...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Çağlayan Vadisi’nde Hukuk Zaferi

18 Ekim 2017 - 866 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Çağlayan Vadisi’nde Hukuk Zaferi
Şavşat Çağlayan Vadisi’nde Hukuk Zaferi

Şavşat Çağlayan Vadisi’nde Hukuk Zaferi

İlçemize Bağlı Çağlayan Köyü Vadisinde Yapımı Planlanan HES Hidroelektrik Santrali (HES) İçin Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Kararını İptal Eden Mahkeme Kararını Onadı

DANIŞTAY, ilçemiz Çağlayan Köyü vadisinde yapımı planlanan HAS Hidroelektrik Santrali (HES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararını iptal eden mahkeme kararını onadı. Çağlayan Vadisi sakinleri kararı büyük bir sevinçle karşıladı. Adaletin eninde sonunda mutlaka doğru karar  verdiğinin bir örneği olduğuna vurgu yapan Çağlayan Vadi-sinde yer alan 8 köyün sakinleri, HES’lerle mücadele edenlerin sonuna kadar mücadelelerinden vazgeçmemeleri gerektiğini, HES’lerin yanlış ta-raflarının olduğunu artık siyasi iktidarın ve adaletin açıkça dile getirdiğine dikkat çekiyor..

Çağlayan Vadisi üzerinde kurulması planlanan 22 megawat gücündeki HAS HES projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘ÇED Olumlu’ raporu verdi. Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma Dayanışma Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde 26 kişi, ÇED raporunun iptali istemiyle 2 yıl önce Rize İdare Mahkemesine iptal davası açtı. Bölge halkı iptal davası başvurusunda ÇED raporunda planlanan faaliyetin çevresel etkilerinin yeterli düzeyde veri ve belgeye dayandırılmadığı, membada su haklarının korunmadığı, ÇED sürecinde bilgilendirme usullerine uyulmadığı, aynı vadide arka arkaya var olan diğer HES projelerinin gizlendiği, sucul yaşam ve faunaya müdahalede bulunulduğu, tarımsal sulamaya ilişkin veriler bulunmadığı, havza planlaması yapılmadığı ve can suyunun yetersiz olduğu iddialarına yer verdi.

HES’TE ÇAĞLAYAN ZAFERİ

İlçemiz Çağlayan Deresi üzerinde yapılması planlanan has Enerjiye ait hidroelektrik santral (HES) projesi, bölge   de bulunan 8 köy muhtarlığı, Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma Dayanışma Kültür ve Turizm Derneği ile köylülerinde arasında olduğu 26 davacı tarafından 2015 yılında Rize İdare Mahkemesine ÇED olumu kararın iptali gerekçesiyle dava açıldı.

2015 yılında yapılan ilk keşifte bilir kişi heyeti yapılacak projenin çevresel etkileri olacağı yönünde raporu vermesine rağmen mahkeme başkanı bilir kişi içerisinde çevre mühendisi olduğu halde, bilirkişide çevre mühendisi yok diyerek yeni  bir keşfe karar verdi. 25 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ikinci keşifte ise bilirkişi heyeti yine bölgede yapılacak olan projenin çevreye zararı olacağı yönünde rapor vermesinin ardından Rize İdare Mahkemesi Çağlayan HES projesinde ÇED Olumlu kararın iptaline karar verdi.

Çağlayan Vadisi üzerinde yapılması planlanan HES Hidro Elektrik Santrali’nin, bölgenin ekolojik dengesini bozacağını gerekçesiyle ÇED olumu kararın iptali gerekçesiyle projenin iptali için 26 davacının açtığı dava sonuçlandı.

Çağlayan vadisi su havzasından yararlanan Oba köyü, Dereiçi, Tepebaşı, Çukur, Eskikale, Yağlı, Demirci, Maden köyünün yer aldığı 8 köy muhtarlığı sakinleri kararı büyük sevinçle kutladı.

Kararı değerlendiren Çağlayan Vadisi sakinlerinden davacı Emekli öğretmen Mahmut Yaşar, “ 24 Mayıs 2017 tarihinde yeniden yapılan bilirkişi keşfi sonrası bir açıklama yapmıştım. Orada demiştim ki; ‘Havza içerisindeki tüm su kaynaklarının HES şirketinin kullanımı ve tasarrufuna bırakılacağı gerçeği ile karşı karşıyayız. HES projesinin 1125 kotu ile sınırlı kalacağı söylemi inandırıcı değildir.

Bunun gerçeği membadan yani suyun kaynağından mansaba kadar HES şirketine 49 yıllığına veriliyor olduğudur. Bizim buna evet dememiz,  razı olmamız mümkün değildir. Kaldı ki tüm Karadeniz’de ve Türkiye genelindeki tüm HES’lerin üreteceği toplam enerji, Türkiye toplam enerji ihtiyacının %2’sini karşılamıyor. O zaman şu soru akla geliyor. Hes’ ler gerçekten kalkınmanın bir parçası olarak enerji üretimi için mi, yoksa küresel ısınma sonucu kuraklığa giden dünyanın su kaynaklarının kullanım hakkını birilerinin elde etmesi midir? Takdiri kamuoyuna bırakıyorum. Umarım yöre halkının yaşam kültürünü hukukunu yargı korur. Beklentimiz bu doğrultudadır.’ Demiştim. Yargı, hukuk benim tahmin ettiğim ve çok arzuladığım bir kararı verdi. Çünkü gerçek ortadadır. Burada 8 pare köy varsa,bu doğa cenneti varsa, burada oluşmuş kadim bir kültür ve yaşam varsa, bu vadi ve bu dere sayesinde oluşmuştur. Bundan dolayı biz 8 köy ile birlikte bu mücadeleyi verdik.Umarım bu karar birçok yanlışı da düzeltecek emsal bir karar olur” Dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek