...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Halk Kütüphanesinden Görüntüler

21 Kasım 2018 - 844 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Şavşat Halk Kütüphanesinden Görüntüler
Şavşat Halk Kütüphanesinden Görüntüler

Şavşat Halk Kütüphanesi, Şavşat’lı öğretmenlerin yokluğunu hissettikleri ve yokluktan dolayı da kompleks duydukları ihtiyaç üzerine bu eğitimci sınıfın 1962 yılında kurdukları “Kütüphane Derneği” marifetiyle oluşturulmuş bir kurumdur.
Kütüphanelerin sermayesiyse kitaplardan ve dergilerden, gazetelerden oluşmaktadır.
Kitap,dergi ve gazetelerse yaşayan büyüklü küçüklü kadın erkek insan neslinin aydınlatılma araçlarıdır. Şöyle bir deyim vardır: “Güneş girmeyen eve doktor girer.” Bu deyim ne kadar doğruysa, yine bunun gibi doğru olan bir deyim de şudur: “Kitap, dergi, gazete girmeyen eve de cehalet girer.”
Cehaletimizi giderici, bilgi ve görgümüzü arttırıcı, bizi daha iyi bir insan kategorisine koyucu kitap, dergi ve gazetelerden kendimizi uzaklaştırmayalım.
Kitap, dergi ve gazeteleri en yakın dost, en çok sevdiğimiz arkadaş edinmeyi amaç edinelim.
Ailemiz fertlerinin kültür yapısını geliştirmek, bilgi ve görgüsünü arttırmak istiyorsak evimize günlük 1 gazete girmelidir. Evimizde en az 100 kitaplık bir kitap dolabımız olmalıdır. Ya da aile fertlerinin her biri Şavşat Halk Kütüphanesi’nden veya varsa başka bir kütüphaneden 1 kitap alıp okumalıdır. Bunu bir alışkanlık haline getirmelidir.
Bir aile ortamında annebabasının bu alışkanlığını sezen çocuklarda bu alışkanlığı edineceklerdir.
Anne babalar çok sevdikleri çocuklarına hediye eşyalar alarak onları sevindirirler. İşte bu anne babalara seslenerek diyorum ki; çocuklarınıza ve de evinizin diğer fertlerine kitap, dergi ve gazete almayı da ihmal etmeyiniz.

 

Yine ana babalar çocuklarının okuyup tahsil edinip bir mevkii ve mertebeye gelmelerini isterler. İşte istemin yolu da kitap, dergi ve gazete okumaktan geçer.
Şavşat halkının istikbalini en iyi değerlendiren Şavşatlı eğitimciler 56 yıl evvel Şavşat’ta Halk Kütüphanesi’nin açılmasına vesile olmuşlardır.
Bu eğitim erbabımızın ölmüşlerine Allah’ın rahmetini, Peygamberimizin şefaatini diliyorum. Yaşayanlarına da sağlıklı ömürler diliyorum.
Ben kendim son 3 yıldan beri Şavşat Yavuzköyü “Yaşlılar Yerleşkesi’nde” ikamet etmekteyim. Şavşat ilçe merkeze her gittiğim gün uğrak yerim “Şavşat Halk Kütüphanesidir.”
Kütüphanede hangi kitapların olduğunu, yeni baskı kitapları araştırırım. İşte Kütüphanede olmak tutkularımdan biridir. Kütüphanede olduğumda esefle görüyorum ki binlerce kitap okuyucusunu bekliyor. Ne gelen var, ne alan var, ne de okuyan var.
Gördüğüm kadarıyla öğrenciler giriyorlar. Kitap alıp gidiyorlar. Ya da orada okuyorlar.
Kütüphane görevlileri başta Müdür ve memurları her içeriye girenlere büyükküçük, kadınerkek ayrımı yapmadan oldukça mütevazi davranıyorlar. İstenilen kitabı bulup kendilerine veriyorlar. Hizmette kusur etmiyorlar.
Şavşat Halk Kütüphanesi hizmetine başladıktan beri önemli bir tadilat ve tamirat yapılmamıştır. Taban tamamen betondur. Taban ve yan duvarlar lambir kaplama yapılmalıdır. Okuyucuya özel yer ayrılmalıdır.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek