...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Belediyesinde Sandık Kuruldu

19 Kasım 2017 - 718 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Belediyesinde Sandık Kuruldu
Şavşat Belediyesinde Sandık Kuruldu

Şavşat Belediyesinde Sandık Kuruldu

Cittaslow Kriterler Doğrultusunda Türkiye’de Sadece İki Belediyede Olan Çocuk Belediyesi Uygulaması Doğrultusunda Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanını ve Meclis Üyelerini Seçti Yeni Başkan Osman Güven

Şavşat İmam Hatip Lisesi Çocuk Belediyesi Başkan Adayı Osman Güven çocukların güvenini kazarak yapılan seçimlerde Şavşat Çocuk Belediyesi yeni başkanı seçildi.

Türkiye’de sadece 2 belediyede olan Çocuk Belediyesi uygulamasının bir ayağı da Şavşat Belediyesi tarafından 2 yıldır ortaya konularak faaliyetlerine devam ediyor.

Türkiye’de sadece 2 belediye tarafından yapılan bu uygulama bölge halkı tarafından da büyük bir ilgi ile takip edilirken, yapılan seçimler öğrenci velileri tarafından ilgiyle izlendi.

Yapılan seçimlere 17 Başkan adayı katıldı. Bütün başkan adayları sınırsız kendilerini tanıtma ve vaatlerini kürsüye çıkarak anlattılar. Oy verecek olan bazı öğrencilerin ellerinde hangi başkan adayını desteklediği ile ilgili çeşitli dövizleri seçimler boyunca ellerinde tutarak diğer arkadaşlarını etkilemeye çalıştılar. Başkan adaylarının oldukça heyecanlı oldukları görüldü. Yapılan seçimler İlçe Seçim Kurulu görevlilerince takip edildi. Oy verme işlemi bittikten sonra açılan sandıktan en çok oyu alan Şavşat İmam Hatip Lisesi 8. Sınıf öğrencisi Osman Güven Başkanlığa seçilirken yine en çok oyu alan diğer adaylarda almış oldukları oylar doğrultusunda 9 kişi yukarıdan aşağıya sırlanarak Çocuk Belediyesi Meclisine girmeyi hak kazandılar. Çocuk Belediyesi Başkanlığını kazanan Osman Güven’in sağ kolundaki Kemal Atatürk yazısı ve bileğindeki Galatasaray’ı belirten (GS) yazıları dikkat çekti.

Ahmet Sinan Öztürk; “Yakın zamanda Özel Kalem Dergisinin yerel yönetimler ödülleri töreni vardı. Bizde oraya Şavşat Belediyesi olarak katılmıştık. Orada 2 ödül aldık. Birincisi Şavşat Belediyesi, diğeri de Şavşat Kadın yaşam Merkezi olarak. Malumarınız Ülkü Ulusoy teyzemizin Şavşat’ımıza hediye etti bir yaşam merkezi vardı. Bu vesile ile de bu teyzemize Şavşat adına teşekkür   ediyorum. Şavşat Çocuk Belediyesi ülkemizde 2. Olarak kurulmuş bir Belediyedir. Çocuk meclisleri birçok Belediyede var ama Çocuk Belediyesi Türkiye’de sadece Bir İzmir Seferihisar ilçemizde Çocuk Belediyesi var. Birde Şavşat’ımızda Çocuk Belediyesi var. Şavşat belediyesi meclisinin almış olduğu kararla bir yönetmelik doğrultusunda 3 yıl Şavşat Çocuk Belediyesini oluşturduk. Çocuk Belediyesine seçilen çocuklarımızın yönetmelikte belirtilen şekillerde zaman zaman Şavşat Belediye meclisine katılımları ve çocuklarla ilgili ve Çocuk Belediyesi faaliyetleri ile çok önemli çalışmalar içerisinde olmuşturlar. Çocuklar bizim için sadece geleceği teminatı değil, bugünün karar almada paydaşlarımız ortaklarımız olarak görüyoruz. Çocuklarla sohbet ederken, konuşurken özel bir şekilde dikkatli olmamız gerekiyor. Çocuklarımızın hepsi tertemiz birer sayfa. Onlar herhangi bir leke kabul etmiyor. Onun için bu temiz sayfa üzerinde herhangi bir işlem yapacağınız zaman hataya mahal vermeyecek şekilde davranmanız gerekiyor. Buda çocuklarımızın saflığı ve temizliğidir. Bizim Belediyemizde olduğu gibi bütün mahalli idarelerde örnek bir meclis olarak görmekteyiz.

Şavşat Çocuk Belediyesi geçmiş yıllarda yapmış oldukları etkinliklerde tarafımızdan yakinen takip edilmekte ve destek olunmaktadır. Çocuk Belediyemizin çok önemli faaliyetleri olmuştur. Bunların bazıları şöyledir. İlk yılda Cadde ve kaldırımlardaki bordürlerin boyanması ile başladılar. Daha sonra “Çocuk aklı deme çocuk haklı” sloganı ile yola çıkarak, ilçemizde başıboş gezen hayvanların rehabilite edilmesi anlamında bizlerden bir takım talepleri oldu. Bizde bu talepler doğrultusunda zaman zaman özel firmalar ile anlaşarak başıboş dolaşan kedi ve köpeklerin aşılanması ve gereken bir bölümünün kısırlaştırılması anlamında çalışmalarımız oldu. Mama kaplarının dağıtılması, çevre temizliğine dikkat edilmesi, atık pillerin, atık yağların toplanması ve kağıt atıklarının toplanarak geri dönüşümün sağlanması ve toplanan kağıtların firmalara satışı ile elde edilen gelir ile Çocuk Belediyesinde bir takım faaliyetler icra etme konularında önemli faaliyetlerde bulundular. Ayrıca Çocuk Belediyesi ile birlikte ilçemiz girişinde Söğütlü mahallesin de bir çocuk ormanı oluşturduk. Bu yılda o ormanın bakımı yapıldı.

Şavşat Belediyesi olarak Çocuk Belediyesine maddi anlamda her türlü desteği vermekteyiz. Ayrıca bütçemiz de Çocuk Belediyesine ayrı bir ödenek ayrılmıştır. Çocuk Belediyesinin gelirleri kısıtlı olsa da bağış ve yardımlar ve de Belediyemiz tarafından yaptığı işler doğrultusunda desteklenmektedir.

Çocuklara gençlere, engellilere ve yaşlılara çok ayrı bir önem vermekteyiz. Şavşat Belediyesi Sosyal Belediyecilik anlamında mahalli idarelerde olması gereken yere damgasını vurmuş-tur. Buradan sonrada değerli basın mensuplarımızın destekleri ile Şavşat halkımızın desteği ile Şavşat Belediyesinin, meclis üyelerinin ve çalışanlarının desteği ile her zaman çocuklarımızın yanında olacağız. Onlara gereken desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Ayrıca da Şavşat Çocuk belediyesinin diğer il ve ilçelerdeki Belediyelere de örnek olacağı kanaatindeyiz. Zaten bu yönde oldukça olumlu tepkiler almaktayız. İnşallah hep beraber başaracağız. Bütün çocuklarımızı seviyoruz. Çocuklarımız çok önemlidir. Geleceğimizin teminatı değil karar almada ortaklarıdır. Her zaman olduğu gibi Çocuk Belediyesi konusunda da yapmış olduğunuz katkılardan dolayı Yerel ve Ulusal basınımıza da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ÇOCUK BELEDİYESİ YENİ BAŞKANININ ATATÜRK VE GALATASARAY AŞKI

Sağ Kolunda Kemal Atatürk  yazısı ve sağ bileğinde Galatasaray’ın renklerini ve kısaltılmış GS yazısını                taşıyan Şavşat Çocuk Belediyesinin fanatik Galatarasaraylı yeni Başkanı Osman Güven Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulundan Şavşat Çocuk Belediyesi için yardım istedi.

Yapılan seçimlerde aday tanıtımı için bileğindeki Galatasaray dövmesi ile çıkan yeni Başkan Osman Güven; “Bu şekilde çıkmam benim için seçilmemde diğer takımları tutan arkadaşlarımız bana oy vermez şeklinde düşündüm. Ama Galatasaray’ı çok sevdiğim için bu riske rağmen bu şekilde çıktım. Şimdi seçildim. İnşallah Galatasaray Kulübü de benim Başkanlığımdaki Çocuk Belediyesine çeşitli katkılarda bulunur. Şavşat Çocuk Belediyesi olarak bir maçlarını da katılıp izlemek isteriz.” Dedi.

Yapılan seçimler sonucunda Şavşat Çocuk belediyesinin Başkanı olan Osman Güvende yapmış olduğu kısa açıklamada; “Bana güvenerek bu göreve layık gören arkadaşlarımı mahcup etmeyeceğim. Arkadaşlarıma söylediğim vaatlerin hepsini yerine getireceğim. Şavşat Belediyesi ile birlikte ilçemiz için güzel işler yapacağız. İlçemizin geleceğe daha güzel günlerde adım atması için bizlerde küçük bir katkımız olursa seviniriz.”dedi.

Yeni seçilen Çocuk Belediyesi Başkanı Osman Güven ve çocuk meclis üyeleri Ecenur Kaya, Yiğit Yalduz, İlayda İpekoğlu, Sudenaz Köse, Ecrin Asel Öztürk, Tuğçe Nisa Yılmaz, Emre Yalçın, Muhammet Kökten, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ü makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler. Başkan Ahmet Sinan Öztürk’e çiçek takdim eden Çocuk Belediyesi Başkanı ve meclis üyelerine makamda soğuk ve sıcak içecekler yanında kuru pasta ve çeşitli yiyecekler ikram edildi. Çocuk Belediyesi yeni başkan ve meclis üyeleri Belediye Başkanı makamında Başkan Ahmet Sinan Öztürk, Başkan Yardımcısı Özcan Arslan, Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan Sosyal işler Müdürü Özgür Dede, Belediye Avukatı Güven Küçük, Belediye basın ve Halkla ilişkiler sorumlusu Olcay Taşdemir ve bazı öğrenci velileri hazır bulundu.

Yapılan tanışma sohbetinden sonra Başkan Yardımcısı Özcan Arslan, Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan Sosyal işler Müdürü Özgür Dede, Belediye Avukatı Güven Küçük yapılan seçim ve Çocuk Belediyesi faaliyetleri hakkın da çeşitli açıklamalarda bulundular.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek