Dolar : Alış : 5.3429 / Satış : 5.3526
Euro : Alış : 6.0908 / Satış : 6.1018
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin8°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1389 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Halk Kütüphanesi’nin Halihazır ki Hali:

12 Haziran 2018 - 254 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Şavşat Halk Kütüphanesi’nin Halihazır ki Hali:
Şavşat Halk Kütüphanesi’nin Halihazır ki Hali:

Şavşat Halk Kütüphanesi’nin Halihazır ki Hali:

1960’1ı yıllarda Şavşat ilçe merkezinde ve Şavşat köylerinde öğretmenlik yapan Şavşat’ın yerli öğretmenleri bir “Kütüphane Derneği” kuruyorlar. Bu dernek marifeti ve çabalarıyla bir kütüphane bina-sı inşa ediliyor. Daha sonra kurulan öğretmenler derneğinin gayretleriyle bu binanın bir üst katında Şavşat öğretmenlerine yine öğretmenlerin gayretiyle lokal inşa ediliyor. Ve adına Öğretmenler Lokali deniyor.

Daha sonraki yıllarda zemin kat kütüphane olarak Kültür Bakanlığına devrediliyor. Kütüphaneye memur ataması yapılıyor. Kütüphane katı da Kültür Bakanlığına devrediliyor. Kütüphane kitapla dolup taşıyor. Ve kitap iare servisi başlıyor. Hizmetli ataması yapılıyor. Kütüphane hizmetine devam ediyor. Kütüphane Memurluğu Kütüphane Müdürlüğüne dönüştürülüyor. Kapasite genişledikçe memur ataması yapılıyor. Kütüphane Hizmetleri biraz daha serileştiriliyor. Ama ne var ki kütüphane olarak kullanılan zemin katta geçen uzun yıllar içinde hiçbir yenileşme,modernleşme yapılamıyor.

Taban aynı beton taban, duvarlar aynı kireç badana. içerisi-ne kaloriferler ısıtıp rutubeti kesmediği için kış boyu Kütüphanede kara soba yanmaktadır.

Şavşat Halk Kütüphanesine zaman zaman değil de günlük girip çıkan, uzun oturup kitap karıştıran, araştırma yapan birisi olarak bu gibi eksiklikleri de görmekteyim. Madem ki bakar kör değilmişim; gördüklerimi de kaleme alıp ilgililerin kulaklarına ulaştırmalıyım.

Kütüphane hizmet vermeye başladıktan beri 60-70 yıllık zaman içinde modernize edilememişse bu görünüm ve içerisindeki yaşam koşullarının çirkefliği bağlı bulunduğu bakanlığın ayıbıdır.Bu  ayıp kısa zamanda giderilmelidir. Kütüphane gerçek anlamda kütüphane olmalıdır. En kısa zamanda tadilata alınmalıdır. Şavşat Halk Kütüphanesine sık sık girenlerden birisiyim dedim. Kütüphaneye girdiğimde görüyorum ki, ders çalışan öğrenciler, üniversite sınavlarına hazırlanan gençler kitap alıp evinde okumak için giren çıkan kadın ve erkekleri Kütüphanede görünce içim açılıyor. Ve diyorum ki kütüphaneler halkımızın kaçınılmaz ihtiyaçlarındanmış.

Bazı heveslilerin ev ve aile kütüphanesi kurduklarını da iftiharla ifade edebilirim. Erkan Dede, Nurbay Usta, Osman Altun aile kütüphanesi kuranların öncüleridir.

Kitap okumak en iyi alışkanlıklardan biridir. Her insanın kitap okuma alışkanlığı edinmesiyle bir takım kötü alışkanlıklardan da kendisini arındırmış olur.

Şavşat Halk Kütüphanesindeki kitap kapasitesiyle ve de Kütüphane görevlilerinin verdikleri nazikane hizmetler övgüye değerdir.

Kütüphane görevlilerini ve de kitap okuyucularını üşütmemek ve onları rahat ve huzur içinde görevlerini yapabilmeleri için Kütüphane tabanının komple ve yan duvarların bir metrelik kısmının ahşap lambri kaplama yapılması ivedilikle ele alınması kaçınılmazdır. Kütüphane halihazır ki halini değiştirmelidir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika