...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Ormanlarında Zararlı Böceklere Biyoteknik Mücadele

21 Nisan 2018 - 784 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Ormanlarında Zararlı Böceklere Biyoteknik Mücadele
Şavşat Ormanlarında Zararlı Böceklere Biyoteknik Mücadele

Şavşat Ormanlarında Zararlı Böceklere Biyoteknik Mücadele

Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü İlçede, Zararlı Böceklere Karşı Biyoteknik Mücadeleye Başladı

Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü, Merkez Orman İşletme Şefliği sahası Hınzat Mevkiinde dumansız yangını çıkaran ladin ağaçlarına yoğun olarak zararsız yapan Ips Typographuz (Sekiz Dişli Kabuk Böceği) tespit ederek bu böceğe karşı yapılan Biyoteknik (fremon tuzağı) ile mücadeleye başladı.

Orman Koruma Şube Müdürü Turgay Yatan, Şavşat Orman işletme Müdürü Mustafa Kesici ile birlikte Şavşat Orman işletme Müdürlüğü, Merkez Orman işletme Şefliği sahasında asılan tuzakları kontrol ettiler.

Havaların mevsim normalleri üzerinde ısınması ile erkenden uçuşan Ips typographus (Sekiz Dişli Kabuk Böceği) asılan (feremon) tuzaklarına gelmeye başlamış oldukları görüldü.

Son üç yıldır bölgemizde görülen kuraklık nedeni ile zayıf düşen ladin ağaçları böceklerin tehdidi altına girdiğinden, Biyoteknik mücadelenin yanın da mekanik mücadele çalışmaları da yapılacaktır. Ayrıca laboratuarlarımızda üretilen, zararlı böceği yiyen yırtıcı (Thanasimus forınicarius) böcek sahaya verilecektir. Tuzaklara yakalanan zararlı kabuk böcekleri haftada bir toplanıp imha ediliyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek