...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Çok Önemli Kurslar

15 Nisan 2019 - 107 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Çok Önemli Kurslar
Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Çok Önemli Kurslar

Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Tarafından Açılan Yöresel Kuşak Bağı Dokuması Kursu Büyük İlgi Görüyor

 

Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce yıl boyunca çok sayıda kurs açılarak ilçe halkının hem meslek sahibi olması hem de edinmiş olduğu bilgilere göre aile ekonomilerine katkı sağlayabilmektedirler. Açılan kurslardan birisi olan Yöresel Kuşak Bağı Dokuma kursu ile ilgili açıklamalarda bulunan kurs öğretmeni Ayla Çelik, “Mukavva, kalın kösele veya ceviz ağaçlarından yapılan kare, üçgen, altıgen şeklindeki levhalara çarpana denir. Bağ dokuma sanatı çarpana tekniği ile dokunulmaktadır.

 

 

 

 

Şavşat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Tarafından Açılan Yöresel Kuşak Bağı Dokuması Kursu Büyük İlgi Görüyor

 

Ayla Çelik, “Tarihsel olarak milattan önce 4 binli yıllarda başlamak üzere bugüne kadar değişerek ve gelişerek insan hayatına günün koşullarına göre şekillenerek ihtiyaç olguları göz önünde bulundurularak çarpana dokuması hayatımıza girmiştir. Dokuma malzemeleri insan hayatında doğada süslemelerde birçok göz alıcı olan giyim ve sanat eserlerinin içerisinde asıl ve sosyal ihtiyaç olarak yer almış üretilmiş ve kullanılmaktadır.” Dedi. Çelik, “Şavşat’ın tarihi geçmişi ve bugünü açısından bakıldığında eski halı, kilim, hasır, keçe, ip, bağ dokumaları ve birçok özel ihtiyaçlarda hazırlanıp kullanıma sunulmuştur. Genellikle

hayatın içerisinde hızlı değişim ve toplusal beğenilerin ve isteklerin paralelinde geleneksel giyimlerde çağdaş tasarım ve motiflerin üretiminde hazır giyim firmalarında çarpana dokumalarının aksesuarları ve kendileri yer almıştır. Tasarım olarak yapılmış kullanım olarak ortaya konulmuştur ve bundan sonrada üretilip kullanılacaktır. Unutulmaya yüz tutan bu dokumaları farklı tasarımlar yaratarak yeniden canlandırmak için geleneksel kimliğini bozmadan çağdaş tasarım anlayışıyla yeni malzemelerle dokunan bağ dokuması genç nesillere öğretilmektedir. Her biri sanat eseri olan bu dokumaların günümüz giysilerini süslemede, evlerde kullanılan bazı eşyaların süslemesin de kullanılarak kültürel değerini korumak ve gelecek nesillere taşımak açısından çok önemlidir. İlçemizde bizlere bağ dokuma kursu eğitimini veren başta Kaymakamlığımız ve Halk Eğitim Müdürlüğümüze ve bu çalışmalarda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Ürettiğimiz sanat eserlerini beğenilerinize sunmaktan gurur ve onur duyarız.” dedi.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek