...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Pınarlı Köyünde Muhteşem Pancarcı Şenliği

23 Temmuz 2019 - 193 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Pınarlı Köyünde Muhteşem Pancarcı Şenliği
Şavşat Pınarlı Köyünde Muhteşem Pancarcı Şenliği

Şavşat Pınarlı Köyünde Muhteşem Pancarcı Şenliği

İlçemize bağlı Pınarlı Köyünde bu yıl 1. Düzenlenen Pınarlı Köyü Pancarcı Şenlikleri çeşitli etkinliklerle tamamlandı.

İlçemize bağlı Pınar Köyü Muhtarlığının ve Pınarlı Köyü derneğinin hazırlamış olduğu bir günlük eğlence programında katılımcılar doyasıya eğlenerek örf adet ve geleneklerini yaşadılar.

Etkinliğe Kaymakam Musa Göktaş,Belediye Başkanı Nihat Acar, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Aytunç Ünsay, İlçe Emniyet Amiri Servet Orhan, Köy Muhtarı Oktay Çelik, Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından festival açılış konuşmasını Köy Muhtarı ve Oktay Çelik yaptı. Muhtar Çelik, yaptığı kısa konuşma da festivale olan ilgiden memnun olduğunu dile getirerek herkesin birlik ve beraberlik içerisinde eğlenmelerini sağlamak için köyümüze yakışır bir etkinlik hazırladık” dedi.

Köy Muhtarı Oktay Çelik; “Halkımıza en iyi hizmeti sunabilmek ve İşte bu bağlamda bize düşen görev ise bunu sürdürülebilir hale getirmek. Bu konuda bütün köylülerimizden destek bekliyoruz. Bizim festivalimizin hiçbir saniyesi boş geçmez. Her yıl en güzelini yapmak için uğraşıyoruz. Bu yıl ki pancarcı şenliklerini kazsız belasız güzellikleri en güzel bir şekilde yaşayarak ve yaşatarak tamamlamak en büyük arzumuzdur. Buraya gelen insanlar hem gönüllerince eğlenecek hem de Pınarlı köyü halkının sıcak yüreğine misafir olacaklar. Bizler köyümüzün ileri gelenleri ile bu etkinliği daha güzel nasıl yaparız diye sürekli fikir alışverişinde bulunduk. Bütün katılımcılara ve katılamayıp ta gönülleri bizimle olan bütün gönül dostlarımıza teşekkür ediyor Festivalimizi onurlandıran Kaymakamımız Musa Göktaş ve diğer protokol üyelerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaymakam Musa Göktaş’ ta, festivallerde yöreselliğin önemine dikkat çekerek, “Festivallerimizde eski yıllarda oynanan oyunlarımızı izlerken çok duygulanıyoruz. Anılarımızı canlandırıyoruz. Bu çok önemlidir. Bu değerlerimizi asla unutmamalıyız. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Son yıllarda bu festivallerin sayısı oldukça arttı. Bunları daha organize ve bazı gurup köyleri birleşerek yapmalıdır. Bu sayede kaynaşma daha çok olacağı gibi daha güçlü bir şekilde yapılmasına da imkân sağlar. “Dedi.

Kaymakam Musa Göktaş, “Çok güzel bir hazırlık yapılmış. Güzel Şavşat’ımızın çok sayıda eski oyunlarını hem biz hem katılımcılar izleme imkanı bulduk. Çok memnun olduk. Festivallerimiz artık yöre halkına bir şeyler sunmalı. Yöre halkı yediden yetmişe herkesin ortak noktalarda buluşabileceği toplumun her kesiminin katılımcı olacağı bir eğlence ve kültürü yaşatma şeklinde olmalıdır.” Dedi.

Güzel bir havada gerçekleşen pancarcı şenlikleri, davul ve zurna eşliğinde halaylarla başlayarak daha sonra çeşitli etkinliklerle devam etti. Şenlik alanında katılımcılara yöresel yiyecekler kete, gevrek, peynir eritmesi, kuymak, köy patatesi, mısır ve yayık ayranı ikram edildi.

Yöresel sanatçılardan Pınarlı Köylü Pınar Yıldız okumuş olduğu türkülerle köylülerini ve katılımcıları eğlendirdi.

Pınarlı Köyü Muhtarlığı ve Pınarlı Köyü Derneği tarafından organize edilen pancarcı şenliklerinde katılımcılar, aynı köylü sanatçı Pınar Yıldız ve Barış Müzik grubu tarafından söylenen türkülerle saatlerce eğlendiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek