...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Rahim Ağzı Kanseri ile İlgili Olarak Vatandaşı Bilgilendirmeye Devam Ediyor

02 Şubat 2018 - 2.028 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Rahim Ağzı Kanseri ile İlgili Olarak Vatandaşı Bilgilendirmeye Devam Ediyor
Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Rahim Ağzı Kanseri ile İlgili Olarak Vatandaşı Bilgilendirmeye Devam Ediyor

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Rahim Ağzı Kanseri ile İlgili Olarak Vatandaşı Bilgilendirmeye Devam Ediyor

Şavşat’ta Ücretsiz Serviks Kanser Taraması

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Rahim Ağzı Kanseri İle İlgili Olarak Vatandaşı Bilgilendirmeye Devam Ediyor.

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi tarafından rahim ağzı kanseri ile ilgili olarak yıl boyunca Billbord, afiş çalışmaları, seminer ve çeşitli et-kinliklerde stant kurma gibi faaliyetlerle vatandaşlar bilgilendiriliyor.

Bu konuda farkındalık yaratmak için yapılan bu çalışmalar toplumun her kesimi tarafından olumlu olarak değerlendiriliyor.

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Serviks (rahim ağzı) kanseri farkındalık ayı” olarak belirlenen ocak ayı için çalışmalar başlatıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak; “Rahim ağzı kanseri sık görülen bir kanser türü olup, erken evrede tespit edildiği zaman tedavi edilebilmektedir. Dünya’da 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türüdür. Meme ve akciğer kanserin-den sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir.

Rahim ağzı hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekil-de büyümeye başlayıp 10-15 yıl içinde ilerleyerek kansere dönüşür. Tarama testleriyle kansere dönüşmeden bu değişiklikleri saptamak mümkündür. Bu nedenle “Rahim Ağzı Kanseri” önlenebilir bir hastalıktır. Rahim ağzı kanseri erken tanısı için serviksten bir sürüntü alınarak yapılan PAP-Smear testiyle kolaylıkla tanı konulmakta. Tarama testi %90-95’e varan doğruluk oranlarıyla tanı koymakta vetestin 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır.Sonucu hekim tarafından kişiye bildirilmektedir. Bu tarama testi Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve KETEM’lerde 30-65 yaş arası kadınlara görevli hemşireler tarafından ücretsiz yapılmaktadır şeklinde ifade edildi.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek