...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisini Açtı

12 Mayıs 2016 - 2.594 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Şavşat Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisini Açtı
Şavşat Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisini Açtı

Şavşat Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisini Açtı

Şavşat Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünün 2015-2016 Öğretim Yıl Sonu Sergisi Törenle Açıldı

İlçemiz Belediye Düğün Salonunda düzenlenen açılış törenine; Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Sağlık Müdürü Abdullah Güleç, Yaygın Eğitim Müdürlüğünden Sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebru Saygın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş, Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü İsmail Çelik, İlçe Daire Amirleri, Okul ve Kurum Yöneticileri, Yerel Basın Mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Şavşat Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünce 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı kapsamında açılan resim, fotoğraf, ahşap hediyelik eşya yapımı, ahşap boyama, dikiş, giyim, iğne oyası gibi çok sayıda kursta yöresel diğer motiflerin işlenmesi ile ortaya çıkan el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği yılsonu sergisinin açılış kurdelesini Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve beraberindeki protokol üyeleri kesti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Çelik yaptı. Çelik, Milli Eğitim faaliyetleri içerisinde Halk Eğitim Merkezlerinin büyük bir öneminin olduğunu söyledi. İsmail Çelik; “Halk Eğitim Merkezlerinin beşikten mezara eğitim ilkesinden hare-ketle tüm bireylere toplumun içindeki tüm renklere hizmet vermeyi kendine amaç edinmiş kurumdur. Halktan gelecek talepler doğrultusunda, aile eğitiminden yaşlı bakımına, el sanatlarından giyime, halk oyunlarından üniversiteye hazırlık kurslarına, bilişim teknolojilerinden meslek edindirici ve genel kurslar açarak vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Müdürlüğümüz bünyesinde bu yıl değişik alanlarda 65 kurs açılmış, bu kurslardan 1317 kursiyer başarılı bir şekilde eğitimlerini tamamlamış ve belgelerini almışlardır. ” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yılsonu sergisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öztürk sergide emeği geçenlere teşekkür ederek, “Fazla bir şey söylemeye gerek yok. Emekler ortada. Bütün ürünler el emeği göz nuru. İlçemizin kadınlarının her biri birbirinden hünerli ve yetenekli. Yeter ki bu yeteneklerini ortaya çıkarılma fırsatı verilsin. Bu tür ürünlerin sadece ev ekonomisine katkı sağlayacak olmasının dışında türk kadınının yaptığı işlere her zaman gönlünü koyan, her zaman ona ruhunu katan estetik değerler yansıtan eserler olacağına eminim” dedi.

Başkan Öztürk, konuşmasın-da yakında açılacak olan “Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Yaşam Merkezi”nde yöre kültürüne uygun ürünler ile ilgili kursların açılacağını söyleyerek “ Beledi-ye Başkanlığı olarak Cıttaslow markalı bir ilçe olmamızdan dolayı ve Cıttaslow kriterleri arasında yerel zanaat ve zanaatkârlara sahip çıkılması yer aldığından dolayı bu yıl Temmuz ayında hizmete açacağımız Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Yaşam Merkezimizde yöremiz kültürüne uygun, ahşap, kilim dokuma, toprak ürünleri, şal dokuma başta olmak üzere çeşitli kursların açılmasına vesile olacağız. İyi insan, iyi vatandaş ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesi için çaba gösteriyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, kadınlara yönelik aile bütçelerine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirterek; “Kadın Yaşam Merkezimizde kadınlar tarafından kooperatif kurularak girişimci ve üretici olarak rol almaları, yenilikçi-modern ve uygulanabilir projelerin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak; kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarma yolunda çalışmalar yapacağız. Yerel ürünlerin üretimi ile kadınların aile bütçelerine katkı sağlamaları için çalışacağız.” dedi.

Törende ilçemiz Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı da bir konuşma yaptı. Ambarcı Halk Eğitim Merkezinin çalışmalarının önemine vurgulayarak, “İlçemizde Halk Eğitim Merkezi’nin yılsonu sergisindeyiz. Kurslarda eğitim gören kursiyerlerin birbirinden güzel ve değerli, el emeği göz nuru ile yapmış oldukları ürünleri göreceğiz. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan 65 kurs ve 1317 kursiyere başarı sertifikasını verdik. Şavşat Halk Eğitim Merkezinde çok güzel işler çıkmaktadır. Yeryüzünde güzel olan ne varsa onları sanatına işleyen sanatçılarımızı ve öğrencilerimizi kutluyorum. Kursiyerler tarafından yapılan ürünlerde yöresel motiflere, kültürel ögelere özen verilmekte. Halk Eğitim Merkezinde çok güzel çalışmalara imza atan kursiyerlerimiz de bu yolu takip etmişlerdir. Serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Sergi birbirinden değerli ve güzel ürünlerle katılımcıların büyük beğenisini kazanırken, Kaymakam Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve beraberindeki protokol üyeleri ile stantları gezerek üretilen ürünleri inceleyerek, kursiyerleri çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Açılış töreninden sonra aynı gün ilçemiz Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından protokol üyelerine, ilçe dışından gelen misafirlere ve usta öğreticilere Şavşat Evi’nde yemek verildi.

 

Haber: Caner Altunkaya

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek