...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1730 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat Belediyesi Gönüllü İtfaiyecilere Sertifikalarını Verdi

06 Aralık 2016 - 1.506 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat Belediyesi Gönüllü İtfaiyecilere Sertifikalarını Verdi
Şavşat Belediyesi Gönüllü İtfaiyecilere Sertifikalarını Verdi

Şavşat Belediyesi Gönüllü İtfaiyecilere Sertifikalarını Verdi

Şavşat Belediyesi Tarafından Ağustos ve Eylül Aylarında Eğitime Tabi Tutulan Gönüllü İtfaiyecilere Sertifikaları Dağıtıldı

Özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uygulanmakta olan gönüllü itfaiyecilik ülkemizde maalesef yeteri olarak bilinmediği ve önemi kavranmadığı için şimdiye kadar sağlıklı bir uygulama zemini bulamamış ve yaygınlaşamamıştır. Oysa Gönüllü itfaiyecilerin ihtiyaç duyulduğu hallerde profesyonel ekiplere destek vererek güç birliği oluşturması çok önemlidir.

Şavşat ilçemizin yangın, sel ve benzeri afet durumlarında talepleri karşılamak ve vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunabilmek, yangın ve afetlerle mücadele konularında eğitimli gönüllüler oluşturulmak bakımından Belediye İtfaiye Amirliği bünyesinde çalışmak üzere Gönüllü İtfaiyeci Birliği oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğundan 5393 sayılı Belediye kanunun 52. Maddesi itfaiye yönetmenliğinin 13. maddesi gereğince Şavşat Belediyesi Meclisi tarafından bu yönde karar alındı.

Alınan karar gereği Şavşat Belediye Başkanlığı tarafından Gönüllü İtfaiyecilere yönelik açılan iki aylık kursu başarı ile tamamlayan 10 kursiyere sertifikaları verildi.

Şavşat Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Bele-diye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, ilçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, Cumhuriyet Savcıları Hasan Turkut ve Yavuz Cengiz, Hakim Sevgi Pektan Canlar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, İlçe Emniyet Amiri Vekili Adnan Şanlı, Şavşat Belediyesi Birim amirleri, İtfaiye Amirliği personeli ve gönüllü itfaiyeciler katıldı. Sohbet ortamında gerçekleşen kahvaltının bitiminde kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk: “Gönüllü itfaiyecilik, anayasamızda da yer alan ve yerel yönetimler tarafından oluşturulan bir uygulamadır. Ağustos ve Eylül aylarında gönüllü itfaiyeci arkadaşlar, gerekli eğitimleri ilgili kurumlardan aldılar. Artvin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi’nin gerçekleştirdiği eğitimlere katılan bu arkadaşlarımız artık birer gönüllü itfaiyeci olarak görev yapacak. İlçemizde geçtiğimiz yıl toplam 84 yangın meydana gelmiş, bunlardan sadece 2 tanesi ilçe merkezinde çıkmış. Köylerimizdeki ahşap köy evlerimiz ne yazık ki gün geçtikçe yok oluyor. Şavşat Belediyesi ilçe merkezindeki yangınlara müdahale etmekle yükümlü olmasına rağmen köylerimizdeki yangınlara da yetişmeye çalışıyoruz. Ancak malum personel yetersizliği her birimimizde olduğu gibi itfaiye amirliğimizde de var. Gönüllü itfaiyecilik bu anlamda itfaiyemize rahat bir nefes aldıra-cağına inanıyorum. Kurslara katılarak gönüllü itfaiyeci olmaya hak kazanan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum, hayırlı uğurlu olsun inşallah” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ilçe protokolü gönüllü itfaiyecilere belgelerini takdim etti. Kahvaltı çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi.

Program protokol üyelerinin “Gönüllü İtfaiyecilere” sertifikalarının vermesiyle son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek