...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Lisesi 80 Mezunları 38 Yıl Sonra ilk Kez Buluştu

03 Eylül 2018 - 1.141 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Lisesi 80 Mezunları 38 Yıl Sonra ilk Kez Buluştu
Şavşat Lisesi 80 Mezunları 38 Yıl Sonra ilk Kez Buluştu

Artvin’in eğitim başkentidir Şavşat. Şavşat insanı eğitimli, kültürlü ve kendisini yetiştirmiş, ülkenin dört bir yanında, doktor olmuş, mühendis, mimar, öğretmen, hemşire, işadamı, siyasetçi, bürokrat, vali ol-muş. Eğitim yolunda Şavşat Lisesi’nin durduğu yer, mezunlarının kaderinin yazıldığı yerdi. Şavşat’ın kaderiydi genç beyinlerin eğitim göçü .. Çünkü Şavşat Lisesi’nden mezun olanların %99’u üniversiteyi kazanıyordu. Ondan sonrası kayıp giden genç nüfus .. Geriye anneler, babalar nineler, dedeler kaldı.

Okumanın ülkemize, okuyana sayısız faydalan olduysa da tek büyük zararı oldu Şavşat’ a, Artvin’e .. Beyin göçü ile genç nüfusumuzu kaybettik. Köylerimiz yetmişlik, seksenlik … Evlerin çoğunun dumanı tütmez, viran oldu.

1980 Şavşat Lisesi Mezunları, 38 yıl sonra Şavşat’ta ilk kez bir araya geldi. Sosyal medyanın önemli bir artısıdır bu. Şavşat Lisesi 80 mezunları önce bir gurup kuruyor. Bu arada yapılan sohbetler fikre dönüşüyor ve ilk buluşmayı gerçekleştiriyorlar. Tabii ara-dan 38 yıl geçince, 18’inde ömrün en güzel gonca yıllarından emeklilik yıllarında buluşmak hüznü ve mutluluğu aynı anda yaşanmasına neden oldu.

Bu organizasyonun yapılmasının öncülerinden birisi de Şavşat İlçe Kütüphanesinden emekli Şair, Ali Naci Yıldız oldu. Bu anlamlı buluşmayı sosyal medyadan paylaşan Yıldız, gazeteci Sami Özçelik’ in dikkatini çekti. Bu anlamlı buluşmayla ilgili sorular yöneltti. Ali Naci Yıldız, organizasyonun nasıl geliştiğini ve yaşanan duyguları anlattı. Yıldız, “Şavşat Lisesi 1980 mezunları 38 yıl sonra ilk kez buluştuk. Büyük bir mutluluktu bu. Arkadaşlarımızın çoğu Şavşat dışındaydı. Şavşat’ta ikamet eden 5 kişi vardı. Büyük bir hasret buluşması oldu bu.

SAVSAT LİSESİ YIKILDI, İNŞAAT ALANI OLDUGU İÇİN OKULUMUZU GÖREMEDİK

1980 mezunları olarak okulumuza gitmek istedik. Ancak Şavşat Lisesi yıkıldı. Yerine İmam Hatip Lisesi yapılıyor, inşaat halinde olduğu için giremedik. En başta bunun üzün-tüsünü yaşadık. Çünkü bahçe-sinde toplanıp, sınıflarımıza girmeyi hayal ettik.

Okulumuzda, yerinde Mü-dürümüzü, öğretmenlerimizi, anılarımız konuşmayı hayal ettik. Hayal olarak kaldı. Tabi tüm mezunlar gelemedi. 38 yıl sonra ilk buluşmamızda Uğur Ural, M Naci Köroğlu, Ali Naci Yıldız, Nurbay Dede, Selahattin İşçi, Gökhan Altın Ferittin Şimşek, Atanur Yazıcı, Ayhan İnce, Yeter Kaya Daloğulları, Tacettin Çelik, Saniye Albay Topçu, Yılmaz Gümüş.

Misafirlerimiz; Yeter Kaya’nın eşi Kenan Daloğulları, İstanbul’ dan gelmiş. Amcasının kızı Türkan Kaya, Saniye Al-bay’ın eşi Zülküf Topçu, Sedat Altun, Soner Ural eşliğinde şarkılar söylendi.

38YILS0NRA İLK BULUŞMAMIZ DUYGU BOMBAR-DIMANINA NEDEN OLDU

Bugün 38 yıldır hiç görmediğimiz arkadaşlarla görüştük, heyecan, hasret, sevgi, anılar, gençlik yılları hepsi birbirine karıştı. Adeta duygu bombardımanına tutulduk. 38 yıldır hiç haberleşemeyen, görüşemeyen ama birbirini çok özleyen ihtiyar delikanlıların hazları doruktaydı.

Çok hoş ve tatlı buluşma oldu, sohbet edildi yemekten sonra nefesli sazlar sanatçısı Uğur Ural ve kardeşi Soner Ural’ın davul zurnasıyla halaylar çekildi, gerçekten çok güzel bir gün oldu, katılama-yan arkadaşların bazıları canlı bağlandı. Birçoğu seneye katılacağını belirtti.

BUGÜN LİSE YILLARIMIZIN 3 YILINI BİRDEN YAŞADIK

,İnanın, yaşadığımız bugün, 3 yıl boyunca lise yıllarımızın, geçmişimizin her anını yeniden yaşamamıza neden oldu. Kah güldük, kah duygulandık, bir gün içinde çok yoğun duygular yaşadık.

Eğitim yıllarının en güzel yılları lise yıllarıdır, derler. Bir de Şavşat Lisesi olunca anlatılmaz, yaşanır. Şavşat Lisesi me-zumı olmak bizim için büyük onurdur. Bir de biz 1980 Askeri İhtilalin yapıldığı yıl mezun olduk. Bizim kuşak hakikaten çok zor koşullar altında okudu. Bundan önceki Belediye Baş-kanımız Naci Köroğlu bizim dönem mezunudur. İçimizde her meslekten arkadaşımız oldu. Çoğumuz emekli olmuşuz.

BU BİR BAŞLANGIÇTI. GELECEK YIL DAHA KAPSAMLI BİR BULUŞMA OLACAK

Bu bir başlangıçtı. Gelecek yıl daha farklı, daha içerikli yapmayı düşünüyoruz. l 980 mezunlarının fotoğraflarını toplayıp, slayt gösterisi yapmak, gündüzün dışında özel bir gecede buluşarak, konuşmak isteyenlere söz hakkı verip, anılan anlatmak, şiirler, şarkılar eşliğinde 39. Yılımız da buluşmak için şimdiden hayal kurmaya başladık bile.

ÖZLADIM ŞİİRİ BU HASRET İLE YAZILMIŞTIR

Biliyorsunuz, sanatçımız Nedret Ural’ın albümünde yer alan “ÖZLADIM” türküsünün sözleri bana aittir. Bu arada çok değerli sanatçımız Nedret Ural’a teşekkür ediyorum. Rahatsızlık geçirdi, geçmiş olsun, sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Müziğimize, Şavşatımıza çok büyük katkılar sağladı. Özladım şiiri gerçekten geçmişimizi, gurbetteki insanımızı, buradaki bizi anlatan yürekten yazılmış bir şiirdir. Bugün 38 yıl sonra özlemlerimizi l gün de olsa giderdik. Bize bu duyguyu yaşatan tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

39165891_10156536966388674_6631137223909572608_n

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek