...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Çocuk Belediyesi Meclisi Faaliyetlerini Görüştü

28 Ekim 2016 - 855 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Şavşat Çocuk Belediyesi Meclisi Faaliyetlerini Görüştü
Şavşat Çocuk Belediyesi Meclisi Faaliyetlerini Görüştü

Şavşat Çocuk Belediyesi Meclisi Faaliyetlerini Görüştü

Artvin’in İlk Çocuk Belediyesi Unvanı ile Kurulan Şavşat Çocuk Belediyesi Meclisi 2016-2017 Yılları Faaliyet Döneminde Gerçekleştirmeyi Düşündükleri Kararları Almak Üzere Meclis Toplantısını Gerçekleştirdi.

Çocukların kent yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi ve yönetime aktif olarak katılabilmeleri, istek ve önerilerini dile getirmede özgüven sahibi olabilmeleri, kendi kültür, gelenek ve görenekleri ile tüm değerlerini öğrenebilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleri amacıyla demokratik bir platform olarak 2014 yılında Belediye Meclis Kararı ile kurulan Şavşat Çocuk Belediyesi Meclisi 19.10 2016 tarihinde 2016-2017 yılı faaliyet döneminde gerçekleştirmeyi düşündükleri kararları almak üzere Çocuk Belediyesi Başkanı Emirkan Kadir Durmuş, Baş-kanlığında Meclis Üyeleri Yiğit Yalduz, Seher Özbek, Yusuf Emre Çelik, Eren Durmuş, Melek Çelik, Emir Eminağa oğlu, Eray Işık, Nehir Tekin ve Tuğçe Nisa Yılmaz’ın katı-lımları ile toplandı. Öztürk konuşmasının devamında; Çocuk Belediyesi Meclisi top-lantısına katılan Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk çocukların aldıkları kararları okudu. Öztürk alınan kararların gerçekten de Çocuk aklı deme çocuk haklı “sözü ile bağdaşır nitelikte olduğunu söyledi.

İlçenin tüm çocuklarının sorunlarını tespit ederek, çözümler için öneriler getirmeleri, yaşadıkları kentin sorunları ile ilgilenmelerini sağlayarak, iyi bir çevre bilinci edinmeleri, kendilerini ifade edebilecek bir ortam meydana getirerek, toplumsal değerlere sahip çıkan bir kuşağın yetişmesi için her türlü çalışmayı yapma fırsatı vermek üzere kurduğumuz Çocuk Belediyesi Meclisinin aldıkları kararları okuyunca hemen harekete geçmenin gerektiğini düşündüm. Çünkü çocuklar tamamen kendilerine yakışan bir ilçede yaşamak ve faaliyetlerini de bu yönde sürdürmek üzere uygun kararlar almışlar.

Çocuk Belediye Meclisinin almış olduğu kararlardan dolayı çocuklara teşekkür eden Öztürk alınan kararları Belediyemiz Meclisinin Kasım Ayı toplantısın da gündeme alarak görüşeceğiz ve öncelik sırasına göre yerine getireceğiz dedi.

Çocuk Belediyesi Meclis Toplantısında Alınan Kararlar:

1-Kağıt, Atık Yağ, Atık Pil gibi geri dönüşümde kullanılacak atık malzemelerin toplanması, atık kutularının temin edilerek dağıtımı, parkların, bahçelerin yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmaları ve takibi için Çocuk Belediyesi üyeleri ile birlikte çalışma yapmak üzere çevre birimi oluşturulması ve görevlendirme yapılması, ayrıca çöp sorununun çözümüne katkıda bulunacağını düşün-düğümüz İlçemizdeki çöp konteynırlarının üzerine “ gündüz çöp atmayınız ve attırmayınız” yazılarının yazılması.

2-Hazırladığımız atık broşürü-nün bastırılarak her eve ulaşacak şekilde çocuk Belediyesi üyeleri ve Belediyemiz görevlileri aracı-lığı ile dağıtımının yapılması.

3-Orman Haftasında oluşturduğumuz Çocuk Belediyesi hatıra ormanında dikilen ağaçların Orman İşletme Müdürlüğü ile görüşülerek temizliğinin yapılması, kuruyan ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi ve uygun bir zamanda ve yerde yeni bir hatıra ormanı oluşturulması için talepte bulunulması.

4-İlçemizdeki okullarda okutulmakta olan görsel sanatlar derslerinde Cittaslow ilçesi olmamız dolayısı ile salyangoz figürlü minyatür biblo, resim çalışmalarına ağırlık verilmesi ve oluşturulacak materyallerin yılsonu sergilerinde izlenime sunulmasının İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden talepte bulunulması ayrıca İlimize bağlı bütün ilçelerde ki okullarda uygun görülecek serbest saatlerde bilgilendirme ve kompozisyon şeklinde Cittaslow felsefesinin işlenmesine yer verilmesi bakımından isteğimizin Artvin Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünden talep edilmesi;

5-20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliği düzenlenmesi ve etkinlikte ödüllendirilmek üzere İlçemizdeki okullarda resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları yapılması ve değerlendirme kurulu tarafından belirlenen sonuçların bildirilmesi konusunda resmi yazı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden talepte bulunulması.

6-Çocuk Belediyesi Web sayfasının tamamlanarak yapılan faaliyetlerin yayınlanması talebinin Belediyemiz Bilgi İşlem biriminden istenilmesi.

7-İlçenin uygun duvarlarına ve çirkin görünüm yaratan elektrik baks kutularına ve fiber optik kutularına salyangoz figürlü resimlerin çizilmesi veya ilçemizin görsel güzelliklerini içeren resim yapıştırılması konusunda çalışma yapılmasının sağlanması.

8-İlçemizde yapılan ve yapılacak olan parklar ve caddelerin yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden faydalanılarak aydınlatılması, ayrıca hizmet binası ve müştemilatların da ilçenin uygun yerine güneş paneli konularak elektrik üretilmesi ve üretilen elektriğin kullanılması bakımından çalışma başlatılması,

9-İlçede uygun bir alana Cittaslow ilçesine yakışır şekilde ahşap malzeme kullanılarak çeşme yapılması ve çeşmenin “Çocuk Belediyesi Şehitler Çeşmesi“ olarak isimlendirilmesi,

10-Çocuk Belediyesi Korosu kurulması ve koroyu çalıştıracak Müzik Öğretmeni görevlendirme isteğimizin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne resmi yazı ile bildirilmesi.

11-Geri dönüşüm çalışmalarından elde edeceğimiz gelirleri yatırarak çocuk belediyesi faaliyetlerinde kullanılmak üzere açmış olduğumuz hesabımıza bağış kabul alabilmemiz için Kanun gereğince Belediye Meclisimizden bağış kabul kararı alınmasının istenilmesi,

12- Çocuk Belediyesi faaliyetlerinde giyebilmemiz için tişört, polar ve yelek gibi kendimizi tanıtabileceğimiz kıyafetlerin temin edilmesinin Belediye Başkanlığı Destek Hizmetleri Müdürlüğünden istenilmesi.

13- İlçemizde sahipsiz dolaşan kedi-köpek gibi hayvanların hastalıklı olanlarının tedavisi ve bakımı için uygun bir alanda hayvan barınağı yapılması, barınakta tedavileri ve aşıları yapıldıktan sonra küpeleri takılarak tekrar sokağa bırakılması bakımından çalışması yapılması ile ilgili talepte bulunulması,

14- Alınan bu kararların Belediye Meclisinin Kasım Ayı Toplantısında gündeme alınması bakımından Başkanlık Makamından resmi yazı ile talepte bulunulması.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek