...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Çocuk Belediyesi Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Kutladı

21 Kasım 2016 - 1.290 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Çocuk Belediyesi Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Kutladı
Şavşat Çocuk Belediyesi Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Kutladı

Şavşat Çocuk Belediyesi Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Kutladı

Şavşat Belediyesi’ne Bağlı Şavşat Çocuk Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Yapmış Oldukları Etkinlikle Kutladılar

Şavşat, İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen Cittaslow 2015 Genel Kurulu’nda aldığı belge ile “Sakin Şehir” unvanını kazanmıştı. Şavşat, Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı aldıktan sonra bunun sürdürülebilir olması için çeşitli çalışmalar yaptı.

Bunlardan biriside oluşturmuş olduğu Şavşat Çocuk Belediyesi oldu. Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Belediyesi bünyesinde oluşturmuş olan Çocuk Belediyesi ile birlikte Dünya Çocuk Hakları Günü’nde etkinlik düzenledi.

Şavşat Çocuk Belediyesi, Şavşat Belediyesi’nin destek ve yardımları ile 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çeşitli etkinlikler yaptı.

Şavşat Çocuk Belediyesi, Başkan ve üyeleri Şavşat Belediyesi’nin önünden Belediye Düğün Salonu önüne kadar ellerin de çeşitli pankart ve dövizlerle yürüdüler.

Şavşat Belediye Salonun da düzenlenen programa Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cumhuriyet Savcıları Hasan Turkut ve Yavuz Cengiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Hasan Temiz, Erzurum Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitçi, Uzundere Belediye Başkanı Halil Özsoy, Şavşat Belediye Meclis Üyeleri, Şavşat Çocuk Belediye Başkanı Emirkan Kadir Durmuş, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk;     Çocuk Belediyesini Kurarak, Yeni Bir Uygulama Başlattıklarını ve Çocukları İlçenin Yönetiminde Söz Sahibi Yaptıklarını ifade ederek; “Belediye meclisimizce alınan karar gereği Çocuk Belediyesini kurduk ve yeni bir uygulama başlatarak çocukları ilçemizin yönetiminde söz sahibi yaptık. Çocukları yarının büyükleri olarak değil, bugünün ortakları olarak ilçede yapılacak çalışmalarda fikirlerini söyleme olanağı sunduk. Çok farklı görüş ve düşüncelerle karşılaşıyoruz. Evlatlarımızın kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmesi ve toplumsal sorunlara sahip çıkmasını amaçladık. Bugün bu çocuklar düzenlenen bu program ile yine çok güzel görüntülere imza atacaklar. Bu vesileyle Türkiye’ de ki ve tüm dünyadaki bütün çocukların çocuk hakları gününü kutluyorum.” dedi.

Öztürk; Çocukların çocuk olmaktan kaynaklanan temel hakları bulunduğunu belirterek, “Bu hakların kullandırılmasının teminatı olmak için üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. Onları sosyal, kültürel ve ekonomik olarak desteklemek öncelikli olarak görevimizdir. Çocuklarımız bize destek verirse ilçemizi, ülkemizi daha güzel yarınlara taşırız. Onların iyi yetiştirilmesi ulusların ortak sorunudur. Çocuklarımız geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler. Onların kıymetini bilen, onlara önem veren milletler iyi bir nesil yetiştirmiş olurlar.

Her gelecek yeni yılın çocuklarımızın daha güzel şartlarda yaşadığı, yetiştiği şiddet ve savaş görmediği yıllar olması dileği ile sevgili çocuklarımıza, tüm katılımcılara ve programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı ise yaptığı konuşmada; 20 Kasım Çocuk Hakları Gününü kutlayarak duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ambarcı; “3 çocuk sahibi bir birey olarak çocuklarımızın bizden ne gibi beklentileri olduğunun çok büyük bilinci içerisindeyim. Çoğu zaman evlatlarımızı ihmal ediyoruz maalesef, günlük hayatın akışında onlara yeterince zaman ayıramıyoruz. Çocuklarımızın bizden beklediği en büyük şey tatlı bir söz, güler bir yüz, kendisi ile ilgilenen anne-babalar. Bizler büyükler olarak bu sorumluluklarımızı yerine getirebilirsek çocuklarımızı geleceğe en güzel şekilde hazırlamış oluruz diye düşünüyorum. Çocuklarımız bizim geleceğimizin emanetçisidir. Her birisi ilerde ayrı ayrı sorumluluklar üstlenecekleri devlet yönetiminde ve birey olarak farklı sorumluluklar alacaklar. Allah hepsinin yollarını bahtlarını açık etsin. Bu güzel günü organize eden belediyemize ve Çocuk Belediyemize emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimizi sunuyorum.” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise yaptığı kısa konuşmada; Sizler çocuklar bizlere Cenab-ı Hakkın bir emaneti, anne-babaya emaneti, sizleri mutlu etmek sizleri sevmek, sizleri sevindirmek, sizlerin mutluğuyla mutlu olmak herhalde en güzel yapılacak işlerden bir tanesi. Sizin gönlünüzü kazanmak çok çok önemli sizleri çok iyi yetiştirmek lazım ve sizlere değer vermek lazım. Belediye başkanımızın Ahmet Sinan Öztürk’ün çocuklarımıza değer vererek Çocuk Belediyesi gibi bir çalışmayı başlatmış olduğu için kendisine çok teşekkür ediyorum. Hepinizin gününü kutluyor, mutlu günler diliyorum.” dedi.

Programda Avukat Handan Demiral’ da Çocuk Hakları ile ilgili bir konuşma yaptı.

Demiral; Çocuk Hakları Sözleşmesi, 18 yaşın altındakileri “ÇOCUK” olarak tanımlar. Sözleşmede başlıca ele alınan konuları anlattı. Av. Handan Demiral; “İnsanlık tarihi boyunca yaşanan savaşların, yoksullaşmanın ve sömürünün bir numaralı mağdurları her zaman çocuklar olmuş, yaşanan bu acıların belki de tek olumlu sonucu olarak insan hakları düşüncesinin gelişmesi ve beraberinde insan yaşamının en özel dönemlerinden olan “çocukluluğa” ait özel hakların ortaya çıkmasıdır.

Çocuk Hakları Sözleşmesinde çocuğun, sağlığı, gelişimi, eğitimi ve katılımı temel konular olarak yer almaktadır.

Çocuk Hakları Sözleşmesi, 18 yaşın altındakileri “ÇOCUK” olarak tanımlar. Sözleşmede başlıca ele alınan konular:

Ana-baba rolü, sorumluluğu bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu, bir isme ve vatandaşlığa sahip olma hakkı ve bunu koruma hakkı, yaşama ve gelişme hakkı, sağlık hizmetlerine erişim hakkı, eğitime erişim hakkı, insana yakışır bir yaşam standardına sahip olma hakkı, eğlenme, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma hakkı, istismar ve ihmalden korunma hakkı, uyuşturucu bağımlılığından korunma hakkı, ekonomik sömürüden korunma hakkı, ifade özgürlüğü hakkı, düşünce özgürlüğü hakkı, dernek kurma özgürlüğü hakkı, çocukların kendileri ile ilgili konularda düşüncelerini dile getirme hakkı, özel gereksinimleri olan çocukların hakkı, özürlü çocukların hakları” anlattı.

Av. Handan Demiral konuşmasının devamında; “Bu anlamlı günde, umuyorum ki yaşadığımız dünya da her bir saatte 300 çocuk açlıktan ölüyorsa da, bu sözleşme de tanınan hakları dili dini rengi, ırkı ne olursa olsun tüm dünya çocukları için uygulanabilir olsun ve yine umuyorum ki, bu sözleşme ile ana-baba, aile, toplum ve devlet değil sadece ama sadece çocuk yararı üstün tutulduğundan; nasıl ki 2005 yılında sağduyu ve vicdan galip gelerek eski yanlışlıklar reformlarla giderilmiş ise bugün de, mecliste bulunan ve hukuk tekniği bakımından amaçlanan ötesinde en hafif deyimi ile tarifi imkânsız toplumsal talihsizliklere sebep olacak önergede ısrarcı olunmayıp vicdan ve aklın galip geleceği bir uygulama ve mutabakat sağlanacaktır.” dedi.

Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Emirkan Kadir Durmuş yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve Belediye Meclis Üyelerine teşekkür ederek; Sayın belediye Başkanımıza ve Belediye Meclis Üyelerine Çocuk Belediyesi kurarak biz çocukları yarının büyükleri olarak değil, bugünün ortakları olarak ilçede yapılacak çalışmalarda fikirlerimizi söyleme, kendimizi en iyi şekilde ifade edebilme ve toplumsal ve çevre sorunlarına sahip çıkma olanağı sunduğu için Çocuk Belediyesi Üyeleri ve Şavşat’ın tüm çocukları adına çok teşekkür ediyorum. Çocuklar yarının büyükleridir. Geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler. Çocukların kıymetini bilen, onlara önem veren milletler, iyi bir neslin yetişmesi için çalışırlar. Okullar, çocuk tiyatrolar’, çocuk kütüphaneleri, çocuk parkları ve bahçeleri yaparak, çocukların en iyi biçimde yetişmelerini sağlarlar.

İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasın, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Yarının büyükleri olarak bizlerin savaştan uzak barış dolu bir dünyada güven içinde mutlu ve başarılı yetişmemiz temennisiyle hepimizin 20 Kasım Çocuk Hakları Gününü kutlar saygılarımı sunarım.” dedi.

Konuşmaların ardından Dünya Çocuk Hakları ile ilgili animasyon ve slayt gösterisi izlendi. Program da günün anlam ve önemi ile ilgili yapılan resim ve şiir yarışmasın da dereceye girenlere ödülleri verildi.

Program katılımcıların ve çocuklarla birlikte hatıra fotoğraf çekimiyle son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek