...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Belediyesi’nden Bir Hizmet Daha

16 Haziran 2016 - 1.782 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Şavşat Belediyesi’nden Bir Hizmet Daha
Şavşat Belediyesi’nden Bir Hizmet Daha

Şavşat Belediyesi’nden Bir Hizmet Daha

Şavşat Belediyesi’nin Kurduğu Güneş Enerjili Yaş Sebze Ve Meyve Kurutma Sistemlerinin Tanıtımı Gerçekleşti

21 Mayıs 2016 tarihinde İzmir Seferihisar’da Cıttaslow Üyelerinin Genel Kurul Toplantısı’na katılan Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Seferihisar’da ki inceleme gezisinde karşılaştıkları Güneş enerjisi ile sebze, meyve ve endemik bitki kurutma makinesi hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra bu makinenin Şavşat’a kazandırılması için gerekli çalışmaları başlattı.

Başkan Öztürk daha sonra Güneş enerjisi ile sebze, meyve ve endemik bitki kurutma makinesini üreten firma yetkilileri ile bir araya gelerek kısa zamanda bu makinenin ilçemize kazandırılması sağladı.

Şavşat Belediyesi tarafından, Güneş enerjili yaş sebze-meyve ve endemik bitki kurutma sistemlerinin tanıtım etkinliği Şavşat Belediyesi Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Yaşam Merkezi bahçesinde gerçekleştirildi.

14 Haziran 2016 Çarşamba günü gerçekleşen tanıtım etkinliğine Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, ALE Enerji İnşaat, Madencilik A.Ş. Genel Müdürü İrfan İçöz, Belediye Başkanı Yardımcısı Özcan Arslan, Belediye Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan, Şavşat Devlet Hastanesi Müdürü Songül Kaya, Belediye Meclisi Üyeleri, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli tarım teknikerleri, Emekli Kütüphane Müdürü Ali Naci Yıldız, Yukarı Koyunlu Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İkram Bahçeci,  Şavşat Belediyesinde görevli İşkur bünyesinde çalışan bayanlar katıldı.

Programda kurutma sistemlerinin tanıtımını ALE Enerji, İnşaat, Madencilik A.Ş. Genel Müdürü İrfan İçöz yaptı. İçöz, Türkiye’nin çok çeşitli iklim kuşakları ve ürünleri ile dünyanın nadir ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak “Ülkemizde üretimi yapılan 47 milyon ton meyvenin yaklaşık 7 milyon tonu dalda bırakılması veya tüketilmediğinden dolayı çürümesi sonucu çöpe gidiyor. Bu meyvelerimizi topladıktan sonra güneş enerjisi ile kurutma sisteminde endüstriyel işlem görmeden kurutarak hem israfın önüne geçmeyi hem de yılın her döneminde kuru ve doğal meyve tüketilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Kurutmada hava sıcaklığı, hava nisbi nemi ve hava hızı da oldukça önemlidir. Bunların sağlanmasında enerji ihtiyacımızı jeotermal ve güneş enerjisinden sağlamaktayız.” Dedi.

İrfan İçöz, ürünlerde hijyenik koşulların sağlanması, açık sergi yerine atmosferik koşullardan etkilenmeyen kurutma sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılmasının gerektiğini ifade ederek “Şavşat’ta sebze ve meyveler yaygın olarak güneşte kurutulmaktadır. Ancak bu yöntemde kurutma işleminin dış atmosferik etkilere açık olması ve ayrıca ürüne yabancı madde karışması gibi bir takım olumsuzluklar bulunmaktadır. Bu sebeple ürün kalitesini yükseltmek için Sayın Belediye Başkanının ilçeye kazandırdığı Güneş enerjili bitki kurutma sistemimden yararlanarak enerjinin etkin kullanıldığı kurutma sistemlerini öne çıkartarak daha sağlıklı ve sağlığa faydalı  şekilde yaş meyve ve sebzelerimizi kurutarak değerlendireceğiz. Özellikle ilçemiz meyve ve sebze üretiminde şanslı olmasına karşın ürünlerini kurutarak değerlendirilmesi konusunda çok fazla çalışma yapılmadığını gözlemlemekteyiz. Bu amaçla sebze ve meyve üreticilerimizin ürün kayıplarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

İrfan İçöz’ün sistemin tanıtım konuşmasının ardından konu ile ilgili olarak açıklamalar yapan İlçemiz Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk “ Çok yapmak istediğimiz çalışmalardan birinin ilk adımını attık. Yerel üreticilerimizi desteklemek için yaptığımız projenin sonuçlarını kurduğumuz bu sistemle alacağız. İlçemizde bu tür makineleri yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Her türlü meyve ve sebzelerimizi kurutmak için bu makineyi kullanacağız. Bu sistemimizi çalıştırmada tarım danışmanlarının da desteğini alacağız. Amacımız halkımızın en iyi şekilde faydalanabilecekleri bir endüstriyel alan oluşturmaktır.” dedi.

Kurutma Sistemini Kadın Sosyal Yaşam Yerleşkesi’nde Kuracağız.

Bu sistemin nerede kurulacağını ve sistemin nasıl işleyeceğinin sorusu üzerine Başkan Öztürk; “Kurutma sistemi için Kadın Sosyal Yaşam Merkezi hizmet binasında bir bölüm oluşturacağız. Burada yapmamızın amacı, tamamen kadınlara yönelik faaliyet gösterecek donanımlarla tesise edilecektir. Bu yerleşke kesinlikle kadın sığınma evi değildir. Kadınlarımızın kendi  el emeklerini, becerilerini geliştirebilecekleri bir yerleşke haline getireceğiz. Birlikte üreterek hem ilçemiz  hem de kadınlarımız için önemli bir faaliyet olacaktır. Bölgemiz bitki çeşitliliği olarak çok zengindir. Bu bitkilerden daha çok faydalanacağız. Bu yerleşkede sadece meyve kurutma değil, halı-kilim dokuma, el sanatları yapabilecekleri, el emeklerini sergileyebilecekleri ve kadınlarımızın da ekonomiye katkıda bulunmaları konusunda örnek olacağız. İlçemiz sadece okur-yazarlık alanında değil, her alanda söz konusu olabilecek önemli girişimcilik faaliyetleri sergileyeceğiz. Ayrıca köylerimizde tarım ve hayvancılık alanında faaliyetlerimiz belediye ile iş birliği içerisinde devam etmektedir. Mandıralar ve kooperatifler açılmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Burada da kurutma işlemi ile yeni bir çığır aşmak istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Başkan Öztürk, “Hiçbir Ağacın Dalında Meyve Kalmayacak.”

Başkan Öztürk, konuşmasının devamında “köylerimizde meyvelerimiz ya ağaç dallarında kalmakta ya da dökülerek israf olmaktadır. Kurduğumuz bu sistemle artık üreticilerimiz meyve ve sebzelerini değerlendirerek ekonomi alanında da kendilerine bir kazanç sağlayacaklardır. Ayrıca Bakanlığımız, gençlerimiz için okullarımızda, kantinlerde satılan cips, kola gibi zararlı yiyecekleri yasakladı. Bunların boşluğunu da üretilen daha doğal ve sağlıklı ürünlerle dolduruyor. Bu şekilde yeni nesillerin daha sağlıklı şekilde büyüyerek geliştirmesini istiyoruz” Dedi.

Programın sonunda ALE Enerji, İnşaat, Madencilik A.Ş. Genel Müdürü İrfan İçöz ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

 

Haber: Caner Altunkaya

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek