme Kanseri, Kolon Kanseri, Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri kadınlarda görülen kanser türleri içerisinde önemli bir orana sahip olan Serviks Kanserinin tarama programlarının, gelişmiş ülkelerde yaygın bir biçimde uygulamaya konulmasından sonraki ciddi oranlardaki düşüşüne paralel olarak, tüm gelişmiş ülkelerde tarama programları Sağlık Politikalarının temelini oluşturmaya başlamış ve Sağlık Politikaları içerisinde vazgeçilmez koruyucu hekimlik uygulaması olmuştur.

Servikal kanser, önlenebilir bir hastalıktır. Virüsü saptayan HPV Testi servikal kanser riskini hastalık henüz gelişmeden ortaya çıkarır. 30-65 yaş arasındaki hedef kadın nüfusunun 5 yıl içinde HPV açısından taramalarının yapılması. Erken safhada muhtemel hastaları tespit ederek, hızlı bir şekilde tedaviye yönlendirilebilmeleri adına, doktorlarımıza yardımcı olmak amacıyla; Bu proje ile Merkez ve İlçelerdeki Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ilçelerdeki Hastanelerde HPV taraması yapılabilmektedir. 2014 Yılında 215 adet HPV testi için örnek alınmıştır. 2015 Yılında 947 adet HPV testi için örnek alınmıştır. 2016 Yılı için 5000 adet HPV testi için örnek alımı hedeflenmektedir. Hedef kitlemize ulaşabilmek için Artvin Merkez ve İlçelerinde farkındalık oluşturabilme adına ve örnek alabilmek için çalışmalarımız başlamıştır. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz koordinasyonunda yapılan bu planlamada ilk olarak Şavşat ilçemizde tarama yapılmıştır. Yapılan taramada 64 vatandaşımızdan örnek alınmıştır. Çalışmada emeği geçen KETEM birimimize, TSM yöneticilerimize, çalışanlarımıza ve Aile Hekimlerimize, Şavşat Devlet Hastanesi yöneticilerimize, çalışanlarımıza teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek