...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Çocuk Belediye Meclisi ve Belediye Meclisi Birlikte Toplandı

21 Kasım 2018 - 1.920 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Çocuk Belediye Meclisi ve Belediye Meclisi Birlikte Toplandı
Şavşat Çocuk Belediye Meclisi ve Belediye Meclisi Birlikte Toplandı

Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri, Belediye Meclisi Toplantısına Katılarak Aldıkları Kararların Uygulanmasını İstediler

 

Şavşat Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri Belediye Meclisi Toplantısına Katılarak Aldıkları Kararların Uygulanmasını İstediler.
Belediye meclisinin Kasım ayı toplantısının gündem maddelerinde Çocuk Belediyesinin katılmış olduğu “ Kente Çocuk Gözüyle Bakmak”, “Çocuk ve Kent İlişkisi”, “Çocuk ve Yetişkin Gözüyle Kent” konularını içeren Çocuk Çalıştayı sonuçlarının değerlendirme maddesi de yer aldı.
Çocuk Belediye Meclisi Üyeleri yapmış oldukları meclis toplantısında aldıkları kararlarında:
Çocukların bugünün birer birey oldukları gerçeği ile yaşadıkları şehirler hakkında öneri, fikir ve görüşlerini ifade edebilecekleri bir ortam yaratmak amacıyla Cittaslow Markalı şehirlerde yaşayan çocukların katılımı ile Seferihisar ve Kıbrıs’ta gerçekleşen “Kente Çocuk Gözüyle Bakmak, “Çocuk ve Kent İlişkisi”, “Çocuk ve Yetişkin Gözüyle Kent” Konularını kapsayan “Sakin Şehirlerde Çocuk Olmak “Çalıştay sonuçlarını Belediye meclisimizin takdirlerine sunuyoruz.
Yenilikçi bir Belediye olarak öncelikle Çocuk Belediyesini Kurduğunuzdan, biz çocukları yaşadığımız şehirde söz sahibi yaptığınızdan ve yaşadığımız ilçe için çocuk dostu şehir yolunu açtığınızdan dolayı kentin çocukları adına Belediye Başkanımıza ve meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz.” dediler.
Çocuk Belediyesi Meclisi Üyeleri sunmuş oldukları raporun devamında; “Madem çocuklar bu günün bireyleri, geleceğin güvencesi ve yaşama sevinci olarak adlandırılıyor, ilçemizi çocukları kenara itmeden planlamalısınız. Çocukları etkileyen kararlar alınırken onların ne istediği dinlenmeli, fikirlerini dikkate almalısınız. Bizlerde Bu şehir de yaşayan çocuklar olarak; Doğamız gibi yeşili bol, hayvanların korunduğu sokaklar ve güvenli oyun alanları ile engelli sağlıklı ayrımı yapılmayan bir kentte yaşamak istiyoruz. Çünkü çocukları düşünen kentler herkesi düşünen kentlerdir.” şeklinde ifade ettiler.
Çocuk Belediyesi Meclisi üyeleri almış oldukları kararları şu şekilde sıraladılar.
1-Öncelikle ilçemizdeki binalara konulan ortak otopark mecburiyeti gibi tüm binalarda çocuklar için ortak oyun ve eğlence alanları konulmasını istiyoruz.
2- Parkların ve sokakların engellilerin rahat kullanımı için planlı olarak yapılmasını istiyoruz.
3 -Temiz, düzenli cadde ve sokaklar istiyoruz.
4-Hayvanların kısırlaştırılmadan korunmasını, sağlıklı bir şekilde küpeleri takılarak aramızda dolaşmalarını istiyoruz.
5-Sokak Hayvanları için Toplu konutlara ve diğer caddelere yemek kapları konulmasını istiyoruz.
6-Tiyatro ve sinema izlemek istiyoruz.
7-Her cadde ve sokağın coğrafi ve kültürel özelliklere göre oluşturulmasını istiyoruz.
8- Caddelerde, sokaklarda meyve ağaçları ve çiçekler istiyoruz.
9 -Reklam bilbordlarında Çocuk Belediyesi faaliyetlerine de yer verilmesini istiyoruz.
10-Bisiklet sürebileceğimiz yollar ve daha çok oyun oynayacağımız güvenli alanlar istiyoruz.
11-Kültürel ve sosyal faaliyetlerin sayısının artırılarak, çocuklara daha çok yer verilmesini ve böylece teknolojik bağımlılıktan kurtarılmak istiyoruz.
13-Yürüttüğümüz geri dönüşüm çalışmalarının Sıfır Atık Projesine göre planlı olarak yapılmasını istiyoruz.
14-Sürdürülebilirenerji kaynaklarından faydalanacağımız yapılar yapılmasını istiyoruz.
12-Çocuk Belediye Meclisinde aldığımız kararları uygulamanızı istiyoruz.
13-Çok katlı binalar değil bahçeli, yeşil ve oyun alanları fazla binalar yapılmasını istiyoruz.
14-Yapılan binaların hepsinin sıvalı ve boyalı olmasını istiyoruz.
15-Çatılarından yürüdüğümüz kaldırımlara su akıtmayan binalar istiyoruz.
16 Bu toplantıdan sonra yapılacak yatırımları çocukları düşünerek yapmanızı istiyoruz.
Alınan kararlar ile ilgili bir açıklama yapan Şavşat Belediye Başkanı A.Sinan Öztürk; “İyi ve güzel bir gelecek oluşturmak için geleceği oluşturacak çocukları iyi yetiştirmeliyiz” sözünden yola çıkarak insanlığın ortak umudu, bu günün bireyleri ve neşesi, geleceğin teminatı olan çocuklardan oluşan Çocuk Belediyesinin kurmakla ne kadar doğru bir karar alındığına dikkat çekti.
Şavşat Belediyesi Meclis üyeleri ise toplantıların en güzelini ve anlamlısını çocuk Belediyesi Meclisi ile birlikte yaptıklarını, çocukların aldıkları kararların takdire şayan, uygulanması gereken, önemli ve “çocuktan al haberi” niteliğin de olduğunu söyleyerek, yaptıkları çalışmalardan dolayı Şavşat Çocuk Belediyesi üyelerine teşekkür ettiler. Bundan sonra yapacakları her faaliyette ve sosyal sorumluluk projesin de yanlarında olacaklarının sözünü verdiler.
Çocuk Belediyesi karar ları okunduktan sonra ise; “Çocukların Kent Yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi, yönetime aktif olarak katılabilmeleri, istek ve önerilerini dile getirmede özgüven sahibi olabilmeleri için oluşturulan Çocuk Belediyesinin bütün üyelerine ve onların düşüncelerini karara bağlayan Çocuk Belediyesi Meclis üyelerine teşekkür ettiler.
Çocuk Belediyesinin Üyeleri tarafından Belediye Meclisine sunulan kararların uygulanmasına Çocuk Belediyesi ve Belediye Meclisi üyeleri oy birliği ile karar verdiler.

HABER:CANER ALTUNKAYA

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika
Teknik Destek