Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Evi, Şavşat’ı Tanıtan En Turistik Bir Tesis Olduğunun Kanıtıdır

03 Mayıs 2018 - 636 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Şavşat Evi, Şavşat’ı Tanıtan En Turistik Bir Tesis Olduğunun Kanıtıdır
Şavşat Evi, Şavşat’ı Tanıtan En Turistik Bir Tesis Olduğunun Kanıtıdır

Şavşat Evi, Şavşat’ı Tanıtan En Turistik Bir Tesis Olduğunun Kanıtıdır

Halen Şavşat Kaymakamlık görevinde olan Emre Yalçın’dan 3 önceki Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklü zamanında Şavşat halkının gündemine giren ve eski otantik ahşap inşalı evlerin zamanla beton inşalı evlere dönüştüğünü gören yerel halkta bir burukluk sezilmekteydi.

Şavşat, orman bölgesi olmasına rağmen yeniden inşa edilen köy evlerinin betona çevrilmesiyle Şavşat’ın otantik ahşap evleri özelliğini yitiriyordu.

Ahşap evlerin hem fiziki görünümleri güzel oluyor; hem de içerisinde sağlıklı bir yaşam oluyor. Rutubet olmuyor. Soba yandığında çabuk ısını-yor. Hele ilkbahar ve yaz aylarında ahşap evlerdeki yaşam çok rahat ve zevkli olmaktadır. Ama ne var ki, Şavşat ormanlarla kaplı olmasına rağmen ahşap inşaatların pahalı olması, ekonomik olmaması nedeniyle ve bir de yangın korkusu nedeniyle beton binaların yapımı hızla çoğalmak-tadır.

2012-2014 yıllarında Şavşat Kaymakamı olan Abdullah Köklü, Şavşat-Yavuzköyü’nde ahşaptan örnek bir “Şavşat Evi” yaptırarak bu stilde evlerin Şavşat köylerinde yapılmasını istemişlerdi. Bu kararlılıkla parası çok olanlar Yavuzköyü’ndeki örnek ev büyüklüğünde, parası az olanlar biraz daha küçük ebatta yaptırmalarını istemişlerdi. Bu amaçla da biz mensuplarıyla defaten basın toplantıları yaparak Şavşat halkının basın yoluyla aydınlatılmalarını istemişlerdi.

Ama ne var ki ahşap evler kaza yangınlarına maruz kalmakta, ev sahiplerini 1 saat süren yangınla yurtsuz yuvasız bırakmaktadır. Buna rağmen bazı hevesliler ahşap ev yapımına devam etmektedirler. Bazı köylerimizde böyle örnek evler göze çarpmaktadır.

Şavşat-Yavuzköyü’nde dönemin Kaymakamı Abdullah Köklü ve Özel İdare Müdürü İbrahim Altun beraberliğinde yaptırılan

bu güzel “Şavşat Evi” şimdilerde turizm amaçlı olarak Şavşat Özel İdare Müdürlüğü güdümünde çalıştırılmaktadır. Şavşat’ın ciddi anlam da böyle bir tesise ihtiyacı varmış.

Şavşat, Artvin, Ardahan ve Kars çevrelerinde çok sayıda insanların ilgilerine odaklanan bu tesis özellikle ilkbahar ve yaz aylarında insanlarla dolup boşalmaktadır.

Şavşat’ın böyle doğal güzellikleri olan bir mekanda böyle bir tesisi kurup da hizmete açmasıyla hem Şavşat ilçemize hem de Yavuzköyüne şahsiyet kazandırmıştır.

Tesisin çalışmasında, işletilmesinde Şavşat Özel İdare Müdürlüğü’nün hassasiyetle takipçisi olmalarıyla tesis daha verimli olmakta, her yıl müşterisini 3-5’e katlamaktadır.

Müşteriye verilen mahalli yemekler nefasetini korurken, tertip ve temizlikte ona paralel olarak ilerlemektedir. Böyle güzel bir tesisi kusursuz işlettikleri için hem Şavşat Özel İdare Müdürlüğü’nü ve hem de bu tesiste hizmet veren personeli canı gönülden kutluyorum.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

reklam_alan2

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika